H Ζαλγκίρις έστειλε την Φενέρ στην… αγκαλιά του Παναθηναϊκού

2017-04-06T23:01:03+00:00 2017-04-07T02:25:58+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

06/Apr/17 23:01

H Ζαλγκίρις, αν και θεωρητικά αδιάφορη, επικράτησε με 84-79 της Μπασκόνια στην Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα και ολοκλήρωσε με θετικό πρόσημο την φετινή της σεζόν στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πέτυχε την 8η εκτός έδρας νίκη της στον “μαραθώνιο” της κανονικής περιόδου και καθόρισε τον αντίπαλο που θα έχει ο Παναθηναϊκός στα πλέι οφς, καθώς μετά το διπλό στην Βιτόρια, η Φενερμπαχτσέ “κλείδωσε” την πέμπτη θέση και θα διασταυρωθεί με το “τριφύλλι” έχοντας μειονέκτημα έδρας.

Από την άλλη, η Μπασκόνια μπορεί να μπήκε στα πλέι οφς, αλλά θα πέσει πάνω στην Ρεάλ ή την ΤΣΣΚΑ, καθώς θα τερματίσει είτε έβδομη, είτε όγδοη…

Εξέλιξη αγώνα

Οι Λιθουανοί μπήκαν από το ξεκίνημα δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 2-10 και 20-25 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Με ηγέτη τον Λάρκιν οι γηπεδούχοι πλησίασαν, ισοφαρίζοντας σε 39-39, πριν το 40-41 με το οποίο οι δυο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Σάρας, όντες πιο συγκεντρωμένοι κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο… Προηγήθηκαν με 57-64 μετά από τρίποντο του Βέστερμαν και 56-68 με back to back «βόμβες» από τον Μιλάκνις, για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με πλεονέκτημα 12 πόντων (56-68).

Ο Ρόντρικ Μπομπουά προσπάθησε να γυρίσει σχεδόν μόνος του το ματς καθώς σκόραρε 11 πόντους στην τελευταία περίοδο, φέρνοντας τη Μπασκόνια σε απόσταση βολής (79-81) με 56΄΄ να απομένουν για το φινάλε.

Ωστόσο, η τελευταία… λέξη της συναρπαστικής αναμέτρησης ειπώθηκε από τον Κέβιν Πάνγκος, ο οποίος με τρίποντο στα 39΄΄ διαμόρφωσε το τελικό 79-84, δίνοντας στην Ζαλγκίρις την 14η νίκη της, με την οποία ολοκλήρωσε την χρονιά, με επιτυχία, παρότι δεν κατάφερε να μπει στα πλέι οφς.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έχει στήσει μια ομάδα χωρίς τον παίκτη σημείο αναφοράς κι έτσι αγωνίστηκε και κόντρα στην Μπασκόνια. Ο Μότουμ (13π.) ήταν αυτός που έβαλε τις βάσεις για το «διπλό», ο Γιανκούνας με τον Βέστερμαν.. έχτισαν την διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου και στην αρχή της τέταρτης, ωστόσο ο Κέβιν Πάνγκος ήταν ο «καταλύτης» για να έρθει η 8η εκτός έδρας νίκη για τους Λιθουανούς, πετυχαίνοντας 15 πόντους, μοιράζοντας 4 ασίστ και μαζεύοντας 5 ριμπάουντ, ενώ σκόραρε και το αποφασιστικό τρίποντο (σ,σ για το 79-84) που σφράγισε την επιτυχία της ομάδας του.

Δεκάλεπτα: 16-18, 40-41, 56-68, 79-84

Διαιτητές: Γιαβόρ, Μόγκουλκοτς, Σίλβα