2017-04-07T20:56:42+00:00 2017-04-07T21:02:17+00:00.

Lefteris Moutis

07/Apr/17 20:56

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÔÓÓÊÁ ÌÏÓ×ÁÓ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / CSKA MOSCOW - OLYMPIAKOS (Eurokinissi Sports)

Ο Ολυμπιακός πάλεψε μέχρι τέλους στη Μόσχα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, παρά τις απουσίες των Γκριν και Λοτζέσκι, αλλά ηττήθηκε (90-86) και ελπίζει να πάρει την εκδίκηση του στον… ημιτελικό του Φάιναλ Φορ!

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός έχασε στις λεπτομέρειες τη νίκη γοήτρου στη Μόσχα απέναντι στη ΤΣΣΚΑ, αλλά με ρεσιτάλ της ελληνικής πεντάδας των Σπανούλη, Πρίντεζη, Μάντζαρη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, άφησε υποσχέσεις ενόψει των πλέι οφ κόντρα στην Εφές για να κλείσει… ραντεβού ξανά με τους πρωταθλητές Ευρώπης στον ημιτελικό του Φάιναλ Φορ.

Η ΤΣΣΚΑ θα αντιμετωπίσει τη Μπασκόνια στα πλέι οφ έχοντας για άλλη μια σεζόν το πλεονέκτημα έδρας.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Το ματς ήταν αδιάφορο βαθμολογικά και οι προπονητές των δυο ομάδων ετοιμάζουν εδώ και μέρες την ομάδα τους για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, τα οποία ξεκινούν σε δέκα μέρες. Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε στη Μόσχα χωρίς τους Ματ Λοτζέσκι και Ερικ Γκριν και έτσι ο Γιάννης Σφαιρόπουλος άνοιξε το ροτέισον, χρησιμοποίησε για δεύτερη φορά στη φετινή Ευρωλίγκα, έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Αθηναίου και προσπάθησε να προσαρμόσει τον Παπαπέτρου σε ρόλο τριαριού ξανά λόγω της απουσίας του Λοτζέσκι.

Ο μεγαλύτερος στόχος ωστόσο, των Πειραιωτών ήταν να μπει ξανά σε ρυθμό πλέι οφ ο Βασίλης Σπανούλης. Οπερ και εγένετο!

Ο αρχηγός των “ερυθρολεύκων” ήταν ορεξάτος, πήρε πολλές προσπάθειες επιθετικά και ήταν εξαιρετικός και εκτελεστικά και δημιουργικά. Ενιωθε καλά από νωρίς, πατούσε πολύ καλύτερα σε σχέση με τα προηγούμενα ματς και εκμεταλλεύτηκε τους συμπαίκτες του μοιράζοντας συνολικά 7 ασίστ.

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε πολύ καλύτερα τον αγώνα έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (15/26 σουτ είχε στο πρώτο ημίχρονο) με πρωταγωνιστές τους “συνήθεις υπόπτους”, Ντε Κολό και Τεόντοσιτς και πολύτιμο αρωγό τον πολύ εύστοχο Βορόντσεβιτς. Ετσι παρά τα περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ και τα λιγότερα λάθη, ο Ολυμπιακός έμενε σταθερά πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά, η οποία έφθασε στο +14 (51-37, 14′).

Ο Ολυμπιακός όμως, αντέδρασε με τους Πρίντεζη και Μάντζαρη να βοηθούν τα μέγιστα, βελτιώθηκε αγωνιστικά και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έτρεξε σερί 8-0 και μείωσε σε 51-45 (23′) με τους “Παπ” να βγάζουν ενέργεια και να αλλάζουν τη ροή του αγώνα. Ο Παπανικολάου ήταν και πάλι πολύτιμος σε επίθεση και άμυνα, ενώ ο Παπαπέτρου ήταν αποτελεσματικός πίσω από τη γραμμή του τριπόντου δίνοντας πολύτιμες λύσεις.

Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε και πάλι να αντιδράσει παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα 9 πόντων (65-56, 28′), όταν ο Ντε Κολό βρήκε και πάλι ρυθμό. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν είχε διάθεση να παραδοθεί αμαχητί, ούτε να φύγει από τη Μόσχα με μια βαριά ήττα έστω και αν το ματς ήταν αδιάφορο.

Ο Μάντζαρης ήταν πολύ καλός επιθετικά στο πρώτο φετινό του παιχνίδι στην Ευρωλίγκα στο οποίο ευστόχησε σε περισσότερα από ένα δίποντο και έφθασε τους 12 πόντους.

Στα τελευταία λεπτά το ματς ήταν ντέρμπι με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει για πρώτη φορά στο παιχνίδι στα 87 δεύτερα πριν το τέλος με τον Σπανούλη να ευστοχεί σε ένα μεγάλο σουτ, τον Πρίντεζη μετά από επιθετικό ριμπάουντ και τον Παπαπέτρου να κάνει το 81-81 ευστοχώντας σε μακρινό τρίποντο με τη λήξη του χρόνου.

Ωστόσο, ο Μίλος Τεόντοσιτς δεν άφησε την πρώην ομάδα του να πάρει τη νίκη γοήτρου. Με πέντε πόντους (δίποντο και γκολ-φάουλ) έδωσε ξανά στην ΤΣΣΚΑ το προβάδισμα. Ο Χίγκινς είχε 2/2 βολές για το 86-81 (34” πριν το φινάλε), αλλά ο Παπαπέτρου με νέο μεγάλο τρίποντο μείωσε σε 86-84 (στα 28”).

Ο Χάινς είχε 2/2 βολές και παρά το νέο καλάθι του Παπαπέτρου (88-86 στα 19”), ο Χίγκινς με 2/2 βολές στα 8” “καθάρισε” τη νίκη.