“Από μηχανής θεός” ο Κάιλ Χάινς, με το ένα πόδι η ΤΣΣΚΑ στην… Πόλη!

2017-04-20T21:08:03+00:00 2017-04-20T21:08:03+00:00.

20/Apr/17 21:08

Ο Κάιλ Χάινς με δύο βολές έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ έσωσε την ΤΣΣΚΑ σχεδόν με την εκπνοή 84-82 επί της απίστευτης Μπασκόνια και πάνε στη Βιτόρια με τον αέρα του 2-0 που μοιάζει αδύνατο να ανατραπεί παρά την τρομερή προσπάθεια που κατέβαλλαν οι Βάσκοι και στα δύο παιχνίδια της Μόσχας, παίζοντας στα ίσια τους προημιτελικούς!

Το τελικό 84-82 (εδώ τα πλήρη στατιστικά) δείχνει το πόσο συναρπαστικό ήταν και πάλι το παιχνίδι παρότι η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε στο τρίτο δεκάλεπτο ακόμα και με 17 πόντους διαφορά χάρη στον Τεόντοσιτς. Η πεισματάρα Μπασκόνια επέστρεψε όμως, ισοφάρισε με τον εκπληκτικό Μπομπουά, αλλά ο “Sir” Χάινς απέδειξε για πολλοστή φορά πως όσο ύψος του λείπει τόσο μεγάλη καρδιά έχει.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μπασκόνια έμεινε κοντά στο σκορ από το ξεκίνημα χάρη στην ευστοχία της (8/13 σουτ) και ίσως, ίσως να βρισκόταν και μπροστά αν δεν έκανε τόσα πολλά λάθη (6) στο πρώτο δεκάλεπτο (21-20 η ΤΣΣΚΑ).

Οι καλές επιλογές της Μπασκόνια και οι σωστές συνεργασίες (11ασ.) της έδωσαν μάλιστα προβάδισμα με 33-28 στο 15’ με τον Ροντρίγκ Μπομπουά (8π.) πρώτο σκόρερ. Από την ΤΣΣΚΑ έλειπε το καλό σουτ (10/25) και το ριμπάουντ, ωστόσο η άμυνα της την έβγαλε από τη δύσκολη θέση. Για τέσσερα λεπτά δεν δέχτηκε πόντο, υποχρέωσε την Μπασκόνια σε σωρεία λαθών (5-12) και αξιοποιώντας την ταχύτητα της έκανε σερί 12-0 (40-33 στο 19’) και έκλεισε μπροστά το ημίχρονο με 40-35.

Ο Δημήτρης Ιτούδης κράτησε τον Ντε Κολό στον πάγκο στο ξεκίνημα του β’ μέρους (σπάνιο φαινόμενο) και ξεκίνησε με τον Μίλος Τεόντοσιτς. Πέτυχε διάνα! Ο Σέρβος άσος πέτυχε 13 πόντους σε τέσσερα λεπτά (!) ενώ ταυτόχρονα έφτασε τις επτά ασίστ χωρίς λάθος και η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 58-44 στο 25’ και 64-47 στο 27.30’, για πρώτη φορά ως τώρα στη σειρά!

Η Μπασκόνια δεν τα παράτησε, βέβαια, κυρίως χάρη στα τρίποντα των Μπομπουά (15π.), Μπάντινγκερ (10π.) και Χάνγκα (10/21), μειώνοντας σε 67-58 (69-58 στο 30′), αλλά ολοφάνερα ο έλεγχος του αγώνα είχε πάει στα χέρια των πρωταθλητών Ευρώπης.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν περισσότερο (με τον Λαπροβίτολα και πολλές φορές τρία γκαρντ στην πεντάδα) για να μπορέσουν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και είδαν να υπάρχει αποτέλεσμα (70-62). Η άμυνα της ΤΣΣΚΑ έγινε και πάλι αποτελεσματική, οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε έξι συνεχόμενα σουτ τριών πόντων και χωρίς σκορ (75-63 στο 36′) δεν φαινόταν δυνατό να φανούν απειλητικοί. Κι όμως. Κρατώντας χαμηλά τους αντιπάλους τους σε ασυνήθιστα για την ΤΣΣΚΑ νούμερα (8 πόντοι σε 8′ στην τέταρτη περίοδο), η Μπασκόνια έκανε μία τελευταία προσπάθεια με τον Σέιν Λάρκιν να το φτάνει σε απόσταση συναγερμού, 77-73 στο 38′!

Ο Φόιγκμταν με φόλοου μείωσε στο τρίποντο (80-77) και το τελευταίο λεπτό έγινε δραματικό. Ο Γερμανός μείωσε στον πόντο (37”), αλλά ο Τζάκσον με ένα παλικαρίσιο λέι απ έδωσε ανάσα στην ομάδα του (82-79). Ο Μπομπουά όμως ισοφάρισε με τρίποντο καθώς εκμεταλλεύτηκε την πτώση του Τζάκσον που τον μάρκαρε για να πάει το παιχνίδι (11”) σε ένα σουτ. Ο Τεόντοσιτς αστόχησε αλλά ως “από μηχανής θεός” ο Χάινς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ, ευστοχώντας στις βολές παρότι τη δεύτερη ήθελε να τη χάσει με ένα δευτερόλεπτο στο χρονόμετρο…

Που κρίθηκε:

Σε αντίθεση με το πρώτο παιχνίδι, η ΤΣΣΚΑ έριξε μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα και αυτό την βοήθησε ειδικά στο δεύτερο και το τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά η επιμονή της Μπασκόνια την έβαλε σε τεράστιους μπελάδες μέχρι να τη σώσει ο Κάιλ.

Παίκτης- κλειδί:

Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν αναμφισβήτητα ο παίκτης που ηγήθηκε των Ρώσων, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο δεν ήταν αποδοτικός και χρειάστηκε η “θεϊκή” παρέμβαση του Χάινς με ένα γκολ φάουλ σε κρίσιμη στιγμή αλλά και το επιθετικό ριμπάουντ και τις βολές που έκριναν το παιχνίδι.