2017-04-28T22:04:07+00:00 2017-04-28T23:14:23+00:00.

Lefteris Moutis

28/Apr/17 22:04

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐËÅÉ ÏÖ / ÁÍÁÍÔÏËÏÕ ÅÖÅÓ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / PLAY OFF / ANADOLU EFES - OLYMPIAKOS (LATO KLODIAN / Eurokinissi Sports)

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν… μαγικός, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (74-62) τη σειρά με την Εφές σε 2-2 και πλέον η πρόκριση στο Φάιναλ Φορ θα κριθεί στο ΣΕΦ!

Αποστολή στην Κωνσταντινούπολη: Νίκος Βαρλάς

Οι Πειραιώτες κέρδισαν την Εφές στην Πόλη στο τέταρτο ματς της σειράς των πλέι οφ και πήρε πίσω το πλεονέκτημα έδρας που έχασε στο δεύτερο παιχνίδι του ΣΕΦ. Πλέον η πρόκριση θα κριθεί στο πέμπτο “do or die” παιχνίδι την Τρίτη 2/5!

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Ο μαέστρος και “εκτελεστής” σε αυτή τη σπουδαία βραδιά για τους “ερυθρόλευκους” ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους με 5 τρίποντα “διαλύοντας” την άμυνα της Εφές! Ο “Kill-Bill” ήταν συγκλονιστικός στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο σε ένα ματς που η Εφές προηγήθηκε νωρίς (27-14, 13′) με 13 πόντους διαφορά, αλλά από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά υπέκυψε στην σκληρή άμυνα του Ολυμπιακού και τις μεγάλες προσωπικότητες που περιλαμβάνει το ρόστερ των Πειραιωτών!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα της Εφές

Η Εφές έδειξε τη διάθεση και το πάθος της για τη νίκη από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα χωρίς όμως να αντέξει μέχρι το φινάλε…. Ο Οσμάν έκανε φάουλ στον Σπανούλη και ο Μπαλμπάι χρεώθηκε με τεχνική ποινή λόγω διαμαρτυρίας που ξεσήκωσε τον κόσμο. Η όλη ατμόσφαιρα έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στους γηπεδούχους που στόχευσαν με τον Γκρέιντζερ το μαρκάρισμα του Μάντζαρη.

Ο Ουρουγουανός γκαρντ ξεκίνησε… φουριόζος προλαβαίνοντας να σκοράρει 10 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα (όταν στη σειρά είχε 10,7 πόντους ανά αγώνα) επιλέγοντας συνεχώς να πηγαίνει σε φάσεις ένας εναντίον ενός απέναντι στον Μάντζαρη. Ο Ολυμπιακός άλλαξε αντιμετώπιση στο παιχνίδι, όταν πια η διαφορά έφθασε στο +12 (18-6, 5′) με δεύτερο καλάθι του Οσμάν στον αιφνιδιασμό εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ολυμπιακού.

Βελτίωση της άμυνας και μείωση της διαφοράς

Ο Μάντζαρης αντικαταστάθηκε, η ζημιά από τον Γκρέιντζερ εξαλείφθηκε, αλλά η διαφορά μειώθηκε όταν ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερη άμυνα και βρήκε έτσι ρυθμό και στην επίθεση. Αλλωστε μέχρι τότε, η Εφές είχε 8/13 σουτ χωρίς λάθος και οι Πειραιώτες 2/6 σουτ με 3 λάθη!

Το ψηλό σχήμα με τους Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μπιρτς στο πλάι του Σπανούλη δυσκόλεψε την Εφές όπως και στο τέλος του τρίτου αγώνα. Το επόμενο τρίλεπτο ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 8-0 μειώνοντας σε 18-14 (8′), αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια.

Η Εφές βρήκε ξανά ρυθμό ανανεώνοντας πολλές επιθέσεις της και με την επιθετική δυστοκία των “ερυθρολεύκων” να διαρκεί πέντε ολόκληρα λεπτά, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 9-0 για το +13 (27-14, 12′).

Η δεύτερη πεντάδα του Ολυμπιακού άρχισε όμως, να πιέζει περισσότερο με τον Αγραβάνη να κάνει καλή δουλειά και τον Γιανγκ να βοηθά αρκετά στα ριμπάουντ και τον Γκριν να παίρνει σιγά-σιγά ρυθμό. Οι Γκρέιντζερ και Ερτέλ είχαν βγει εκτός πνεύματος αγώνα μετά το μαρκάρισμα τους από ψηλότερο παίκτη (συνήθως τον Παπανικολάου) και οι Πειραιώτες μείωσαν (33-29, 18′) για πρώτη φορά μετά από ώρα.

Το κρεσέντο του Γκριν και ένα τρίποντο του Σπανούλη έφεραν το ματς στον πόντο (36-35) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τον Ολυμπιακό.

Τρίποντες εκτελέσεις

Η ψυχρολουσία της κακής εκκίνησης είχε ξεπεραστεί και πλέον στο τρίτο δεκάλεπτο άνοιξαν οι… ουρανοί. Μετά το καλάθι του Μπιρτς στα πρώτα δεύτερα του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός ευστόχησε σε πέντε συνεχόμενα τρίποντα με τους Σπανούλη (2), Μάντζαρη, Πρίντεζη και Παπανικολάου!
Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να επιμένουν με μακρινά σουτ, αλλά με την ευστοχία τους να εκτοξεύεται, μπήκαν μπροστά στο σκορ (48-52, 26′) και θα μπορούσαν να αυξήσουν ακόμα περισσότερο το προβάδισμα τους αν δεν επέτρεπαν και πάλι εύκολες διεισδύσεις στο καλάθι από στους περιφερειακούς της Εφές (Γκρέιντζερ, Ερτέλ και Οσμάν).

Ο Πρίντεζης πήρε πάνω του αρκετές φάσεις στα τελευταία λεπτά της περιόδου και έγινε ο δεύτερος παίκτης μετά τον Σπανούλη (σε νέο κρεσέντο του με μακρινά σουτ έφθασε τα 4 εύστοχα στα μέσα της τρίτης περιόδου) με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ισοφάριση με… υπογραφή Σπανούλη

Η άμυνα του Ολυμπιακού πια ήταν πολύ σκληρή, η Εφές έψαχνε συνεχώς τα μις-ματς, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” ήταν πολύ διαβασμένοι και συγκεντρωμένοι με τον Γιανγκ να κάνει πολύ καλή δουλειά στα… μετόπισθεν. Η διαφορά έτσι έφθασε στο +7 (54-61, 33′) με νέο 7-0 σερί απόρροια πεντάλεπτης επιθετικής… ανυδρίας της Εφές.

Οι Τούρκοι μείωσαν προσωρινά, αλλά πλέον με το ρολόι να μετράει αντίστροφα, ο Σπανούλης πήρε πάνω του την ευθύνη. Ηταν αυτός που καθοδηγούσε την ομάδα του πασάροντας και εκτελώντας. Ο Μπιρτς τελείωσε μετά από δική του πάσα, ο “Kill-Bill” πέτυχε ένα καλάθι με διείσδυση και έπειτα ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο (το πέμπτο του στον αγώνα) φθάνοντας το αβαντάζ στο +11 (57-68, 36′)!

Η Εφές πλέον είχε παραδώσει… πνεύμα, δεν μπορούσε να ευστοχήσει ούτε σε βολές και ο Ολυμπιακός κατέκτησε μια τεράστια νίκη ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 2-2!