2017-05-02T21:59:07+00:00 2017-05-02T22:07:03+00:00.

Lefteris Moutis

02/May/17 21:59

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐËÅÉ ÏÖ / ÏÓÖÐ - ÁÍÁÍÔÏËÏÕ ÅÖÅÓ / EUROLEAGUE / PLAY OFF / OLYMPIAKOS - ANADOLU EFES (LATO KLODIAN / Eurokinissi Sports)

Ιστορική Ολυμπιακή βραδιά! Ο Ολυμπιακός κέρδισε την Εφές στον πέμπτο αγώνα των πλέι οφ στο ΣΕΦ και προκρίθηκε στο δέκατο Φάιναλ Φορ της ιστορίας του!

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι Πειραιώτες κέρδισαν 87-78 την Αναντολού Εφές στον “τελικό” για την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ της Πόλης, έκαναν το 3-2 και επιστρέφουν στο Σινάν Ερντέμ, εκεί που ξεκίνησαν να γράφουν λαμπρές σελίδες στην ιστορία τους από τις 12 Μαϊου 2012 και μετά!

Ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση με μπροστάρη έναν εξαιρετικό και πάλι Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος τελείωσε το ματς με 22 πόντους και 6 ασίστ στην καλύτερη ίσως σειρά πλέι οφ της θαυμαστής καριέρας του! Ο αρχηγός των Πειραιωτών πήρε από νωρίς την ομάδα του από το χέρι και την κρατούσε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ απέναντι σε μια άκρως μαχητική Εφές που πάλεψε μέχρι τα τελευταία λεπτά για το break.

Πέρα από τον αρχηγό, σπουδαίοι ήταν και οι Πρίντεζης, Γκριν, Μπιρτς, Παπανικολάου και Παπαπέτρου!

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Ρεσιτάλ Σπανούλη

Ο Βασίλης Σπανούλης μπήκε στο παιχνίδι… φουριόζος συνεχίζοντας στα υψηλά στάνταρ απόδοσης που είχε σε ολόκληρη τη σειρά των πλέι οφ. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πήρε από το πρώτο λεπτό πάνω του την ευθύνη και πρόλαβε στα πρώτα τέσσερα λεπτά να πετύχει 8 πόντους με 4/4 σουτ και 1/1 βολή σε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα των Πειραιωτών (12-5, 4′), όταν και είχαν 5/5 σουτ και η Εφές μόλις 2/6.

Οι Τούρκοι αντέδρασαν με τον Οσμάν να βρίσκει πόντους στο ανοικτό γήπεδο και την άμυνα τους που ανάγκασε από εκεί και μετά σε λάθη των “ερυθρολεύκων”. Μείωσαν πολύ γρήγορα (14-11, 6′) στο σκορ με τον Χάνεϊκατ να προβληματίζει αρκετά την άμυνα των γηπεδούχων.

Το κρεσέντο του Σπανούλη ωστόσο, συνεχίστηκε με τον Kill-Bill να έχει μεγάλα κέφια φθάνοντας τους 13 πόντους με απόλυτη ευστοχία λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (25-21).

Η Εφές όμως, πλέον είχε ανακτήσει την αυτοπεποίθηση της με τον Ερτέλ να βελτιώνει αρκετά την επιθετική της λειτουργία όντας αρκετά αποτελεσματικός εκτελεστικά και δημιουργικά με συνέπεια να προηγηθεί για πρώτη φορά μετά το πρώτο λεπτό (25-26, 12′).

Επιθετική δυστοκία και προβάδισμα της Εφές

Ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ με τους Γκριν και Πρίντεζη και ανέκτησε το προβάδισμα, αλλά τα αμυντικά του προβλήματα ήταν μεγάλα. Η Εφές έπαιζε στοχευμένα στην επίθεση ψάχνοντας τα μις ματς κοντά στο καλάθι και εκμεταλλευόταν σταθερά τις κακές αντιδράσεις των Πειραιωτών στην άμυνα.

Η ευστοχία του πρώτου δεκαλέπτου (9/13 σουτ εντός παιδιάς) δεν μπορούσε να συνεχιστεί για αρκετή ώρα για τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου που είχαν μόλις 5/19 σουτ στη δεύτερη περίοδο και ήταν αποτελεσματικοί μόνο με προσπάθειες από κοντά των Μπιρτς και Γιανγκ μετά το τρίτο φάουλ του Ντάνστον στο 18′.

Ο Οσμάν σημάδευε συνεχώς στην επίθεση τον Σπανούλη και παίρνοντας αβαντάζ από την υψομετρική τους διαφορά έφθασε τους 11 πόντους  δίνοντας προβάδισμα 4 πόντων στην Εφές (37-41) στο ημίχρονο.

“Ερυθρόλευκο” ξέσπασμα

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου βοήθησε τα μέγιστα τον Ολυμπιακό που έκανε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα σε άμυνα και επίθεση με 9-0 σερί στα πρώτα τρία λεπτά (46-41, 23′). Πρωταγωνιστής σε αυτό το διάστημα ήταν ο Κεμ Μπιρτς, ο οποίος έκανε δυο εντυπωσιακά καρφώματα ξεσηκώνοντας και την εξέδρα, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου έβγαλε τεράστια ενέργεια και πέτυχε ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο.

Η Εφές αντέδρασε και πάλι (46-45, 24′) σημαδεύοντας τα μις ματς παρότι ο Ντάνστον χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ στο 21′ και ο Περάσοβιτς αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει για αρκετή ώρα τον βαρύ Κερκ.

Με εκτελεστή Σπανούλη ξανά κλείδωσε τη νίκη

Ο Σπανούλης πήρε όμως, και πάλι μπροστά εκτελεστικά! Τρύπησε δυο φορές την άμυνα της Εφές περνώντας μέσα από… συμπληγάδες, έφθασε τη διαφορά στο +7 (54-47, 27′), αλλά ο Πολ με δυο συνεχόμενα ελεύθερα τρίποντα μείωσε στον πόντο (54-53).

Το μομέντουμ όμως, ήταν στην πλευρά των Πειραιωτών. Ο Παπαπέτρου πέτυχε δυο σπουδαία τρίποντα, ο Σπανούλης έφθασε τους 19 πόντους με 2/2 βολές χτίζοντας νέο 8-0 σερί, αλλά όσο και αν προσπαθούσε, η Εφές δεν… έπεφτε παρότι τρεις παίκτες της ήταν χρεωμένοι με τέσσερα φάουλ (Ντάνστον, Κερκ, Πολ).

Οι Τούρκοι μείωσαν ξανά με τον Γκρέιντζερ, αλλά ο Ολυμπιακός έπαιζε πλέον με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, πήρε πόντους με τους Παπαπέτρου και Πρίντεζη, έφθασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9 (73-64, 34′).

Τίποτα όμως, δεν είχε τελειώσει. Η Εφές μείωσε και πάλι (78-74, 37′) με 7/8 βολές, αλλά ο Ολυμπιακός δεν γινόταν να λυγίσει στα τελευταία λεπτά στο “καυτό” ΣΕΦ. Ο Πρίντεζης ανέλαβε δράση στα τελευταία λεπτά, “καθάρισε” το ματς και σφράγισε τη μεγάλη πρόκριση στο Φάιναλ Φορ.