Εύκολα ο Ολυμπιακός με… αρχοντικό Μιλουτίνοφ

2017-09-22T21:32:02+00:00 2017-09-22T21:57:21+00:00.

22/Sep/17 21:32

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα και την Κυριακή θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι! Κορυφαίος των νικητών ο – ακόμα πιο – βελτιωμένος Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Tου Άρη Μπάρκα/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Ερυθρό Αστέρα με 70-56 και την Κυριακή θα αντιμετωπίσει στον τελικό του διεθνούς τουρνουά της Κρήτης την Μακάμπι Τελ – Αβίβ, που επικράτησε νωρίτερα σε ένα χορταστικό παιχνίδι της Ούνιξ Καζάν στην παράταση.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με ανοιχτό ροτέσιον και πολλές δοκιμές σε σχήματα και συστήματα χρειάστηκε περίπου 15 λεπτά για να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της και να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας. Απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα που έχει μια εντελώς νέα, πιο άπειρη και λιγότερο ταλαντούχα ομάδα σε σχέση με την περσινή που διέγραψε εντυπωσιακή για τα δεδομένα πορεία στην Ευρωλίγκα και κατέκτησε ξανά την Αδριατική Λίγκα.

Οι νικητές κυριάρχησαν κατά κράτος στη μάχη των ριμπάουντ (44-23), ήταν εύστοχοι στα δίποντα (21/33), αλλά έχασαν αρκετές βολές (16/25) και ήταν χαρακτηριστικά… άστοχοι στα τρίποντα (4/23). Από τους ηττημένους ξεχώρισε στην επίθεση ο Μίλκο Μπιέλιτσα και πολλές μάχες έδωσε και ο Γάλλος φόργουορντ – σέντερ, Ματίας Λεσό.

Αναγνωριστικά λεπτά

Οι κόκκινοι ξεκίνησαν την φιλική αναμέτρηση με τους Ρόμπερτς, Σπανούλη, Τόμπσον, Τίλι και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 1-5, αλλά πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Πέρασε μπροστά με 12-7, με τον Ρόμπερτς να δίνει γρήγορο ρυθμό και ευκαιρίες για τρανζίσιον παιχνίδι στην ομάδα του. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά 17-10 και είναι χαρακτηριστικό πως λίγο πριν το τέλος της περιόδου, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε αλλάξει όλο το αρχικό σχήμα του με τους Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Αγραβάνη και Μακλίν να αναλαμβάνουν δράση.

Κυριάρχησε με μπροστάρη τον Μιλουτίνοφ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κόκκινοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και να κυριαρχούν. Αμφότερες οι ομάδες ήταν άστοχες στα τρίποντα, αλλά ο Ολυμπιακός κέρδιζε τις μάχες των ριμπάουντ και είχε υπό τον έλεγχό του τον ρυθμό και τις κατοχές. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν είχε αντίπαλο δέος για τον Μιλουτίνοφ, ο πολύ αθλητικός Γάλλος Λεσό προσπαθούσε, αλλά όποτε η μπάλα πήγαινε στο ποστ στον Σέρβο σέντερ, οι ερυθρόλευκοι είτε σκόραραν, είτε κέρδιζαν φάουλ και βολές. Στο 17′ το σκορ ήταν 31-22. Με ένα σερί 8-0, ο Ολυμπιακός δημιούργησε την μεγαλύτερη διαφορά του (+17) ακριβώς στο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με την ισχυρή παρακαταθήκη του 39-22.

Ένα καλάθι του Μιλουτίνοφ (10 πόντους και 5 ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο), ένα γκολ – φάουλ του αρχηγού Βασίλη Σπανούλη και ένα τρίποντο του Μπράιαντ Ρόμπερτς δημιούργησαν αυτό το 8-0 σερί και έδωσαν μια πολύ ικανοποιητική διαφορά στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Δεν άλλαξε το στάτους κβο του πρώτου μέρους

Δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα το μοτίβο του αγώνα και τα δεδομένα που είχαν διαμορφωθεί στο πρώτο ημίχρονο, όσο κυλούσε ο χρόνος. Η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο του ρυθμού, συνέχισε να παίρνει επιθετικά ριμπάουντ και να κυριαρχεί στο σκορ, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας δεν είχε σε κανένα σημείο το εύκολο σκορ και δεν μπορούσε να βρει ένα ξέσπασμα που θα τον έφερνε πιο κοντά στον Ολυμπιακό. Στην επανάληψη συνεχίστηκε, επίσης, η αστοχία των δύο ομάδων από την γραμμή των τριών πόντων.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ στα μέσα της τρίτης περιόδου είχε φτάσει τους 16 πόντους με 6/7 δίποντα και 8 ριμπάουντ. Ο Σφαιρόπουλος τον απέσυρε στον πάγκο και έδωσε ευκαιρίες και χρόνο σε Μακλίν και Μπόγρη. Στο 30′ το σκορ ήταν 53-38 και στο 35′ ο Ολυμπιακός ήταν στο +19 (62-43) έχοντας, όμως, 3/20 τρίποντα. Στα τελευταία λεπτά, εκείνος που εκμεταλλεύτηκε τις περιστάσεις ήταν ο Γιώργος Μπόγρης, που τελείωσε φάσεις και έδειξε τα καλά στοιχεία που διαθέτει στην επίθεση.

Η αναμέτρηση κύλησε και ολοκληρώθηκε χωρίς εκπλήξεις. Ο Ερυθρός Αστέρας με νέο προπονητη και πολλά νέα μέλη προσπαθεί να μονταριστεί, ενώ ο Ολυμπιακός βρίσκεται σαφώς σε καλύτερο επίπεδο, αλλά έχει και πιο υψηλούς στόχους.

Σε μια από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρεώθηκε με τεχνική ποινή από τον διαιτητή Αναστόπουλο, σε διαμαρτυρίες του για επικίνδυνο φάουλ πάνω στον Μπράιν Ρόμπερτς, με τον Αμερικανό μετά από σπρώξιμο αντιπάλου του να πέφτει πάνω σε ένα φωτογράφο που βρισκόταν πίσω από τη μπασκέτα!

Κάποιες στιγμές χαλάρωσης των νικητών στα τελευταία δευτερόλεπτα, έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα του Βελιγραδίου να σκοράρει 6 μαζεμένους πόντους στο τελευταίο λεπτό και να μειώσει σε 68-56. Το τελικό 70-56 σήμανε μια εύκολη και δίκαιη επικράτηση του Ολυμπιακού, που πλέον συνεχίζει την προετοιμασία του και στρέφει το βλέμμα του στον Κυριακάτικο αγώνα με την Μακάμπι, περιμένοντας και την ενσωμάτωση του Γιώργου Πρίντεζη, μετά την επιστροφή της αποστολής από την Κρήτη.