Μακάμπι: Συνέχισε αήττητη με Νόρις Κόουλ οδηγό!

2017-10-19T22:00:33+00:00 2017-10-19T22:03:16+00:00.

19/Oct/17 22:00

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μετά από μία καταστροφική περυσινή σεζόν στην Ευρωλίγκα, φέτος παρουσιάζεται αισθητά βελτιωμένη και απόψε κέρδισε την Μπασκόνια με 74-68 κάνοντας το 2/2 στην νέα σεζόν!

Οι παίκτες του κόουτς Σπάχια αν εξαιρέσουμε ένα κομμάτι στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου όπου η Μπασκόνια αντέδρασε, ήταν καλύτεροι στο σημερινό ματς και συνεχίζουν με εντυπωσιακό τρόπο την πορεία τους στην φετινή Ευρωλίγκα αήττητοι. Αντίθετα οι Βάσκοι του Πριχιόνι, έχουν 0/2 μέχρι στιγμής αφού ηττήθηκαν και στην πρεμιέρα από τον Ολυμπιακό και σίγουρα προβληματίζουν.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Νόρις Κόουλ με 24 πόντους και 4 ασίστ, ο Τόμας με 17 πόντους και ο Τάιους με 6 πόντους και κυριαρχία στα ριμπάουντ (8).

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μπασκόνια μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με τον Τίμα να πετυχαίνει γρήγορα 5 πόντους πήρε το προβάδισμα με 9-4 (στο 3′). Οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ (11-7 στο 5′) παίζοντας καλύτερη άμυνα, όμως οι Βάσκοι ανέβασαν και πάλι την διαφορά στο +6 (13-7) με καλάθι του Σενγκέλια. 2′ λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η Μακάμπι μείωσε σε 16-12, ενώ το τέλος βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 19-16 χάρη σε 5 πόντους του Κόουλ.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Σπάχια ξεκίνησαν με μικρό σερί 6-2 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 7 πόντους (25-18 στο 13′), ενώ λίγο αργότερα με τρίποντο του Ντεσόν Τόμας (8π.) το σκορ έγινε 28-18 (στο 14′). Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν (35-26 στο 17′) χωρίς όμως να τα καταφέρουν, με την Μακάμπι να είναι εξαιρετική και στις δύο πλευρές του παρκέ και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 39-30.

Η “μάχη” στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με τους Ισραηλινούς βέβαια να “πατάνε” καλύτερα και με ένα σερί 6-2 και τον Νόρις Κόουλ να φτάνει τους 14 πόντους, πήραν διαφορά 13 πόντων στο ματς για πρώτη φορά (45-32 στο 22′). Η ομάδα του κόουτς Πριχιόνι προσπαθούσε να μειώσει και προς στιγμή το κατάφερε έστω και στο -10 (48-38 στο 25′) με καλάθι του Μπομπουά. Το παιχνίδι έγινε σκληρό με αποτέλεσμα στην συνέχεια να έχουμε μόλις ένα καλάθι (50-38 στο 27′), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Βάσκους να μειώνουν σε 56-53 με σερί 15-6!

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είχε μεγάλο με ενδιαφέρον με το come back της Μπασκόνια και στο 32ο λεπτό το σκορ ήταν 58-55 υπέρ των γηπεδούχων, αλλά πλέον το ματς ήταν ντέρμπι. Περίπου 6′ λεπτά πριν το φινάλε ο Ρολ με τρίποντο έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην Μακάμπι με 62-55 και κυρίως ψυχολογική ώθηση για την νίκη. Η Μπασκόνια μείωσε το σκορ σε 66-60 με καλάθι του Βιλντόζα (στο 36′), αλλά η ομάδα του Νέβεν Σπάχια έδειχνε την ανωτερότητα της στο παρκέ.

Στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, η Μπασκόνια με τον Μπομπουά (18π.) είχε μειώσει στους 2 πόντους την διαφορά (66-64) βάζοντας “φωτιά” στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι απάντησαν μετά το τάιμ άουτ με 4-0 σερί (70-64 στο 39′) και τον Κόουλ να φτάνει τους 22 πόντους. Τα τελευταία δευτερόλεπτα τα διαχειρίστηκε άψογα η Μακάμπι και πανηγύρισε την νίκη με 74-68.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νόρις Κόουλ ήταν ο κορυφαίος της Μακάμπι και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έδωσε τρομερό ρυθμό στην ομάδα. Από κοντά και οι Τόμας-Ρολ που έδωσαν ο καθένας ότι χρειαζόταν για να νικήσουν οι γηπεδούχοι.

Που κρίθηκε: Καταρχάς στο πολύ καλό πρώτο ημίχρονο της Μακάμπι και στο ότι όταν η Μπασκόνια επέστρεψε στο ματς δεν πανικοβλήθηκε. Στο τέλος με το σκορ στο 66-64, ένα σερί 4-0 των γηπεδούχων έκρινε τον νικητή του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 39-30, 56-53, 74-68

Διαιτητές: Γιαβόρ (Σλοβ.), Κορομηλάς (Ελλ.), Ντιφαλά (Γαλλ.)

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του ματς ΕΔΩ.