Ευρωλίγκα: Πέρασαν από την Μπασκόνια οι “νυχτερίδες”! (video)

2017-10-26T05:11:53+00:00 2017-10-26T05:23:48+00:00.

26/Oct/17 05:11

Με τον Έρικ Γκριν και πάλι πρώτο σκόρερ μαζί με τον Πλάις η Βαλένθια πανηγύρισε ένα εύκολο διπλό στην έδρα της Μπασκόνια με 80-63!

Οι πρωταθλητές Ισπανίας ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και πήραν το διπλό στην χώρα των Βάσκων που έχουν ξεκινήσει “εφιαλτικά” την φετινή διοργάνωση.

Για την ακρίβεια η Μπασκόνια του Πάμπλο Πριχιόνι έχει κάνει το χειρότερο ξεκίνημα στην ιστορία της στην Ευρωλίγκα με 3 συνεχόμενες ήττες από Ολυμπιακό, Μακάμπι και απόψε Βαλένθια. Το προηγούμενο χειρότερο ξεκίνημα ήταν την σεζόν 2012/13 με 2 συνεχόμενες ήττες.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Τρομερή ήταν στο ξεκίνημα του αγώνα η πρωταθλήτρια Ισπανίας, Βαλένθια καθώς στην πρώτη περίοδο πήρε προβάδισμα με 16-7 (στο 6′), ενώ δεν σταμάτησε εκεί και “εκτόξευσε” την διαφορά στο +15 (28-13) με τον Ντούμπλιεβιτς να έχει 7 πόντους και τον Πλάις 6. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι παίκτες της Μπασκόνια βρήκαν ρυθμό με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να εξαιρετικές στην επίθεση και να “ξεχνούν” την άμυνα. Τελικό σκορ πρώτου ημιχρόνου 50-39 με τον Έρικ Γκριν να έχει 12 πόντους και τον Σενγκέλια από τους γηπεδούχους 9.

Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα των “νυχτερίδων” και η… εξαφάνιση των παικτών της Μπασκόνια από το παρκέ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Με την Μπασκόνια να έχει σε καλό βράδυ μόνο τον Σενγκέλια, η ομάδα του Πάμπλο Πριχιόνι δεν είχε και πολλές ελπίδες νίκης. Στην τρίτη περίοδο η διαφορά πήγε στους 13 για την Βαλένθια (67-54), με τον ρυθμό να έχει πέσει αισθητά και από τις δύο πλευρές.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ένα αμυντικό “show” των φιλοξενούμενων, με τους Βάσκους 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα να έχουν σημειώσει μόλις 4 πόντους σε 8′ λεπτά και την διαφορά να έχει “εκτοξευτεί” στο +20 (78-58) για την Βαλένθια. Το τελικό 80-63 ήταν απόλυτα δίκαιο για τους νικητές και αποτυπώνει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ.

Παίκτης-κλειδί: Για μία ακόμα φορά σε ματς των “νυχτερίδων” ο Έρικ Γκριν έκανε την διαφορά με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Τιμπόρ Πλάις με ισάριθμους πόντους και 7 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στην αμυντική συμπεριφορά της Βαλένθια σχεδόν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού με εξαίρεση την δεύτερη περίοδο όπου δέχθηκε 26 πόντους. Στα άλλα τρία δεκάλεπτα οι Βάσκοι πέτυχαν μόλις 37 πόντους. Επίσης στην εκτελεστική δεινότητα των Γκριν, Ντούμπλιεβιτς και Πλάις.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 39-50, 54-67, 63-80

Διαιτητές: Χριστοδούλου (Ελλ.), Παστούσιακ (Πολ.), Μάκιτς (Σλοβ.)