Μακάμπι: Χωρίς να “ιδρώσει” κέρδισε την Μιλάνο!

2017-11-02T21:43:48+00:00 2017-11-02T21:47:46+00:00.

02/Nov/17 21:43

Μία άνετη, αλλά και πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Μακάμπι Τελ Αβίβ στην έδρα της κόντρα στην απογοητευτική απόψε Αρμάνι Μιλάνο με 79-68, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας!

Οι παίκτες του Νέβεν Σπάχια ήταν καλύτεροι από την αρχή μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και στην τρίτη περίοδο με πολύ καλή απόδοση σε άμυνα και επίθεση “κλείδωσαν” το ροζ φύλλο αγώνα. Η Μιλάνο του κόουτς Πιανιτζιάνι ήταν σε κακό βράδυ, μία αγωνιστική μετά την μεγάλη νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Η Μακάμπι πλέον έχει ρεκόρ 3-2 και ανεβαίνει στον πίνακα της βαθμολογίας, ενώ οι Ιταλοί “βουλιάζουν” με 1 μόλις νίκη σε 5 ματς, παρότι είναι πολύ νωρίς στην σεζόν.

Ξεχωριστό στοιχείο της βραδιάς το ρεκόρ του Άλεξ Τάιους στα ριμπάουντ με τα 15 που μάζεψε.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τους γηπεδούχους να έχουν το ελάχιστον προβάδισμα με 6-5 (στο 4′) και τις δύο ομάδες να κάνουν εύκολα λάθη. Το ματς συνέχιζε να ήταν κακό, αλλά η Μακάμπι κατάφερε να αυξήσει έστω και λίγο το προβάδισμα της σε 10-7 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 18-14, με τους παίκτες να βρίσκουν ρυθμό στο φινάλε.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν ένα γρήγορο σερί 9-4 και ανέβασαν την διαφορά στο +9 (27-18 στο 14′), παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για την συνέχεια του ματς. Με τον Ντεσόν Τόμας να φτάνει τους 8 πόντους, η Μακάμπι διατήρησε την διαφορά στους 9 πόντους (33-24 στο 17′), με την Αρμάνι να παρουσιάζει κακό πρόσωπο. Η διαφορά ανέβηκε και πάνω από τους 10 πόντους (37-26 στο 19′) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-29.

Τρομερό τρίτο δεκάλεπτο και νίκη για… Μακάμπι!

Το δεύτερο ημίχρονο στο Τελ Αβίβ είχε καλύτερο ρυθμό από ότι το πρώτο, κάτι που βόλεψε την Μακάμπι η οποία πήρε την μεγαλύτερη της διαφορά στο ματς με 50-34 (στο 24′) χάρη σε ένα σερί 11-5. Οι Ιταλοί προσπάθησαν να μειώσουν στο σκορ, αλλά περίπου 3′ λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου οι παίκτες του κόουτς Σπάχια ανέβασαν την διαφορά στο +18 (56-38) και ήταν κοντά στην νίκη. Εντέλει το το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 60-42.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του ματς, ο νικητής ήταν… σχεδόν γνωστός με τους Ισραηλινούς να έχουν μεγάλη διαφορά στο σκορ. Στο 33ο λεπτό η Μακάμπι ήταν στο +20 (68-48) με το ματς να έχει κριθεί και τις δύο ομάδες να έχουν χαλαρώσει λίγο, λόγω της μεγάλης διαφοράς. Τα τελευταία 4 λεπτά κύλησαν ήρεμα με το σκορ στο 72-56, ενώ η λήξη του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν για την σημαντική νίκη τους με 79-68!

Παίκτης-κλειδί: Σίγουρα καλύτερος παίκτης του παρκέ ήταν ο Τάιους που έκανε double double με 12 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Κόουλ με 10 πόντους, 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο οι Ισραηλινοί μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα στο παρκέ και με 17-9 σερί έστειλαν την διαφορά στο +18 (56-38) “κλειδώνοντας” την νίκη, με την Αρμάνι να… απουσιάζει από το παρκέ σε εκείνο το χρονικό σημείο του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 39-29, 60-42, 79-68

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπ.), Ρίζικ (Ουκρ.), Ντιφαλά (Γαλλ.)