Παναθηναϊκός: “Αυτοκτονία” ολκής στη Βιτόρια!

2017-11-02T22:00:48+00:00 2017-11-02T22:09:55+00:00.

02/Nov/17 22:00

ŕљˉÊ`/ ̐Sʏ͉`- ЁϠ/ EUROLEAGUE / BASKONIA - PANATHINAIKOS / / (֙ԏÑVɁ: EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός είχε σε μεγάλη μέρα το Νικ Καλάθη και τη νίκη στα χέρια του στη Βιτόρια, όμως “αυτοκτόνησε” στο τέλος, με τον Μπομπουά να δίνει στην Μπασκόνια την πρώτη φετινή της νίκη (85-84) στην Ευρωλίγκα! Δίκαιες διαμαρτυρίες για φάουλ υπέρ του Παππά που δεν δόθηκε στο 83-84.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε το πάνω χέρι σε όλο σχεδόν στο δεύτερο ημίχρονο και +7 στην τέταρτη περίοδο, όμως κλώτσησε την καρδάρα στο τέλος κι έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της, διαμαρτυρόμενη όμως σωστά για φάουλ στον Παππά στο 83-84, πριν ο Μπομπουά κάνει στην εξέλιξη της φάσης το 85-84!

Αυτή ήταν η τρίτη εκτός έδρας ήττα, σε ισάριθμες εκτός έδρας εξορμήσεις για τον Παναθηναϊκό,ω που πλέον είναι στο 2-3, ενώ αντίθετα οι Βάσκοι πανηγύρισαν για πρώτη φορά φέτος στην Ευρωλίγκα, παρά την μεγάλη εμφάνιση του Καλάθη που έκανε ρεκόρ καριέρας στις ασίστ (14π.) και ήταν ο κορυφαίος των “πράσινων”, που είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Παππά (22π.), Γκιστ (16π.), Σίνγκλετον (15π.) και Ρίβερς (12π.).

Εξέλιξη αγώνα

Η πίεση σε όλο το μήκος του παρκέ ήταν “αρχή” του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα, κάτι που έφερε αποτέλεσμα (δύο φορές οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος σε επαναφορά), όμως μετά το 7-11 (3′), ξαφνικά όλα άλλαξαν προς το χειρότερο για τους “πράσινους”.

Εύκολα λάθη, κακές περιστροφές στην άμυνα και… φουλ τρίποντα των γηπεδούχων, που έτρεξε σερί 15-0 (22-11, 6′), με ρεσιτάλ Τίμα και Τζάνινγκ από τα 6,75μ., με τρία σερί τρίποντα.

Ο Καλάθης ανέλαβε να ξυπνήσει την ομάδα του και παρά τα 5/7 τρίποντα της Μπασκόνια στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Παππάς με πέντε προσωπικούς πόντους έφερε το 27-24 (10′), ενώ ο Σίνγκλετον αμέσως μετά την αφετηρία της β’ περιόδου διαμόρφωσε το 27-27.

Η αντίδραση ήρθε δια χειρός Γκρέιντζερ, που έδωσε τη σκυτάλη στον Μπομπουά για νέο διψήφιο προβάδισμα των Βάσκων (42-32, 17′) που είχαν 8/11 τρίποντα ως εκείνο το σημείο εξαιτίας και της χαλαρής περιφερειακής “πράσινης” άμυνας.

Παρ’ όλα αυτά, Σίνγκλετον, Ρίβερς και Γκιστ ανέλαβαν δράση ώστε η ανάπαυλα να βρει τη διαφορά σε απόσταση βολής (47-45), παρά τα εννέα λάθη των φιλοξενούμενων.

Το τρίτο δεκάλεπτο αν είχε… όνομα θα είχε αυτό του Νικ Καλάθη, ο οποίος έκανε απίστευτα πράγματα και μοίραζε τις ασίστ τη μία πίσω από την άλλη, προς τέρψη των εύστοχων συμπαικτών του, που έφτασαν 9/9 σερί εύστοχα τρίποντα μετά το αρχικό 0/4 στο παιχνίδι!

Ο Παναθηναϊκός μετά το 54-48, πήρε τα ηνία μέσω και της άμυνας, απαντώντας με σερί 10-0 (54-58, 24′), σταθεροποιώντας το προβάδισμα, χάρη σε επτά ασίστ του Νικ ως το 28′ (61-65) και άμεση συμμετοχή σε όλους τους “πράσινους” πόντους ως τότε!

Οι παίκτες του Πασκουάλ έχοντας πάει το παιχνίδι σε… βολικό ρυθμό και έχοντας απομονώσει Μπομπουά και Γκρέιντζερ, έφτασαν και στο +7 (65-72, 32′), όμως τα λάθη επανήλθαν ώστε το ματς να επιστρέψει στην ισοπαλία (74-74, 36′).

Ο Παππάς έβαλε επτά σερί μεγάλους πόντους (78-83, 38′) για να δώσει αέρα στην παρέα του, όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει, με τον Γκρέιντζερ να εκμεταλλεύεται δύο άστοχες “πράσινες” επιθέσεις πριν ευστοχήσει για το 83-84 (-28”).

Αλλη μια ευκαιρία χάθηκε από τον Παππά και ο Μπομπουά κατάφερε να νικήσει τον Καλάθη και να φτάσει ως το λέι απ για το 85-84, με 1,5 δευτερόλεπτο ακόμα στο ρολόι!

Ο Ρίβερς δεν μπόρεσε να κάνει κάτι στην εκπνοή και ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε για άλλη μια φορά εκτός έδρας, τρίτη φέτος, με την Μπασκόνια να παίρνει την πρώτη της νίκη.

Ο Νικ Καλάθης ήταν πραγματική ορχήστρα για τον Παναθηναϊκό, έχοντας και αμέριστη βοήθεια από Παππά, Σίνγκλετον, Γκιστ και Ρίβερς, όμως δεν μπόρεσε να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη, εξαιτίας του Μπομπουά που “μίλησε” στο φινάλε!

Που κρίθηκε

Οι νταμπλούχοι είχαν το παιχνίδι στα χέρια τους και διαφορά ως και επτά πόντων, όμως δεν μπόρεσαν να την αυξήσουν και να καθαρίσουν το ματς, με την Μπασκόνια να επιστρέφει στο φινάλε και με τον Μπομπουά να σκοράρει 1,5” πριν το τέλος για να της δώσει τη νίκη. Ομως, στην προηγούμενη φάση ο Παππάς διαμαρτύρεται σωστά για φάουλ που του έγινε.

Δεκάλεπτα: 27-24, 47-45, 63-67, 85-84.

Διαιτητές: Πουκλ (Σλοβενία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Μπάλακ (Ισραήλ)