Παναθηναϊκός-κριτική: Κρίμα, όλο οι ίδιοι κι οι ίδιοι (οι παλιοί)

2017-11-02T22:39:22+00:00 2017-11-16T21:14:13+00:00.

John Rammas

02/Nov/17 22:39

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού στη Fernando Buesa Arena μετά από τη δραματική ήττα από τη Μπασκόνια (85-84) για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Ήταν από τους κορυφαίους του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο (14π. με 1/3δίπ., 4/4τρίπ., 2ρ., 1ασ., 1λ. σε 18:24), αλλά μέτρησε μόλις 1 πόντο (0/3δίπ., 0/2τρίπ., 1/4β.), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο στα υπόλοιπα 20:00, στα οποία κέρδισε κι έχασε αρκετές μονομαχίες στην άμυνα.

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Πήρε τα σουτ του κι έβαλε τα περισσότερα τόσο στο πρώτο (5π. με 1/1δίπ., 1/1τρίπ. σε 15:13) όσο και στο δεύτερο ημίχρονο (7π. με 0/2δίπ., 2/3τρίπ., 1/2β.), αλλά όχι τα σημαντικά στο τέλος. Κατά τα άλλα, άγγιξε το double-double (9ρ.), ενώ είχε και 1 ασίστ και 2 λάθη σε 30:00.

#11 Νίκος Παππάς
Η συνέχεια στο παιχνίδι του δεν είναι κάτι που τον χαρακτηρίζει, αλλά ο ίδιος έχει βαλθεί φέτος να διαψεύσει άπαντες. Αν είχε καταφέρει να σκοράρει (φάουλ πριν από το κόψιμο του Τορνίκε Σενγκέλια, όπως το πέρασε η στατιστική) λίγο πριν από το game winner του Ροντρίγκ Μπομπουά, θα ήταν όλα τα λεφτά (22π. με 4/5δίπ., 3/5τρίπ., 5/6β., 1ρ., 1κλ., 3λ. σε 27:29), πιθανότατα νικητής και σίγουρα MVP.

#12 Μάρκους Ντένμον
Επελέγη και πάλι στην αρχική 5άδα, αλλά, όπως και σε πολλές από τις προηγούμενες φορές, έπαιξε λίγο σε πρώτη και δεύτερη περίοδο (2π. με 1/1δίπ., 0/1τρίπ., 1ρ. σε 7:27) και καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο. Όσο παραμένει άτολμος κι αναποτελεσματικός στην επίθεση, το σκηνικό θα είναι επαναλαμβανόμενο.

#14 Τζέιμς Γκιστ
Κυριάρχησε και στις δύο ρακέτες μέχρι να αποβληθεί με 5ο φάουλ στο 38′. Η απουσία του ήταν αισθητή στο διάστημα αυτό. Όσο πρόλαβε να παίξει (23:44) είχε 16 πόντους (7/7δίπ., 0/1τρίπ., 2/2β.), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο και 2 λάθη.

#15 Ίαν Βουγιούκας
Μοίρασε τα 8:29 του σε πρώτη και δεύτερη περίοδο, αλλά δεν έκανε πολλά περισσότερα από 3 ριμπάουντ και 1 κόψιμο (καμία προσπάθεια για σουτ) κι είδε από τον πάγκο το δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο περίσσευε.

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Δε βοήθησε σχεδόν καθόλου (0/1δίπ., 1/1τρίπ., 1ρ., 1κλ., 1λ.) και τα 9:14 της συμμετοχής του πήγαν απλώς σε ανάσες για τον Νικ Καλάθη.

#22 Κένι Γκέιμπριελ
Πέρασε στο παιχνίδι στο 11-11 στο 4′. Ένα φάουλ υπέρ, ένα κατά, ένα λάθος (επιθετικό φάουλ) και 1:36 αργότερα (16-11 στο 6′) ξαναπέρασε εκτός και δεν επέστρεψε ποτέ.

#23 Ζακ Όγκουστ
Ο Τσάβι Πασκουάλ τον χρησιμοποίησε πρώτη φορά στο 28′ και λίγο αργότερα αναγκάστηκε να τον αποσύρει, αφού δεν έκανε σωστά σχεδόν τίποτα. Άρχισε με επιθετικό φάουλ, σούταρε 0/2 βολές αμέσως μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ, ενώ δέχτηκε “STOP” λίγο πριν από την εκπνοή της τρίτης περιόδου. Με την έναρξη της τέταρτης υπέπεσε σε νέο επιθετικό φάουλ και τέλος, μέχρι το 5ο φάουλ του Τζέιμς Γκιστ να τον επαναφέρει στο τελευταίο 4λεπτο, αλλά χωρίς να κάνει τίποτα το ιδιαίτερο (0/1δίπ., 0/2β., 1ρ., 2λ. σε 7:11).

#24 Ματ Λοτζέσκι
Ο ρυθμός ήταν από αυτούς που του πάνε, αλλά δεν αποδείχθηκε και στην πράξη. Δεν κατάφερε να σκοράρει στα 4 σουτ που πήρε (0/2δίπ., 0/2τρίπ.) και το 1 ριμπάουντ κι οι 2 ασίστ σε 13:48 δεν ήταν σε καμία περίπτωση αρκετά για να αναπληρώσουν το κενό.

#33 Νικ Καλάθης
Άρχισε με σκορ, αλλά όχι δημιουργία, δεν απέφυγε το εύκολο λάθος, αλλά σιγά-σιγά ανέβαζε στροφές κι ήταν από τους κορυφαίους του Παναθηναϊκού (14π. με 5/8δίπ., 0/2τρίπ., 4/5β., 3ρ., 14ασ., 1κλ., 4λ. εκ των οποίων μόλις το 1 από την α’ περ. και μετά). Είχε την ατυχία να τον περάσει με ωραίο τρόπο ο Ροντρίγκ Μπομπουά στο νικητήριο καλάθι της Μπασκόνια.

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Χρησιμοποιήθηκε μόνο για την τελευταία άμυνα στα τελευταία 8,7″ του πρώτου ημιχρόνου.