Libertat για Μπαρτσελόνα, “θανάσιμα” λάθη για Ολυμπιακό

2017-11-03T22:51:32+00:00 2017-11-03T23:54:25+00:00.

Lefteris Moutis

03/Nov/17 22:51

Ο Ολυμπιακός υπέστη την πρώτη του ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα στη Βαρκελώνη (73-51) που “φώναξε” για την ανεξαρτησία της, πληρώνοντας τα πολλά λάθη του.

Οι Πειραιώτες δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένοι στον αγώνα, έκαναν συνεχόμενα αβίαστα λάθη (τελείωσαν τον αγώνα με 21) και έδωσαν το δικαίωμα στη Μπαρτσελόνα να κατακτήσει τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα μετά από αυτή επί του Παναθηναϊκού.

Η ήττα αυτή έφερε τετραπλή ισοβαθμία στην κορυφή της βαθμολογίας στην Ευρωλίγκα με τον Ολυμπιακό να συγκατοικεί με τις Ρεάλ, ΤΣΣΚΑ και Χίμκι με το ματς στο ΣΕΦ την επόμενη εβδομάδα απέναντι στον Παναθηναϊκό να αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Καλό ξεκίνημα Ολυμπιακού, αλλά γρήγορο “ξεφούσκωμα”

Οι οπαδοί της Μπαρτσελόνα θέλησαν να διαμαρτυρηθούν για τη σκληρή και άτεγκτη στάση της ισπανικής κυβέρνησης στο αίτημα τους για ανεξαρτησία της Καταλονίας επιλέγοντας να μείνουν σιωπηλοί στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Ετσι, ο αγώνας στο Παλάου Μπλαουγκράνα ξεκίνησε σε απόλυτη σιγή με τους παίκτες των γηπεδούχων να είναι αυτοί που επηρεάστηκαν σαφώς από το κλίμα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι με πρωταγωνιστές τους Παπανικολάου (αμυντικά περιορίζοντας τον Ερτέλ και επιθετικά), Πρίντεζη και Τόμπσον (7-12, 8′). Ωστόσο,  το μομέντουμ χάθηκε γρήγορα εξαιτίας των δυο εύστοχων τριπόντων του Κόπονεν. Οι Καταλανοί βρήκαν πόντους από τους Μοερμάν και Σάντερς, ανέκτησαν αυτοπεποίθηση και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Η επιθετική δυστοκία των Πειραιωτών και τα πολλά λάθη τους (πολλά εκ των οποίων αβίαστα) έδωσαν το δικαίωμα στους “μπλαουγκράνα” να τρέξουν σερί 13-2 σε διάστημα έξι λεπτών, όταν και οι φιλοξενούμενοι δεν πέτυχαν καλάθι εντός παιδιάς (23-16, 14′).

Λάθη, λάθη, λάθη

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφθασαν τα 9 λάθη μόλις στο 14′ με τους Ρόμπερτς και ΜακΛιν να είναι αρνητικοί πρωταγωνιστές. Ο πρώτος δεν κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό και να δημιουργήσει για τους συμπαίκτες του και ο δεύτερος επέτρεψε στους ψηλούς της Μπαρτσελόνα (Σεραφέν, Τόμιτς) να πληγώσουν αρκετά τον Ολυμπιακό.

Τα μόλις τρία καλάθια εντός παιδιάς που πέτυχαν οι “ερυθρόλευκοι”  στα τελευταία πέντε λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου τους έδωσαν το δικαίωμα να μείνουν κοντά στο σκορ (27-24, 19′), καθώς και η Μπαρτσελόνα δεν έκανε το κάτι παραπάνω και ήταν με τη σειρά της άστοχη. Ωστόσο, συνεχόμενες ολιγωρίες και τα 11 συνολικά λάθη του πρώτου ημιχρόνου έδωσαν την ευκαιρία στον Σεραφέν να φθάσει τους 9 πόντους και να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια με +6 (32-26).

Σύντομα ξύπνημα Ολυμπιακού, αλλά σύντομα νέα… χειμερία νάρκη

Στην ανάπαυλα προφανώς ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ταρακούνησε τους παίκτες του και η εμφάνιση του Ολυμπιακού στα πρώτα 4 λεπτά της τρίτης περιόδου ήταν εξαιρετική. Ο Μιλουτίνοφ μπήκε στο κλίμα του αγώνα αμυντικά και επιθετικά, ο Παπανικολάου ήταν κινητήριος μοχλός της αντεπίθεσης και έτσι το ματς ήρθε γρήγορα στα ίσα (32-32, 23′).

Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όμως ήταν απλά η εξαίρεση στον κανόνα του πρώτου ημιχρόνου. Οπως και λίγο μετά το ξεκίνημα του αγώνα, ο Ολυμπιακός άρχισε να πέφτει, έτσι και από το 24′ και μετά θυμήθηκε πάλι τον κακό του εαυτό.

Το ένα λάθος διαδέχονταν το άλλο, οι κακές αντιδράσεις στην άμυνα ήταν συνεχόμενες και έτσι η Μπαρτσελόνα έτρεξε 10-0 σερί για την πρώτη διψήφια διαφορά του αγώνα (45-34, 26′) με τα τρίποντα των Μοερμάν και Πρέσι να φέρνουν ανισορροπία στο ματς.

Η είσοδος του άφοβου Τολιόπουλου έδωσε στον Ολυμπιακό τη σπιρτάδα που του έλειπε με τον νεαρό γκαρντ να ευστοχεί και σε τρίποντο που έδωσε το έναυσμα για το 7-0 σερί και τη γρήγορα επιστροφή των Πειραιωτών στο ματς (45-41, 28′).

Οταν η διαφορά ξέφυγε…

Και πάλι όμως, αποδείχθηκε ότι το ξύπνημα των “ερυθρολεύκων” ήταν σύντομο και χωρίς αποτέλεσμα. Στο 32′ τα λάθη των παικτών του Σφαιρόπουλου είχαν φθάσει τα 17 ξεπερνώντας προ πολλού το προηγούμενο αρνητικό για τη φετινή σεζόν. Η Μπαρτσελόνα προερχόταν από σερί κακών αποτελεσμάτων, αλλά η ποιότητα των παικτών της είναι τέτοια που δεν επιτρέπει να αφήσει ανεκμετάλλευτα τόσα λάθη και άστοχες επιλογές.

Οι Καταλανοί κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς καλάθι για σχεδόν έξι λεπτά (έτρεξε σερί 10-0) και με πρωταγωνιστή τον Οριόλα που πέτυχε 11 πόντους σε διάστημα 7 λεπτών έφθασαν για πρώτη φορά στο +19 (62-43, 34′).

Κατάρρευση

Η κάκιστη εικόνα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με τους 15 πόντους που δέχθηκε από αιφνιδιασμό των “μπλαουγκράνα” έναντι 0 δικών του και τα 20 λάθη που έκανε έναντι 9 των αντιπάλων του μέχρι εκείνο το σημείο, να δείχνουν τους κυριότερους λόγους για την κατάρρευση.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε το παραμικρό στην εικόνα του αγώνα με τους παίκτες του Ολυμπιακού να έχουν τεράστια έλλειψη συγκέντρωσης και πνευματικής προσήλωσης στην πρώτη ήττα τους στη φετινή κανονική διάρκεια της σεζόν στην Ευρωλίγκα.

Πλέον, οι “ερυθρόλευκοι” κοιτούν τον νοκ άουτ ημιτελικό με τον Αρη στη Θεσσαλονίκη την Κυριακή και το επερχόμενο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ για την ευρωλίγκα.