Εντυπωσιακή Εφές έκανε “σεφτέ” μέσα στο Παλάου και έγραψε ιστορία!

2017-11-09T22:48:43+00:00 2017-11-09T22:55:22+00:00.

09/Nov/17 22:48

Την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα και μάλιστα μέσα στο “Παλάου Μπλαουγκράνα” πήρε η Αναντολού Εφές κόντρα στην Μπαρτσελόνα με 89-85, πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση!

Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ήταν καλύτεροι από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα και έδειξαν αποφασισμένοι να πάρουν την πρώτη τους… χαρά στην φετινή διοργάνωση, απέναντι σε μία προβληματική Μπαρτσελόνα η οποία μετράει νίκες μόνο απέναντι σε ελληνικές ομάδες (Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό).

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Εφές έχει ρεκόρ 1-5, ενώ η Μπαρτσελόνα 2-4 γνωρίζοντας μάλιστα στην δεύτερη εντός έδρας ήττα της, μετά και το ματς με την Ζαλγκίρις.

Μάλιστα πρέπει να πούμε ότι αυτή η νίκη ήταν ιστορική για την τούρκικη ομάδα, αφού ήταν η πρώτη στην ιστορία της στην Βαρκελώνη!

Η εξέλιξη του αγώνα

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να έχουν ρυθμό στην επίθεση και να είναι ισόπαλες στο 9-9 (στο 4′). Η Εφές με τον Σιμόν να έχει 5 πόντους, πέρασε μπροστά στο σκορ με 19-11 (στο 6′) με ένα σερί 10-2, δείχνοντας ότι είναι αποφασισμένη για την νίκη. Η Μπάρτσα μείωσε με 4 συνεχόμενους πόντους του Σεραφέν σε 21-15 (στο 8′), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Τούρκους στο +11 (26-15).

Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ήταν εξαιρετικοί και στην έναρξη της δεύτερης περιόδου κρατώντας την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (30-19 στο 14′), με την Μπαρτσελόνα να μοιάζει “αιχμάλωτη” στον ρυθμό της αντιπάλου της. Με τρίποντο του Κόπονεν οι Καταλανοί μείωσαν σε 34-26 (στο 16′) και προσπάθησαν να επανέλθουν στην διεκδίκηση της νίκης. Η Εφές διατηρούσε ένα καλό προβάδισμα με 40-33 (στο 18′), ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 42-35.

Εξαιρετική Εφές και δίκαια διπλό!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Σίτο Αλόνσο μπήκαν πολύ δυναμικά στο παρκέ, αλλά δεν μπόρεσαν να μειώσουν, αφού η Εφές ήταν αποφασισμένη για την νίκη διατηρώντας το διψήφιο προβάδισμα της (51-41 στο 24′). Η Μπάρτσα αντέδρασε με ένα γρήγορο σερί 7-1 και μείωσε σε 52-48 (στο 16′), ενώ η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα και στην συνέχεια (57-51 στο 27′). Εντέλει η τρίτη περίοδος έληξε με την Εφές στο +10 (67-57).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο στο “Παλάου Μπλαουγκράνα” ξεκίνησε με την Εφές διευρύνει το προβάδισμα της στο +12 (73-61 στο 34′) και να είναι “αγκαλιά” με την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα. Με τρίποντο του ΜακΚόλουμ η “σεμνή τελετή” έλαβε τέλος στο παιχνίδι με την διαφορά στο +15 (76-61), καθώς απέμεναν 5 λεπτά για το φινάλε. Η Μπαρτσελόνα όμως με ένα γρήγορο σερί 6-0 και πίεση σε όλο το γήπεδο μείωσε 76-67 στο 34ο λεπτό, δίνοντας ελπίδα στο κοινό της για την ανατροπή.

Στα τελευταία 3′ λεπτά του αγώνα ένα ακόμα τρίποντο (79-69 στο 37′) του ΜακΚόλουμ (4/4 τρίποντα), μία-δύο καλές άμυνες και μερικά σπουδαία καλάθια της Εφές έκριναν το παιχνίδι, παρά την μεγάλη προσπάθεια των Καταλανών για μία σπουδαία ανατροπή. Τελικό σκορ 89-85 με τους Τούρκους να κάνουν “σεφτέ” στην διοργάνωση μέσα σε μία δύσκολη έδρα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρίκι Λέντο ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ επίσης τρομερή εμφάνιση έκανε και ο Στίματς με 22 πόντους και 8 ριμπαουντ. Επίσης ο ΜακΚόλουμ έκανε την διαφορά στα κρίσιμα σημεία με τα τρίποντα του (4/4) και με συνολικά 21 πόντους.

Που κρίθηκε: Στην πρώτη περίοδο η διαφορά που πήρε η Εφές και η ψυχολογία που δημιούργησε στον αγώνα, της επέτρεψε να διαχειριστεί άψογα το προβάδισμα της και να μην επιτρέψει στην Μπαρτσελόνα, ποτέ να ξαναπεράσει μπροστά στο σκορ και να διεκδικήσει την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 42-35, 57-67, 85-89

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα.