Απίστευτη Μπασκόνια, διέλυσε τη Ρεάλ στη Βιτόρια (vids)

2017-11-14T22:18:10+00:00 2017-11-15T00:54:31+00:00.

Giannis Askounis

14/Nov/17 22:18

Την καλύτερη φετινή της εμφάνιση επιφύλαξε η Μπασκόνια στους 10,639 φίλους της, που βρέθηκαν στη “Fernando Buesa Arena” και παρακολούθησαν από κοντά το 105-75 επί της Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο πρώτο 20άλεπτο της αναμέτρησης της 7ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, οι Βάσκοι “φλέρταραν” έντονα με ρεκόρ όλων των εποχών στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της ηπείρου μας. Υποχρέωσαν τους Μαδριλένους από πολύ νωρίς σε παραίτηση και εξασφάλισαν άκοπα το θετικό αποτέλεσμα. Έτσι ανέβηκαν στο 2-5 και έριξαν στο 4-3 τη “βασίλισσα”.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης των δύο ισπανικών ομάδων.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της Μπασκόνια σε πέντε παιχνίδια με το συγκρότημα του Πάμπλο Λάσο στην Ευρωλίγκα. Πέρσι, πάντως, ο 50άχρονος κόουτς της Ρεάλ, ο οποίος ήταν παίκτης των Βάσκων από το 1984 έως το 1995, έφυγε με νίκη 79-71 από τη γενέτειρά του.

Εξέλιξη αγώνα
Το συγκρότημα του Πέδρο Μαρτίνεθ ξεκίνησε το ματς με 27-5 και δεν ξανακοίταξε πίσω. Στο δεύτερο 10άλεπτο ξέφυγε με διαφορά 24 πόντων και στο τρίτο έφθασε στο +26. Η τελευταία περίοδος ήταν μεν τυπική διαδικασία, αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά μέχρι τους 33 πόντους.

Παίκτης-Κλειδί
Πέντε παίκτες της Μπασκόνια ξεπέρασαν τους δέκα πόντους, ενώ και οι 12 διαθέσιμοι σκόραραν. Σημαντικότερος “κρίκος” της νίκης, πάντως, ήταν ο Ροντρίγκ Μπομπουά με 15 πόντους, εκ των οποίων τους 8 τους πέτυχε στο πρώτο 10άλεπτο.

Πού κρίθηκε;
Ο Λούκα Ντόντσιτς κράτησε τη Ρεάλ σχετικά κοντά στο σκορ με 9 πόντους στην πρώτη περίοδο. Ο πρώτος σκόρερ της Ευρωλίγκας ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 18 πόντους (3/4 δ., 2/7 τρ., 6/6 β.), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς “απαντήσεις”, οπότε η νέα θετική παρουσία του 18άχρονου γκαρντ δεν τους προκάλεσε κάποιο πρόβλημα. Επικράτησαν κατά κράτος υπερέχοντας στα ποσοστά ευστοχίας (53,7%-41%) και στα ριμπάουντ (35-24).

“Διψήφιο” ντεμπούτο
Στο πλαίσιο της “βαριάς” ήττας πραγματοποίησε την πρώτη εμφάνισή του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης ο νέος σέντερ της Ρεάλ, Ουόλτερ Ταβάρες. Μάλιστα έφθασε στους 10 πόντους με 4/5 δίποντα και 2/3 βολές, ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ.