Μπάμπεργκ: Υπέταξε την Μπάρτσα με ΜΥΘΙΚΗ ανατροπή και Ζήση!

2017-11-15T21:59:55+00:00 2017-11-15T22:05:09+00:00.

15/Nov/17 21:59

Η Μπαρτσελόνα μπήκε… αφιονισμένη στη Νυρεμβέργη κι έχτισε διαφορά 26 πόντων, όμως η Μπάμπεργκ με καθοριστικό το Νίκο Ζήση στο φινάλε, έφερε τα πάνω-κάτω και πήρε τη νίκη (84-81)!

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι βρέθηκε στο 10′ στο -26 (12-38), αλλά δεν τα παράτησε και προοδευτικά έφερε το ματς στα μέτρα της και με το Ζήση να είναι καθοριστικός, έχοντας έξι πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο, με τους οποίους μάλιστα έσπασε το φράγμα των 2.000 πόντων στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα, έφτασε σε μια απίθανη νίκη με επική ανατροπή!

Πλέον οι πρωταθλητές Γερμανίας ανέβηκαν στο 4-3, ενώ η Μπαρτσελόνα, που έχασε και πάλι μακριά από τη Βαρκελώνη, έπεσε στο 2-5, έπειτα από επτά στροφές!

Την επόμενη αγωνιστική η Μπάμπεργκ δοκιμάζεται στο Μιλάνο με την Αρμάνι (17/11), ενώ η Μπαρτσελόνα φιλοξενεί την Βαλένθια (17/11).

Εξέλιξη αγώνα

Η είσοδος της Μπαρτσελόνα στο ματς ήταν τρομακτική! Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο έδειξε αποφασισμένη να μην αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους κι έκανε μια ονειρεμένη γι’ αυτήν πρώτη περίοδο και… εφιαλτική για την Μπάμπεργκ.

Σκορ στο 10′, 12-38(!), με την Μπάρτσα να μετράει 15/19 σουτ, 5/5 βολές, 13, μόλις ένα λάθος και αξιολόγηση 60 έναντι… 1 των γηπεδούχων, με πρώτο σκόρερ τον Σάντερς (11π.)!

Η Μπάμπεργκ επιχείρησε να αντιδράσει και εν μέρει το κατάφερε, εξαιτίας του σερί 10-0 με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο (37-49), δείχνοντας σημάδια ζωής.

Η πίεση έγινε μεγαλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο (58-63, 29′), με το έμμεσο τετράποντο του Χίκμαν να μειώνει στο -4 (62-66, 30′).

Οι πρωταθλητές Γερμανίας έφτασαν σε απόσταση βολής (68-71, 33′) και με τον Ράιτ προσπέρασαν για πρώτη φορά μετά το 3′ (77-74, 37′)!

Ο Τέιλορ είχε την απάντηση στον Ερτέλ (80-77, 38′), με τον Ζήση να κρατά το +3 (82-79, 38:30) και να εμφανίζεται εκ νέου για το 84-81 (39′)!

Οι Καταλανοί είχαν μια τελευταία ευκαιρία, αλλά ο Μοερμάν έχασε τις βολές, ο Σεραφέν απέτυχε να σκοράρει και η Μπάμπεργκ σφράγισε μια απίστευτη νίκη για την Μπάμπεργκ!

Ράιτ (16π.) και Χίκμαν (14π.) ήταν οι κύριοι επιθετικοί μοχλοί της Μπάμπεργκ, αλλά οι 9 πόντοι του Ζήση ήταν υπερπολύτιμοι, αφού οι έξι εξ αυτών ήταν στο τέλος και βοήθησαν τα μέγιστα για τη νίκη της γερμανικής ομάδας!

Που κρίθηκε

Από το -26 του 10′ η Μπάμπεργκ ανέτρεψε τα πάντα και στο τέλος έκανε το σπριντ νίκης, χάρη και στον Ζήση (77-74, 37′), ενώ στις τελευταίες κατοχές είχε το καθαρό μυαλό για να επικρατήσει.

Δεκάλεπτα: 12-38, 37-49, 62-66, 84-81.

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Κοβάλσκι (Πολωνία)