“Παρέλασαν” οι Βάσκοι στο Κάουνας!

2017-11-16T20:47:31+00:00 2017-11-16T22:31:33+00:00.

16/Nov/17 20:47

Ένα σπουδαίο και εντυπωσιακό διπλό πέτυχε η Μπασκόνια απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας με 97-77, κάνοντας “σεφτέ” στις εκτός έδρας νίκες στην φετινή Ευρωλίγκα!

Οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα, απέναντι στην κουρασμένη και κακή αμυντικά Ζαλγκίρις η οποία έδειχνε ότι δεν μπορούσε να αντεπεξέλθει στους ρυθμούς του αγώνα και ειδικά στην δεύτερη περίοδο.

Πλέον η Μπασκόνια έχει ρεκόρ 3-5 και ανεβαίνει στον βαθμολογικό πίνακα, ενώ η Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπεσε στο 4-4.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Μπασκόνια στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε από νωρίς με 9-2 (στο 3′), αποδεικνύοντας ότι μπορεί να κάνει το μεγάλο διπλό στο Κάουνας. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 12-7 (στο 5′), αλλά έδειχναν “ευάλωτοι” στην άμυνα. Η Ζαλγκίρις “έδεσε” την άμυνα της και μείωσε ακόμα περισσότερο (14-11 στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με 21-15.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Βάσκοι κρατούσαν το προβάδισμα στο σκορ (24-21 στο 13′), χάρης κυρίως στην αμυντική τους προσήλωση. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μπορεί να πλησίαζαν την Μπασκόνια στο σκορ, όμως δεν μπορούσαν να ισοφαρίσουν ή και να ξεπεράσουν, λόγω της άμυνας τους (32-27 στο 16′). Με ένα σερί 9-2 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 12 πόντους (41-29 στο 17′) και λίγο αργότερα και με 49-30 (!). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε τελικά με 54-32!

Επέστρεψε η Ζαλγκίρις, αλλά δεν άντεξε στο φινάλε!

Το δεύτερο ημίχρονο στο Κάουνας συνέχισε στο ίδιο τέμπο και η Μπασκόνια έκανε ένα μικρό σερί 8-4, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά (62-36 στο 23′). Οι γηπεδούχοι “πάλευαν” στο παρκέ, αλλά φαινόταν ότι βρίσκονταν σε κακό βράδυ και οι Βάσκοι το εκμεταλλεύονταν αυτό (68-46 στο 26′). Με ένα σημαντικό σερί 11-0 οι Λιθουανοί μείωσαν μετά από ώρα κάτω από τους 15 πόντους (68-57 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 70-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο στον αγώνα έγινε μία πραγματική “μάχη” με την Ζαλγκίρις να προσπαθεί για μία απίστευτη ανατροπή. Στο 32ο λεπτό του αγώνα η Ζαλγκίρις με ένα σερί 7-4 μείωσε σε 74-64 και είχε κάνει πλέον το ματς ντέρμπι. 5 λεπτά πριν το φινάλε μπορεί η Μπασκόνια να είχε προβάδισμα 11 πόντων (79-68), αλλά δεν θα κέρδιζε εύκολα μέσα στο Κάουνας, αφού οι γηπεδούχοι είχαν επιστρέψει. Ένα τρίποντο του Σενγκέλια περίπου 4 λεπτά πριν το τέλος “κλείδωσε” το διπλό για την Μπασκόνια, με το σκορ να γίνεται 84-68. Το φινάλε βρήκε τους Βάσκους να πανηγυρίζουν την νίκη με 97-77.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σενγκέλια με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν εξαιρετικός, ενώ πολλές βοήθειες πρόσφεραν οι Μπομπουά με 19 πόντους και Γκρέιντζερ με 14 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Το παιχνίδι αδιαμφισβήτητα κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο, όπου και η Μπασκόνια “έτρεξε” συνολικό σερί 33-17 (!) και “εκτόξευσε” την διαφορά στο +22 (54-32). Σημαντικό στοιχείο τα 10/15 τρίποντα των Βάσκων μέχρι εκείνη την στιγμή!

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-54, 57-70, 77-97