Η ΤΣΣΚΑ με τριάδα Ντε Κολό, Χίγκινς και Κλάιμπερν… ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ!

2017-12-01T19:59:08+00:00 2017-12-01T20:56:13+00:00.

01/Dec/17 19:59

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξέσπασε όταν τα πράγματα άρχισαν να… ζορίζουν και κατάφερε να επικρατήσει της Μπαρτσελόνα με 92-78 για να διατηρηθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τον Ολυμπιακό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν για ακόμα μία φορά ο Νάντο Ντε Κολό που τελείωσε τον αγώνα με εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ (18π, 11ασ)!

Εξίσου σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Χίγκινς (20π, 5ρ, 3/3 τρίποντα) και Κλάιμπερν (22π), με τον τελευταίο να αγωνίζεται από την πρώτη ημέρα που έφτασε στη Ρωσία σαν να ξέρει τους συμπαίκτες του από καιρό.

Για λογαριασμό της ανταγωνιστικής Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Σεραφέν με 11 πόντους και 6 ριμπάντ, ενώ ο Ερτέλ πέτυχε 10 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Το μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής ξεκίνησε με την ΤΣΣΚΑ του κεφάτου Ντε Κολό να παίρνει μικρό προβάδισμα με 11-6 έπειτα από τρίποντο του Γάλλου γκαρντ. Το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη ωστόσο παρουσίασε αμυντικά κενά που επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να μειώσει αρχικά σε 13-11 και στη συνέχεια να περάσει μπροστά με 22-21 χάρη σε τρία διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ.

Η ιδιαιτέρως παραγωγική πρώτη περίοδο ολοκληρώθηκε τελικά στο 24-24 με τις δύο πλευρές να δίνουν από πολύ νωρίς γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση. Στα επόμενα λεπτά ο Πέτερι Κοπόνεν ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες και δικαιώθηκε (34-31), την ώρα που ο Σέρχι ήταν αρνητικός σε άμυνα και επίθεση (0/2 σουτ, 3 λάθη) με αποτέλεσμα η ομάδα του να αδυνατεί να ανακάμψει.

Η λύση ήρθε τελικά μέσα από την άμυνα. Η ΤΣΣΚΑ δέχθηκε από τους αντιπάλους της μόλις 3 πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου και με κύριους εκφραστές των επιθέσεων της τους Κλάιμπερν και Ντε Κολό πήγε στα αποδυτήρια με μικρό προβάδισμα (43-39).

Σίγουρα ο Σίτο Αλόνσο δεν θα έμεινε ευχαριστημένος από το γεγονός πως οι παίκτες του σε αυτό το πρώτο μισό μοίρασαν μόλις 7 τελικές πάσες για 8 λάθη, ενώ ο Δημήτρης Ιτούδης θα ήθελε ακόμα μεγαλύτερη προσοχή στον τομέα των ριμπάουντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να ξεφύγουν αλλά την Μπαρτσελόνα να έχει πάντα την απάντηση. Ο Κέβιν Σέραφεν έδωσε λύσεις με σουτ από μέση απόσταση (46-43) και ο Άνταμ Χάνγκα με το πρώτο του τρίποντο μείωσε σε 52-51 (26′).

Από αυτό το σημείο και μέχρι τη λήξη της περιόδου τα τρίποντα άρχισαν να πέφτουν “βροχή”! Η ΤΣΣΚΑ σκέπασε το καλάθι της, η Μπάρτσα ξεχάστηκε στην άμυνα και το πλήρωσε αφού είδε τη διαφορά να φτάνει στη μεγαλύτερη τιμή της (66-58).

Οι Καταλανοί ωστόσο δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη! Ο Οριόλα κέρδισε μονομαχίες, ο Πρέσι τα πήγε πολύ καλά σε ρόλο οργανωτή και το τρίποντο του Χάνγκα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 72-72 με 5.32′ να απομένουν για τη λήξη.

Με το παιχνίδι να έχει εξελιχθεί πλέον σε μεγάλο ντέρμπι, είχε φτάσει η ώρα για τις μεγάλες προσωπικότητες. Το τρίποντο του Σέρχι και το απίθανο καλάθι του Χίγκινς βοήθησε την ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει με +5, ενώ ήταν πάλι ο Ισπανός γκαρντ που “καθάρισε” την υπόθεση νίκη με ακόμα ένα τρίποντο (85-75), μόλις 2.31′ πριν τη λήξη.

Ο εξοργισμένος Σίτο Αλόνσο κάλεσε τάιμ άουτ για να αλλάξει τον ρυθμό αλλά ήταν πλέον σαφές πως τα χρονικά περιθώρια δεν έφταναν. Ο απολαυστικός Ντε Κολό (18π, 11ασ, 4κλ) χάρισε λίγες ακόμα στιγμές μαγείας για να οδηγήσει την ομάδα του στο τελικό 92-78.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-39, 66-58, 92-78