Φενέρ: Με ηγέτη Σλούκα “κούρσεψε” τη Βαρκελώνη!

2017-12-08T22:52:16+00:00 2017-12-08T23:24:02+00:00.

08/Dec/17 22:52

Ο Κώστας Σλούκας ηγήθηκε και η Φενερμπαχτσέ έφυγε νικήτρια για τρίτη σερί φορά από τη Βαρκελώνη (68-83), μένοντας μόνη τρίτη στην κατάταξη της Ευρωλίγκας, μία νίκη πίσω από την κορυφή.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης μετά τη Μόσχα και τη Βιτόρια, δεν σταμάτησαν ούτε στο “Παλάου” της Βαρκελώνης και με την τέταρτη σερί νίκη τους ανέβηκαν στο 8-3 και μία νίκη πίσω από το δίδυμο κορυφής (Ολυμπιακό, ΤΣΣΚΑ), βυθίζοντας κι άλλο την Μπαρτσελόνα του 4-7 πλέον.

Ο Σλούκας ήταν η κύρια αιτία της νίκης της Φενέρ, που έφυγε με νίκη από την Καταλωνία για τρίτο σερί ματς, με τον Ελληνα γκαρντ να είναι πρώτος σκόρερ και “εγκέφαλος” της ομάδας του Ομπράντοβιτς στο παρκέ, έχοντας δίπλα του Ουαναμέικερ και Βέσελι.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Μπαρτσελόνα άρχισε ιδανικά το παιχνίδι, επιβάλλοντας τον ρυθμό της και άμεσα πήρε τα ηνία (19-11, 6′), έχοντας απόλυτη ευστοχία από τα 6,75μ.. Τα 5/5 τρίποντα των Καταλανών ξεσήκωσαν την εξέδρα κι έδωσαν προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (28-22) έπειτα από μια πολύ παραγωγική περίοδο.

Ενώ στην αρχή της δεύτερης περιόδου η Μπάρτσα έφτασε και στο +7 (31-24), είδε την Φενέρ να αντιδρά και με μπροστάρηδες Νάναλι και Μέλι να τρέχει σερί 10-0 για το δικό της προσπέρασμα (31-34, 16′), ενώ δια χειρός Σλούκα πήρε με βραχεία κεφαλή στα αποδυτήρια (38-39).

Ο Ελληνας γκαρντ ήταν αυτός που οδήγησε τους πρωταθλητές Ευρώπης στην επιβολή του δικού της νόμου, αφού σε όλο το δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δεν κοίταξαν πίσω.

Από το 45-45 του 24′ η Φενέρ έτρεξε νέο σερί, 8-0, για το 45-53 (26′) και με τον Σλούκα ανέβασε κι άλλο τη διαφορά, ως το +13 στο φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου (51-64) με τον Βέσελι!

Η ομάδα του Αλόνσο επιχείρησε να επιστρέψει και με 7-0 ξαναμπήκε στο ματς (61-68, 34′), αλλά Μέλι, Ουαναμέικερ και Γκούντουριτς απάντησαν με το ίδιο νόμισμα (61-75, 37′), σβήνοντας τις όποιες ελπίδες των Καταλανών για πλήρη ανατροπή.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν εξαιρετικός στο “Παλάου” και ηγέτης για την Φενέρ, με 17 πόντους και 5 ασίστ, έχοντας ουσιαστική συμπαράσταση από Ουαναμέικερ, Βέσελι και Νάναλι.

Που κρίθηκε

Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική, με την Φενέρ να έχει 13-25 σε αυτό το διάστημα και να αποκτά διψήφια διαφορά (51-64, 30′) και τον έλεγχο του αγώνα, παρά την προσπάθεια της Μπάρτσα να επιστρέψει, αφού μετά το 61-68 (36′) ακολούθησε 7-0 που έβαλε τέλος στο παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 28-22, 38-39, 51-64, 68-83

Διαιτητές: Λοτερμόζερ (Γερμανία), Κορομηλάς (Ελλάδα), Νέντοβιτς (Σλοβενία)