“Χαρακίρι” Ολυμπιακού στο Μπάμπεργκ!

2017-12-15T05:03:59+00:00 2017-12-15T01:25:36+00:00.

Lefteris Moutis

15/Dec/17 05:03

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 67-65 από τη Μπάμπεργκ μετά την κατάρρευση του στο τελευταίο δεκάλεπτο και έπεσε από την κορυφή της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο κακός του δαίμονας ξαναχτύπησε! Οι Πειραιώτες ηττήθηκαν και πάλι στη μοναδική έδρα που δεν είχαν καταφέρει να κερδίσουν όλα αυτά τα χρόνια.

Η διαφορά των 10 πόντων έξι λεπτά πριν το φινάλε, δεν ήταν αρκετή για τους “ερυθρολεύκους” που σκόραραν μόλις επτά πόντους στην τελευταία περίοδο και ηττήθηκαν από τη Μπάμπεργκ του εξαιρετικού στο φινάλε Ντάνιελ Χάκετ και του αποτελεσματικότατου επιθετικά, Ντορέλ Ράιτ.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Ιδανικό ξεκίνημα με βομβαρδισμό

Οι απουσίες των Μιλουτίνοφ και Αγραβάνη κόστισαν σε λύσεις στον Γιάννη Σφαιρόπουλο που αναγκάστηκε συχνά-πυκνά να χρησιμοποιήσει σχήματα και παίκτες που δεν είχε ξαναδεί σε αγώνες Ευρωλίγκας. Ο Πρίντεζης ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού του και αγωνίστηκε κανονικά, ο Μπόγρης έκανε ρεκόρ συμμετοχής στην Ευρωλίγκα, ενώ ο Ουίλτζερ ανέλαβε τις περισσότερες προσπάθειες σε ευρωπαϊκό αγώνα από τότε που έπιασε… λιμάνι, κάνοντας ρεκόρ με 10 πόντους, αλλά και πολλά λάθη στην τελευταία περίοδο.

Το έργο όμως, από το ξεκίνημα άρχισε να εξελίσσεται ιδανικά για τον Ολυμπιακό που είδε τον Γιώργο Πρίντεζη να είναι ζεστός, τον Μπράιαν Ρόμπερτς να πετυχαίνει επτά μαζεμένους πόντους στην πρώτη περίοδο (δεν ξανασκόραρε) και τον Βασίλη Σπανούλη να βρίσκει ρυθμό κυρίως οργανωτικά.

Ο Ολυμπιακός άρχισε να χτίζει διαφορά

Ο Ολυμπιακός έτσι άρχισε να χτίζει υπέρ του διαφορά (19-30, 16′) χάρη στην ευστοχία του πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (ξεκίνησε με 5/8 τρίποντα), όταν η Μπάμπεργκ την ίδια περίοδο είχε 7/21 σουτ εντός παιδιάς.

Ο Ντορέλ Ράιτ ήταν η μοναδική απειλή για τον Ολυμπιακό που δεν είχε κανένα πρόβλημα να ελέγξει το ρυθμό και το παιχνίδι κλείνοντας το ημίχρονο με εξαιρετική ευστοχία στα τρίποντα (6/11) και προβάδισμα 8 πόντων (32-40). Οι Ουίλτζερ, Στρέλνιεκς, Σπανούλης και Μάντζαρης έπειθαν ότι ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να καλύψει τα κενά στη φροντ λάιν του.

Παράγοντας Χάκετ

Το κρεσέντο πίσω από τα 6,75 μέτρα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η συνολική παραγωγικότητα έπεσε. Ο Σπανούλης έφθασε νωρίς-νωρίς τους 11 πόντους, ο Παπανικολάου πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους σε διάστημα τριών λεπτών και ο Πρίντεζης κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (48-58, 30′), παρότι η αφύπνιση του Ντάνιελ Χάκετ επιθετικά αναστάτωσε τον Ολυμπιακό που πίστευε ότι είχε να πονοκεφαλιάζει μόνο για τους Ράιτ και Ράμπιτ.

Ωστόσο, ο παθιασμένος Ιταλός ήθελε να δείξει στην πρώην ομάδα του το λάθος που έκανε το περασμένο καλοκαίρι και έγινε ο καταλυτικός παράγοντας για να αλλάξει η ροή του αγώνα.

Το χρονικό της κατάρρευσης

Ο Ολυμπιακός διατηρούσε μέχρι το 34′ ευρύ προβάδισμα (52-62) εξαιτίας κυρίως της χαρακτηριστικής αστοχίας των Γερμανών πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, οι οποίοι είχαν μέχρι τότε 1/13! Το χαμηλό σκορ και το χαμηλό τέμπο “κοίμισαν” τους φιλοξενούμενους που πίστεψαν ότι είχαν κερδίσει το παιχνίδι πριν ο Αντρέα Τρινκέρι το εξαφανίσει για μια ακόμα φορά μπροστά από τα μάτια τους…

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν 15-0 σερί φθάνοντας στο 67-62 με καλάθι του Χίκμαν μόλις 49” πριν το φινάλε. Σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός έκανε πέντε λάθη και είχε 0/6 σουτ δείχνοντας στοιχεία… τρικυμίας!

Δραματικό φινάλε…

Ο Στρέλνιεκς ευστόχησε σε τρίποντο για το 67-65 μόλις 33 πριν το φινάλε κάνοντας ο,τι και πριν δυο χρόνια, όταν είχε δώσει το νίκη στη Μπάμπεργκ με μπάζερ μπίτερ εναντίον του Ολυμπιακού, αλλά με διαφορετική φανέλα. Ο Χίκμαν αστόχησε στην επόμενη επίθεση, αλλά ο Ρόμπερτς αστόχησε σε τρίποντο και ο Παπανικολάου δεν πρόλαβε…

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε ξανά στη Γερμανία, όπως και τις προηγούμενες φορές που ταξίδεψε στη Βαμβέργη και πλέον ετοιμάζεται για το εντός έδρας ματς με τη ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ.