Ολυμπιακός: Όλοι φέρουν μερίδιο ευθύνης για το μπλακ – άουτ στο τέλος

2017-12-15T05:05:37+00:00 2017-12-14T23:40:16+00:00.

15/Dec/17 05:05

Το Eurohoops εστιάζει στην προσωπική εμφάνιση του κάθε παίκτη ξεχωριστά στη Brose Arena, εκεί που ο Ολυμπιακός αποδείχτηκε ιδανικός “αυτόχειρας” και έχασε με 67-65 από την Μπάμπεργκ.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός φαινόταν έτοιμος να τελειώσει την… δουλειά στο Μπάμπεργκ, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν κάκιστος, μπλόκαρε στην επίθεση και άφησε τη νίκη να ξεγλιστρήσει από τα χέρια του!

Κανείς δεν αντέδρασε σωστά εντός και εκτός παρκέ, αφού οι παίκτες μπλόκαραν, ήταν στατικοί και δεν βρήκαν λύσεις, ενώ και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος άργησε πολύ να πάρει τάιμ – άουτ, όσο η Μπάμπεργκ έχτιζε την ανατροπή και αποκτούσε το μομέντουμ της αναμέτρησης.

Τζαμέλ Μακλίν

Δεν μπόρεσε να προσφέρει στην ομάδα του όσα μας είχε συνηθίσει στα περισσότερα από τα πρόσφατα παιχνίδια. Έμεινε στο παρκέ για 20 λεπτά και σκόραρε μόλις ένα καλάθι με 1/4 σουτ. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκανε τρεις ασίστ, αλλά υπέπεσε και σε τρία λάθη. Δεν βρήκε ποτέ ρυθμό στην επίθεση και είχε αρκετά προβλήματα και στον αμυντικό τομέα.

Ιωάννης Παπαπέτρου

Επέστρεψε από τον τραυματισμό του, πήρε 11 λεπτά συμμετοχής από τον προπονητή του, αλλά δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του. Ένα τελείωμα με λει απ στον αιφνιδιασμό και 1-2 άμυνες στο πρώτο διάστημα της παρουσίας του στο παρκέ, ήταν η συνεισφορά του. Οι συνθήκες, όπως διαμορφώνονται μέσα στη σεζόν, απαιτούν να προσπαθήσει να βγει μπροστά ο Παπαπέτρου και να κάνει πολλά περισσότερα πράγματα και με πιο πειστική διάρκεια στο παιχνίδι του.

Βασίλης Σπανούλης

Είχε αρκετές καλές στιγμές στο ματς, αλλά στο τέλος ούτε αυτός, όπως και κανείς άλλος συμπαίκτης του, δεν μπόρεσε να… ξεκολλήσει το κάρο από τη λάσπη. Έπαιξε 22 λεπτά και πέτυχε 11 πόντους με 2/6 σουτ (δύο εύστοχα τρίποντα), 4 ασίστ και ένα λάθος. Στην τελευταία ευκαιρία του Ολυμπιακού για να ισοφαρίσει ή να κερδίσει τον αγώνα, προσπάθησε να πάρει το σουτ, αλλά ο αντίπαλος ήταν κολλημένος πάνω του και δεν μπόρεσε να δημιουργήσει χώρο για να εκτελέσει.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Ήταν ο παίκτης που έμεινε περισσότερο από όλους στο παρκέ για τον Ολυμπιακό. Ο Λετονός γκαρντ στην επιστροφή του στη Brose Arena έπαιξε 27 λεπτά και έβαλε 8 πόντους με 3/8 σουτ, δύο ριμπάουντ, δύο ασίστ και δύο κλεψίματα. Ξεκίνησε εξαιρετικά, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ούτε εκείνος μπόρεσε να κάνει την διαφορά και να σπρώξει την ομάδα του προς την νίκη. Προσπάθησε να πάρει πρωτοβουλίες στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα. Έβαλε ένα τρίποντο που κράτησε τον Ολυμπιακό στο… κόλπο, έχασε ένα άλλο λίγο πριν και σε κάθε περίπτωση παραμένει μια από τις πιο αξιόπιστες επιθετικές λύσεις για τους κόκκινους.

Γιώργος Πρίντεζης

Αγωνίστηκε κανονικά παρά το σφίξιμο στη μέση. Τελείωσε το ματς με 12 πόντους (5/10 σουτ), επτά ριμπάουντ, δύο ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα πάνω στον Ντορέλ Ράιτ, όπως και όλοι όσοι τον μάρκαραν, ιδίως στο ξεκίνημα που ο Αμερικανός του έβαλε διαδοχικούς πόντους. Στο τέλος όσο κι αν προσπάθησε, ούτε μπάλες πήρε στο ποστ, ούτε πολλές πρωτοβουλίες, παρότι ο Ολυμπιακός είχε υποστεί επιθετικό μπλακ – άουτ και έψαχνε εναγωνίως σκορ.

Κώστας Παπανικολάου

Όπως συμβαίνει σε όλες τις αναμετρήσεις, έβγαλε πολλή ενέργεια και προσπάθησε να δώσει λύσεις σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Σε πολλά διαστήματα το κατάφερε, όχι όμως προς το τέλος, που όλος ο Ολυμπιακός υποχώρησε αδικαιολόγητα, χωρίς αντίδραση εντός και εκτός παρκέ. Έγραψε 8 πόντους με 2/6 σουτ, πήρε 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και μια ασίστ. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν αποτελεσματικός στην άμυνα, αλλά στην αντεπίθεση της Μπάμπεργκ έχασε κάποιες προσωπικές μάχες από τον Ντάνιελ Χάκετ.

Βαγγέλης Μάντζαρης

Έπαιξε 17 λεπτά και με εξαίρεση ένα πολύ δύσκολο τρίποντο υπό πίεση χρόνου στο πρώτο ημίχρονο, πέρασε απαρατήρητος. Δεν πήρε πρωτοβουλίες, δεν επιχείρησε δίποντο και στο διάστημα που ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το μπλακ – άουτ και έμεινε χωρίς πόντο για πέντε λεπτά, δεν κατάφερε να προσφέρει κάτι σε δημιουργία ή εκτέλεση. Αρκετά καλός στην άμυνα, χωρίς, όμως, να μπορέσει να αλλάξει τον ρυθμό της ομάδας ή τον… δικό του μέσα από αυτή.

Μπράιαν Ρόμπερτς

Ξεκίνησε καλά, διάβασε την άμυνα και πήρε… αυτά που του έδινε, με αποτέλεσμα να βάλει 7 μαζεμένους πόντους. Έμεινε εκεί στο σκοράρισμα και τελείωσε τον αγώνα με 3/8 σουτ, 4 ριμπάουντ και δύο ασίστ. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν έπαιξε όσο στο πρώτο και η αλήθεια είναι πως ήταν δύσκολο να συντηρήσει τον ρυθμό του και να δώσει το κάτι παραπάνω.

Γιώργος Μπόγρης

Ξεκίνησε το βασικό σχήμα, λόγω της απουσίας του Μιλουτίνοφ, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί αυτή την καλή ευκαιρία που του δόθηκε. Ήταν άστοχος σε όλα τα τελειώματά του αν και κάποιες φορές βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση. Σε σχεδόν δέκα λεπτά συμμετοχής έμεινε χωρίς πόντο με 0/3 σουτ, τρία φάουλ και μοναδικό θετικό πρόσημο στη στατιστική του την μια ασίστ. Ήταν ένα βράδυ μιας… χαμένης ευκαιρίας για τον Έλληνα ψηλό.

Κάιλ Γουίλτζερ

Τα πρώτα 6 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα συμμετοχής του στο πρώτο ημίχρονο ήταν ό,τι καλύτερο έχει να επιδείξει ως τώρα με την φανέλα του Ολυμπιακού! Ο Αμερικανός έδωσε Instant Score με 8 πόντους, χωρίς να χάσει σουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν συνέβη το ίδιο. Αστόχησε σε όσες προσπάθειες επιχείρησε μετά από ένα εύστοχο φόλοου, σε ένα 1-2 περιπτώσεις λειτούργησε βιαστικά χωρίς να μπορέσει να χαλιναγωγήσει τον ενθουσιασμό του και στην άμυνα ήταν ένα μόνιμο… μις – ματς με τους αντιπάλους να τον σημαδεύουν και να τον περνούν με ευκολία σε κάθε ευκαιρία.

Χόλις Τόμπσον

Προστέθηκε στο… παθητικό του ένα ακόμα παιχνίδι που με κάποια δόση υπερβολής μπορούμε να πούμε πως ήταν σαν να μην έπαιξε. Πόσο έμεινε στο παρκέ; Τέσσερα λεπτά και 32 δευτερόλεπτα! Πολύς λίγος χρόνος για να μπορέσει κανείς να τον κρίνει. Πρόλαβε να βάλει ένα καλάθι στην αναμπουμπούλα κι έκανε δύο φάουλ, το ένα βιαστικό χωρίς να δείξει διάθεση να παίξει σωστή άμυνα, κάτι που μάλλον απογοήτευσε τον Σφαιρόπουλο, που τον απέσυρε και δεν τον χρησιμοποίησε ποτέ ξανα.