Ολυμπιακός: Τρεις συγκλόνισαν, όλοι μάτωσαν τη φανέλα για αυτή τη νίκη! (videos)

2017-12-20T22:17:53+00:00 2017-12-20T22:47:44+00:00.

20/Dec/17 22:17

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÔÓÓÊÁ ÌÏÓ×ÁÓ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - CSKA MOSCOW / / (ÌÁÑÊÏÓ ×ÏÕÆÏÕÑÇÓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός έκανε σίγουρα την πιο… μάγκικη εμφάνιση ως τώρα στην φετινή σεζόν και παρά τα πολλά προβλήματα, κατάφερε να κερδίσει την ΤΣΣΚΑ και να παραμείνει στη κορυφή της βαθμολογίας!

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε 10 παίκτες και όλοι τους συνεισέφεραν. Υπήρχαν, όμως, κάποιοι που τα έδωσαν όλα και μπορούμε να πούμε πως ξεπέρασαν τους εαυτούς τους! Ο συγκλονιστικός Μακλίν, το… πεντάρι Παπαπέτρου, ο ακούραστος ηγέτης Σπανούλης, ο ψυχρός Στρέλνιεκς, ο πληθωρικός Παπανικολάου, ο Τόμπσον που με το… hustle παιχνίδι του και το πάθος του έδωσε απαντήσεις πρώτα από όλα στον εαυτό του!

Τζαμέλ Μακλίν

Αρχοντικός, αποφασισμένος, μετρ στο να βάζει την μπάλα στο καλάθι μετά από προσωπικές ενέργειες κι αυτή είναι η διαφορά του με όλους τους προηγούμενους Undersized σέντερ που έχουν αγωνιστεί στον Ολυμπιακό. Στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε σε λιγότερο από 12 λεπτά να σκοράρει 16 πόντους με 7/9 δίποντα και 5 ριμπάουντ, με τρομερή μαχητικότητα και εντυπωσιακή επαφή με το καλάθι. Μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και τα έβαζε με όλους τους αντίπαλους ψηλούς. Ήταν μεγάλο πρόβλημα, όμως, πως χρεώθηκε με τρίτο φάουλ στο 26′. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου είχε φτάσει τους 25 πόντους, συνεχίζοντας το προσωπικό του κρεσέντο! Τελικά, έκλεισε μια μεγάλη εμφάνιση με 25 πόντους και 12 ριμπάουντ, που είναι το νέο του ρεκόρ στην Ευρωλίγκα! Μοναδικό ψεγάδι οι χαμένες βολές (5/10), αλλά χαλάλι του!

Ιωάννης Παπαπέτρου

Πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής λόγω των πάρα πολλών απουσιών στο “4” και στο κομμάτι της ενέργειας, της άμυνας, της μαχητικότητας προσπάθησε πολύ. Στο πρώτο ημίχρονο πήρε δύο προσπάθειες, ένα δίποντο στο οποίο αστόχησε και ένα τρίποντο, στο οποίο βρήκε τον στόχο. Μετά έγινε το… απίστευτο. Ο Παπαπέτρου πήγε στο “5” και με αυτόν στη θέση του σέντερ, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 19-4! Με τον ίδιο να είναι σούπερ σε άμυνα και επίθεση! Τελικά έφτασε τα 27 λεπτά συμμετοχής και ήταν από τα κλειδιά της πολύ μεγάλης νίκης. Έδωσε τα πάντα στην άμυνα και όσο το ματς όδευε προς το τέλος του, ήταν σημαντικός και στην επίθεση.

Βασίλης Σπανούλης

Ο ανεξάντλητος αρχηγός του Ολυμπιακού! Από το ξεκίνημα είχε την άμυνα της ΤΣΣΚΑ προσαρμοσμένη πάνω του. Φαινόταν να έχει κάπως καλύτερα πατήματα, κάτι λογικό όσο παίρνει παιχνίδια και αγωνιστικό ρυθμό στα πόδια του. Στο πρώτο ημίχρονο σκόραρε 7 πόντους και έκανε 5 ασίστ! Μάλιστα ξεπέρασε τον Δημήτρη Διαμαντίδη σε εύστοχα τρίποντα και έγινε ο έκτος με τα περισσότερα στο στόχο, στην σύγχρονη ιστορία της Ευρωλίγκας! Ο αρχηγός έκανε μεγάλη προσπάθεια και στο δεύτερο ημίχρονο, είναι πραγματικά εντυπωσιακό ότι… άντεξε ενεργειακά και φυσικά και πνευματικά! Η ιστορία θα γράψει πως έμεινε στο παρκέ για περισσότερο από 30 λεπτά και έγραψε 16 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ με πολύ καθαρό μυαλό από το πρώτο ως το τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα.

ΠΕΡΑΣΕ ΤΟΝ ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗ ΣΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ Ο ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ

Γιάνις Στρέλνιεκς

Στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκε μόλις για έξι λεπτά και δεν πρόλαβε να κάνει κάτι περισσότερο από το να αστοχήσει σε ένα τρίποντο. Με το που έμεινε αρκετά στο παρκέ και βρήκε ρυθμό, αμέσως άρχισε να δείχνει την αξία του. Ο Λετονός με ωραία καλάθια και ένα τρίποντο στο τρανζίσιον, έβαλε “φωτιά” στο ΣΕΦ και έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής. Η παρουσία του στο παρκέ ήταν καταλυτική σε όλα τα επίπεδα. Ακόμα και σε φάσεις που δεν συμμετείχε, έφτιαχνε τις αποστάσεις, γιατί η ΤΣΣΚΑ φοβόταν να τον αφήσει μόνο του. Στο τέλος η συγκομιδή του ήταν 10 πόντοι και μια ασίστ, αλλά η προσφορά του μεγαλύτερη από αυτή που αποτυπώνεται στα νούμερα.

Κώστας Παπανικολάου

Εντυπωσιακός στο ξεκίνημα του αγώνα και όπως πάντα, πρόθυμος να κάνει όλες τις δουλειές στο παρκέ και να… εμπλακεί σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Στο πρώτο ημίχρονο έβαλε 9 πόντους, πήρε 4 ριμπάουντ και έπαιξε πολλές καλές άμυνες, ενώ πήγαινε και στο ποστ, για να προσπαθήσει να λειτουργήσει ως δημιουργός απέναντι σε πιο κοντούς αντιπάλους. Συνέχισε να βγάζει… τρελή ενέργεια στο παρκέ και ήταν εκείνος που με γκολ – φάουλ έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (74-72) στο 34′ και αμέσως μετά με τρίποντο από τη γωνία (77-72) έδωσε μομέντουμ στην ομάδα του. Λίγο αργότερα έκανε το τέταρτο και το πέμπτο φάουλ και η δράση του ολοκληρώθηκε… εκεί, χωρίς να μπορεί να βοηθήσει την ομάδα του στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα. Σε 27 λεπτά, είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και μια τάπα. Τα… πάντα όλα από τον ΠΑΠ!

Βαγγέλης Μάντζαρης

Στο πρώτο διάστημα της συμμετοχής του τα πήγε αρκετά καλά στην άμυνα πάνω στο Ντε Κολό και στη συνέχεια είχε προβλήματα απέναντι στον “δαιμόνιο” Σέρχιο Ροντρίγκεθ, όπως όλη η άμυνα του Ολυμπιακού συνολικά… Στην επίθεση δεν έκανε αισθητή την παρουσία του. Ξεκίνησε στην επανάληψη, αλλά χρεώθηκε γρήγορα με το τρίτο του φάουλ και αντικαταστάθηκε. Δεν επέστρεψε ξανά στο παρκέ και έμεινε στα 12 λεπτά συμμετοχής χωρίς πόντο, με δύο ασίστ.

Μπράιαν Ρόμπερτς

Ξεκίνησε νωχελικά στο παιχνίδι, δεν κατάφερε να προσφέρει τίποτα ουσιαστικά στον επιθετικό τομέα στο πρώτο ημίχρονο, ούτε σε δημιουργία, ούτε σε εκτέλεση και έκανε και πολλά αμυντικά λάθη, κυρίως στις τοποθετήσεις του, συμβάλλοντας στο να βρει ρυθμό γρήγορα ο εξαιρετικός Ροντρίγκεθ. Ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο και στο δεύτερο ημίχρονο και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δικαίως τον πάρκαρε στον πάγκο και προτίμησε να πάει ως το τέλος με το δίδυμο Στρέλνιεκς – Σπανούλη, που ήταν πολύ αποδοτικό και πολύ πιο επικίνδυνο στο επιθετικό κομμάτι.

Κάιλ Γουίλτζερ

Ήταν αναμενόμενο να πάρει περισσότερο χρόνο συμμετοχής, απόντος και του Γιώργου Πρίντεζη.Ο Καναδός βοήθησε στο στοιχείο του παιχνιδιού που είναι το ισχυρό του σημείο, στην… εκτέλεση και προσέφερε στο πρώτο ημίχρονο 6 πόντους με δύο τρίποντα. Στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε ακόμα ένα καλάθι και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 8 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 18 λεπτά. Όπως και να το κάνουμε, βοήθησε και η εμφάνισή του κρίνεται σίγουρα θετική!

Γιώργος Μπόγρης

Ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα, αφού ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έμεινε ξανά στα… πιτς και δυστυχώς δεν κατάφερε να βοηθήσει όσο θα ήθελε ο ίδιος και όσο τον χρειάζεται αυτή την περίοδο η ομάδα του. Αστόχησε σε δυο χουκ από κοντινή απόσταση και είχε προβλήματα στην άμυνα. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε άλλη ευκαιρία από τον προπονητή του.

Χόλις Τόμπσον

Μπήκε τελευταίος από όλους στο ροτέσιον του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Στο πρώτο ημίχρονο πρόλαβε να παίξει 5 λεπτά και σε αυτό το διάστημα κατάφερε να πετύχει δύο προσωπικά καλάθια. Ο Αμερικανός φόργουορντ κλήθηκε να παίξει άμυνα τον Κλάιμπερν και τα πήγε πολύ καλά, με επιμονή και αποφασιστικότητα. Συνέχισε με τρομερό πάθος, διεκδικούσε όλες τις μπάλες και για αυτό έμεινε μέσα στη μάχη μέχρι το τέλος της! Σε 18 λεπτά είχε 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και ήταν πραγματικά πολύ σημαντικός και παρόντας στα σχήματα που άλλαξαν το ρου της αναμέτρησης. Μπορεί αυτό να είναι ένα νέο ξεκίνημα για τον Χόλις Τόμπσον, που έχει πράγματα να δώσει.