Μιλάνο: Με “σούπερ” επίθεση λύγισε τους Βάσκους!

2017-12-20T22:39:42+00:00 2017-12-20T22:39:42+00:00.

20/Dec/17 22:39

Μία σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Αρμάνι Μιλάνο στην έδρα της κόντρα στην Μπασκόνια με 92-85, χάρη στις πολλές λύσεις που είχε στην επίθεση και την μεγάλη διαφορά που διατηρούσε στο σκορ!

Οι παίκτες του κόουτς Πιανιτζιάνι ήταν καλύτεροι σχεδόν σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα και παρότι απώλεσαν το +21 που είχαν, με ψυχραιμία, άμυνα και επιθετικά ριμπάουντ πήραν τελικά άνετα την νίκη στο τέλος

Πλέον οι Ιταλοί έχουν ρεκόρ 4-9, ενώ οι Βάσκοι έπεσαν στο 6-7.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ.

Το παιχνίδι

Καλύτερα μπήκε η Αρμάνι Μιλάνο στο ματς και με “όπλο” την άμυνα τη προηγήθηκε από νωρίς με 11-6 (στο 4′). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και στην συνέχεια (17-13 στο 7′), με την Μπασκόνια να έχει πρόβλημα κυρίως αμυντικό, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 27-25.

Στην δεύτερη περίοδο στο Μιλάνο, οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι μπήκαν με πάθος στο παρκέ και με σερί 7-2 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 7 πόντους (34-27 στο 13′). Η διαφορά για τους Ιταλούς έφτασε και τους 10 πόντους (44-34 στο 18′), με τους Βάσκους να μην είναι καθόλου καλοί και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 49-37.

“Καθάρισε” η Μιλάνο, παρά την επιστροφή των Βάσκων!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με, την Μιλάνο να διατηρεί το προβάδισμα της πάνω από τους 10 πόντους (58-45 στο 23′), ενώ με ένα σερί 6-0 η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 17 πόντους (64-47 στο 26′). Η Μπασκόνια προσπάθησε να επιστρέψει και μείωσε σε 66-54 με σερί 7-2 (στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με 76-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Μιλάνο είχε “κλειδώσει” την νίκη με το σκορ να είναι 85-64 στο 33ο λεπτό. 5 λεπτά πριν το φινάλε του ματς, η Μπασκόνια με ένα τρομερό σερί 14-0 μείωσε σε 85-74 και έδωσε ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, με τρίποντο του Βιλντόζα οι Βάσκοι μείωσαν στους 8 πόντους την διαφορά (87-79) και όλα πλέον ήταν ανοιχτά.

Στο 38ο λεπτό ο Μίτσοφ υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ και η Μπασκόνια μείωσε το σκορ σε 88-83, όμως ο Γκουντάιτις με 2/2 βολές έκανε το 90-83. Τελικά οι γηπεδούχοι κέρδισαν στο φινάλε με 92-85, χάρη στην ευστοχία τους στις βολές και τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ!

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζέρελς βρέθηκε σε πολύ καλό βράδυ σημειώνοντας 15 πόντους και μοιράζοντας 7 ασίστ, ενώ και ο Γκάουντλοκ με 14 πόντους και ο Θίοντορ με 12 πόντους και 4 ασίστ βοήθησαν την Αρμάνι να κερδίσει. Επίσης ο Γκουντάιτις που “άγγιξε” το double double με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, βοήθησε στην γραμμή των ψηλών.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν διψήφιες διαφορές, με “όπλο” την άμυνα τους και κάπου εκεί η Μπασκόνια, δεν κατάφερε ποτέ να μειώσει και να επιστρέψει στο ματς. Μάλιστα η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο με τους Βάσκους, να μην μπορούν να αντιδράσουν, λόγω της κακής τους άμυνας.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 49-37, 76-58, 92-85