Ατελείωτος “κατήφορος” η Μπάρτσα, θρίαμβος της Μάλαγα στη Βαρκελώνη!

2017-12-20T22:46:51+00:00 2017-12-20T22:49:05+00:00.

20/Dec/17 22:46

Δε λέει να συνέλθει η Μπαρτσελόνα, με τον Αλόνσο να επιστρατεύει και τον Βεζένκοφ, όμως ο Νέντοβιτς ήταν εντυπωσιακός και οδήγησε τη Μάλαγα σε θρίαμβο στο “Παλάου” (83-90), αναγκάζοντας τους Καταλανούς σε έκτη σερί ήττα εντός κι εκτός συνόρων, με τον κόσμο να βγάζει λευκά μαντήλια!

Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο βυθίζεται κι άλλο στην κατάταξη, πέφτοντας πλέον στο 4-9, την ώρα που η Ουνικάχα ανέβηκε στο 5-8, με τη δεύτερη σερί επιτυχία της, με το Νεμάνια Νέντοβιτς να κάνει μεγάλο παιχνίδι και να… προκαλεί αποδοκιμασίες και λευκά μαντήλια στη Βαρκελώνη για την τέταρτη σερί ήττα στην Ευρωλίγκα και έκτη σε όλες τις διοργανώσεις!

Ο Βεζένκοφ μπορεί να επέστρεψε στη δράση έπειτα από 14 ματς όπου έμεινε εκτός από τον Αλόνσο, αλλά δεν μπορούσε να αλλάξει τη μοίρα της Μπάρτσα, αφού ο Νέντοβιτς ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του (26π.).

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Μάλαγα εκμεταλλεύτηκε αρχικά τη νευρικότητα της Μπαρτσελόνα και με τον Νέντοβιτς έχτισε προβάδισμα (16-21, 6′) και τελείωσε υπέρ της την πρώτη περίοδο (24-26).

Η αντίδραση και η… έκρηξη των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Σάντερς (31-30, 14′), πριν έρθει ο Ερτέλ για το +6 (43-37, 18′), ωστόσο ο ΜακΚάλουμ έφερε απόσταση αναπνοής στην ανάπαυλα (45-44).

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν εκ νέου (51-52, 22′) και αντέδρασαν άμεσα στο νέο ξέσπασμα του Σάντερς με σερί 10-0 (61-65, 28′)!

O Βεζένκοφ επιστρατεύτηκε στην τελευταία περίοδο, αλλά Βαζίνσκι και Ντίαθ “πυροβόλησαν” για το 66-72, 32′), με την Μάλαγα να βρίσκει λύσεις ώστε να έχει το πάνω χέρι (71-78, 35′). Οι Καταλανοί ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν να επιστρέψουν, με τον Νέντοβιτς να βάζει σφραγίδα ουσιαστικά στη μεγάλη νίκη της Μάλαγα (75-87, 39′), προκαλώντας ηχηρές αποδοκιμασίες στο “Παλάου”!

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν μαέστρος στη Βαρκελώνη, με 26 πόντους και ισοφάριση του ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα και οδήγησε την παρέα του σε μεγαλειώδη νίκη επί των Καταλανών, έχοντας συμπαραστάτη τον τρομερό Ογκουστιν (12π., 14ριμπ.).

Που κρίθηκε

Από το 66-66 στις αρχές της τέταρτης περιόδου η Μάλαγα πήρε τα ηνία με δύο σερί τρίποντα και έκτοτε δεν κοίταξε ξανά πίσω, πανηγυρίζοντας στο “Παλάου” στον ισπανικό “εμφύλιο”.

Δεκάλεπτα: 24-26, 45-44, 64-66, 83-90.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Μόγκουλκοτς (Τουρκία), Μάικιτς (Σλοβενία)