2017-12-22T20:18:16+00:00 2017-12-22T21:39:08+00:00.

Lefteris Moutis

22/Dec/17 20:18

ÁÍÁÔÏËÏÕ ÅÖÅÓ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ / EUROLEAGUE BASKETBALL (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαίο “διπλό” στην Πόλη επί της Εφές (61-58) με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη που
“καθάρισε” το ματς στο φινάλε.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Βασίλης Σπανούλης οδήγησε τον Ολυμπιακό στη μεγάλη νίκη χάρη σε ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο, από τα οκτώ μέτρα με άμυνα πάνω του μόλις 66 δεύτερα πριν τη λήξη, ενώ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 12 πόντους και 4 ασίστ. Σε ένα κακό ποιοτικά ματς, οι Πειραιώτες άντεξαν και πήραν το σημαντικό “διπλό”, μόλις 48 ώρες μετά την υπερπροσπάθεια που έγινε στη νίκη επί της ΤΣΣΚΑ.

Κι αυτή τη φορά ο ΜακΛιν αγωνίστηκε μόνος του σχεδόν στη φροντ λάιν, αλλά η Εφές ήταν προετοιμασμένη και δεν του επέτρεψε να βρει χώρους δράσης. Σκόραρε ωστόσο, 9 πόντους, μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ.

Τέλος, άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Χόλις Τόμπσον που για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έβγαλα σκληράδα κι έδειξε να αποκτά σημαντικό ρόλο στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Ήταν άλλωστε ο δεύτερος σκόρερ των ερυθρολεύκων με 11 πόντους (5/8σουτ), ενώ πρόσθεσε και 5 ριμπάουντ.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Η υπερπροσπάθεια του Ολυμπιακού στον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ και οι ελλείψεις (οι Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης, Τιλί έμειναν ξανά εκτός) του ανάγκασαν τους… εναπομείναντες να μπουν στο παρκέ με λιγότερη ενέργεια και με λιγότερη συγκέντρωση.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν την αναμέτρηση με την Εφές με τέσσερα λάθη στα πρώτα τέσσερα λεπτά, αλλά οι Τούρκοι δεν πήραν αβαντάζ (4-5) εξαιτίας της αστοχίας τους, καθώς ξεκίνησαν με 2/10 σουτ.

Ο Μπόγρης έπαιξε καλή άμυνα στον πλέον φορμαρισμένο παίκτη της Εφές, Βλαντιμίρ Στίματς και έτσι όταν ο Ολυμπιακός βρήκε το δρόμο για το καλάθι των Τούρκων κυρίως μετά από δημιουργίες του Τζαμέλ ΜακΛιν που αντιμετώπιζε συνεχώς διπλό -τουλάχιστον- μαρκάρισμα, άρχισε να χτίζει προβάδισμα προηγούμενος με 20-9 στο 11′. Οι Πειραιώτες πέτυχαν σε αυτό το διάστημα τρία τρίποντα με τους Σπανούλη, Ρόμπερτς και Τόμπσον και η Εφές έδειχνε αδύναμη να αντιδράσει.

Η Εφές έδωσε τα σουτ και ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα

Ο Εργκίν Αταμάν επέλεξε να κλείσει ακόμα περισσότερο τη ρακέτα της ομάδας του επιτρέποντας στους παίκτες του Ολυμπιακού να σουτάρουν από μακριά και έτσι μετά και τις κακές επιστροφές τους στην άμυνα, η Εφές κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και να μειώσει σε 22-24 (16′) χάρη στους Ανταμς και Μπράουν που βρήκαν εύκολους πόντους στο ανοικτό γήπεδο.

Ο Παπανικολάου έπαιξε και πάλι πολύ καλή άμυνα, έσπασε το κακό σερί από μακριά με ένα εύστοχο τρίποντο και μόλις ο ΜακΛιν βρήκε πόντους κυρίως μετά από προσωπικές ενέργειες, ο Ολυμπιακός ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα. Περιόρισε τα λάθη και έκλεισε το ημίχρονο με +8 (25-33).

Πολλά λάθη Ολυμπιακού

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τόσο άσχημα, όσο και στο πρώτο. Εκανε επτά λάθη στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου πετυχαίνοντας μόλις δυο καλάθια σε αυτό το διάστημα. Ωστόσο, και σε αυτό το διάστημα, η Εφές δεν ήταν αποτελεσματική επιθετικά παρά τα “τρελά” σουτ που πήρε σε αρκετές φάσεις ο ΜακΚόλουμ (39-40, 28′).

Ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί προς το τέλος της τρίτης περιόδου μικρό σερί με τον Γιώργο Μπόγρη να σπάει το… ρόδι στην Ευρωλίγκα πετυχαίνοντας τους πρώτους του πόντους με τους “ερυθρολεύκους” και έτσι έφθασε ξανά στο +6 (41-47, 31′).

Αντίδραση της Εφές με Σίμον και επιθετικό μπλακ-άουτ του Ολυμπιακού

Η Εφές κατάφερνε να βρει σκορ μόνο από τον Κρούνοσλαβ Σίμον για αρκετή ώρα και μόλις ανέβηκε ο Μπράουν, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το πρώτο ημίχρονο (50-47, 34′). Ο Ολυμπιακός σε αυτό το διάστημα έμεινε χωρίς καλάθι για 8 λεπτά πετυχαίνοντας μόλις 6 πόντους με 6/8 βολές!

Οι Πειραιώτες βελτίωσαν την άμυνα τους και με το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι, το τρίποντο του Παπαπέτρου μόλις 97 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 56-54!

Ο Σίμον ισοφάρισε με 2/2 βολές, αλλά ο Σπανούλης με ένα μεγάλο τρίποντο στα 66 δεύτερα πριν το τέλος από τα 8 μέτρα, έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (56-59). Ο ΜακΚόλουμ είχε 2/2 βολές και στην επόμενη επίθεση ο Σπανούλης ήταν άστοχος, αλλά ο ΜακΛιν κέρδισε το φάουλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ και με 2/2 βολές, έδωσε ξανά το +3 (58-61) στον Ολυμπιακό στα 26”. Ο ΜακΚόλουμ αστόχησε και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε το σπουδαίο “διπλό”.