Ολυμπιακός: Κλάταρε στο τέλος, αν κρατάει… κάτι, είναι ο Τόμπσον

2017-12-28T21:33:45+00:00 2017-12-28T21:40:18+00:00.

28/Dec/17 21:33

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε στο Κάουνας, έπαιξε καλή άμυνα ως συνήθως, αλλά στο τέλος έμεινε από επιθετικές λύσεις, ενέργεια και εμπνεύσεις και έχασε από την φοβερή και τρομερή Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Το Eurohoops ρίχνει φως στην προσωπική απόδοση του κάθε παίκτη ξεχωριστά, σε μια βραδιά που η αλήθεια είναι πως κανένας από τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν κατάφερε να κάνει σημαντική ατομική υπέρβαση, κάτι που χρειαζόταν λόγω του ελλιπούς ρόστερ και των πολλών απουσιών.

Ο Χόλις Τόμπσον είναι ίσως εκείνος που για τα μέχρι τώρα δεδομένα του, έδειξε περισσότερα θετικά στοιχεία, ο Παπαπέτρου είχε μια βραδιά πάνω από το μέσο όρο του, αλλά μέχρι εκεί. Ο Ολυμπιακός ήθελε μια καλή τέταρτη περίοδο για να κάνει ένα ακόμα μεγάλο διπλό, αλλά δεν είχε ούτε την ενέργεια, ούτε τις λύσεις και ηττήθηκε από την Ζαλγκίρις που έκανε την πέμπτη σερί νίκη της στην Ευρωλίγκα και είναι πια τέταρτη, μπροστά από την Φενέρμπαχτσε!

Τζαμέλ Μακλίν

Με όσα έχει κάνει μέχρι τώρα, έχει ανεβάσει πολύ ψηλά τον πήχη των απαιτήσεων, γιατί έχει αποδείξει ότι μπορεί. Στο πρώτο ημίχρονο έμεινε στο παρκέ για 12 λεπτά και έκανε ζημιά στην άμυνα της Ζαλγκίρις με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Στο δεύτερο ημίχρονο όρθωσε ανάστημα στην άμυνα και τα ριμπάουντ, αλλά δεν μπόρεσε να είναι αντίστοιχα παραγωγικός στην επίθεση. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και μόλις 2/2 δίποντα. Η Ζαλγκίρις δεν τον άφησε να βρει χώρους και όταν χρειάστηκε, τον σταματούσε με φάουλ.

Βασίλης Τολιόπουλος

Ο μικρός πήρε ένα λεπτό και 8 δευτερόλεπτα από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο. Εννοείται πως δεν μπορεί και δεν πρέπει να κριθεί. Σε αυτό το διάστημα πρόλαβε να κάνει μια ασίστ και να χάσει ένα σουτ, αν και σχεδόν πάντα ευστοχεί στο πρώτο σουτ που επιχειρεί όταν πατάει παρκέ!

Ιωάννης Παπαπέτρου

Ξεκίνησε στο βασικό σχήμα και έκανε την παρουσία του αισθητή τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Πήγε καλά πάνω στον Γιανκούνας, ήταν προσηλωμένος και στην επίθεση σε περισσότερα από 16 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε 6 πόντους με 3/4 σουτ. Ο “Πάπι” χωρίς να παίρνει πολλές προσπάθειες, βοηθούσε σε όλους τους τομείς και πάνω από όλα στην ομαδική λειτουργία της άμυνας. Τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους, 5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 2 ριμπάουντ. Στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως προς το τέλος του αγώνα, δεν κατάφερε να είναι αποτελεσματικός στην άμυνα, όπως και οι περισσότεροι συμπαίκτες του.

Βασίλης Σπανούλης

Ξεκίνησε ορεξάτος το παιχνίδι, παρότι ο Γιασικεβίτσιους επέλεξε να στέλνει βοήθεια πάνω του από το ξεκίνημα του αγώνα. Δεν πήρε πολλά σουτ και προσπάθησε να αξιοποιήσει τους συμπαίκτες του. Σε 13 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο είχε 5 πόντους και 4 ασίστ, με 4 σουτ. Στο τέλος, προσπάθησε να πάρει πρωτοβουλίες και να ξεκολλήσει επιθετικά την ομάδα του, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έπαιξε για 25,5 λεπτά και έγραψε 10 πόντους (4/10 σουτ) με 7 ασίστ και 4 λάθη.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Ίσως να κάνει μια “αγωνιστική κοιλιά” ο Λετονός γκαρντ του Ολυμπιακού τις τελευταίες μέρες! Σε 28 λεπτά παρουσίας στο παρκέ, είχε 1/7 τρίποντα! Γνώριζε πως οι κόκκινοι τον έχουν ανάγκη, ήξερε πως πρέπει να αναλάβει πρωτοβουλίες, τις πήρε αλλά βρέθηκε σε κακή βραδιά εκτελεστικά. Το ακόμα πιο σπάνιο είναι πως ο Στρέλνιεκς τελείωσε τον αγώνα χωρίς να κάνει καμία ασίστ! Δίχως αμφισβήτηση, ήταν μια από τις πιο αντιπαραγωγικές εμφανίσεις του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, σε ένα παιχνίδι που ο Ολυμπιακός είχε απόλυτη ανάγκη τον… καλό του εαυτό.

Κώστας Παπανικολάου

Χωρίς να έχει εντυπωσιακά νούμερα στη στατιστική του προσπάθησε να συνεισφέρει σε όλους τους τομείς, όπως συνηθίζει πάντα. Έβγαλε αρκετές καλές άμυνες, ενώ στο πρώτο ημίχρονο έβαλε ένα πολύ δύσκολο καλάθι και έχασε δύο σχετικά… εύκολα, μετά από δημιουργίες του Σπανούλη. Συνέχισε να παλεύει σε όλες τις φάσεις και με δικό του τρίποντο ο Ολυμπιακός πήγε στο +5, λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ούτε αυτός μπόρεσε να κάνει την διαφορά στο τέλος, είτε από την άμυνα, είτε από την επίθεση. Είχε 11 πόντους με 3/8 σουτ, 2 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Μπράιαν Ρόμπερτς

Ήταν θετικός στο διάστημα που αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο. Σημείωσε 5 πόντους με 2/2 σουτ και έπαιξε… επίμονη και αποτελεσματική άμυνα πάνω στον Κέβιν Πάνγκος. Πολύ γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο ο Αμερικανός γκαρντ χρεώθηκε με τρίτο φάουλ και από εκεί και πέρα έχασε τον ρυθμό του και βασικά αγωνίστηκε για μικρό χρονικό διάστημα. Σε 19 λεπτά παρουσίας στο παρκέ έμεινε στους 5 πόντους με 2/5 σουτ και μόλις μια ασίστ.

Γιώργος Μπόγρης

Ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα του Ολυμπιακού και στο πρώτο ημίχρονο πήρε 8 λεπτά συμμετοχής. Σκόραρε ένα καλάθι, ενώ είδε τους αντιπάλους να τον σημαδεύουν στην άμυνα. Είχε πολλά προβλήματα με τον Ντέιβις στη πρώτη περίοδο, έχασε κάποιες μάχες στα ριμπάουντ, αλλά στη συνέχεια κατάφερε να σταθεί αποτελεσματικά αμυντικά σε 2-3 φάσεις. Σε 12 λεπτά είχε 2 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Κάιλ Γουίλτζερ

Στο πρώτο κομμάτι της συμμετοχής του, δεν έκανε αισθητή την παρουσία του και δεν βοήθησε την ομάδα του. Με δύο ακόμα λεπτά στην επανάληψη, έμεινε στο παρκέ για 5 λεπτά συνολικά και δεν έγραψε απολύτως τίποτα στη στατιστική του, αλλά γενικά δεν προσέφερε σε κάποιον τομέα του παιχνιδιού.

Χόλις Τόμπσον

Ο Αμερικανός με τις απουσίες που είχε ο Ολυμπιακός (και) στο Κάουνας είχε την ευκαιρία να βγει μπροστά και να δείξει περισσότερα πράγματα. Παίζοντας σε χαμηλά σχήματα στο “4”, βοήθησε πολύ! Έβαλε 5 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με 3 μόλις σουτ, κατέβασε 4 αμυντικά ριμπάουντ και γενικά ήταν στο πνεύμα του αγώνα. Την ίδια εικόνα είχε και στο δεύτερο ημίχρονο! Έκανε τρομερή δουλειά στην άμυνα και τα ριμπάουντ και στην επίθεση έπαιρνε πρωτοβουλίες, ανεξάρτητα με το αν ευστοχούσε ή όχι. Ο Τόμπσον ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 πόντους (4/8 σουτ), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και πολλές καλές άμυνες. Ήταν ένα βήμα μπροστά για τον Αμερικανό σε μια βραδιά με ήττα, αρκεί να έχει… συνέχεια.