2017-12-28T20:55:07+00:00 2017-12-28T22:17:39+00:00.

Lefteris Moutis

28/Dec/17 20:55

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÆÁËÃÊÉÑÉÓ ÊÁÏÕÍÁÓ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / ZALGIRIS KAUNAS - OLYMPIAKOS / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο Κάουνας από τη Ζαλγκίρις με 74-68 μετά από μπλακ άουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Tης Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Οι “ερυθρόλευκοι” δέχθηκαν 26 πόντους στην τελευταία περίοδο από τη Ζαλγκίρις που είχε 4/6 τρίποντα σε αυτό το διάστημα γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ της σε ένα ματς που ισορροπούσε συνεχώς σε μια λεπτή γραμμή, η οποία έδειχνε ότι θα βαφτεί “ερυθρόλευκη”, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο, άλλαξε σε… πράσινη.

Ο Μιλάκνις πέτυχε τέσσερα συνολικά τρίποντα, ο Πάνγκος τρία και ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ελέγξει το ματς, καθώς στο φινάλε έμεινε από επιθετικές λύσεις και δυνάμεις στην περιφερειακή άμυνα. Η ήττα αυτή τστο φινάλε του πρώτου γύρου φέρνει τους Πειραιώτες με ρεκόρ 11-4 κρατώντας ωστόσο, σταθερά μια θέση στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, την ώρα που η Ζαλγκίρις αναδεικνύεται μια διαφορά ως η έκπληξη της χρονιάς με ρεκόρ 10-5.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Καθοριστικός Σπανούλης στην επίθεση, στο “σημάδι” του η Ζαλγκίρις

Ο Πρίντεζης είναι τραυματίας, ο Μάντζαρης είναι τραυματίας, ο Αγραβάνης είναι τραυματίας, ο Τιλί είναι τραυματίας και έτσι ο Βασίλης Σπανούλης ανάγκαστηκε να πάρει επ’ ώμου τον Ολυμπιακό από νωρίς έχοντας φυσικά τη συμπαράσταση των τριών φόργουορντ (Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Τομπσον) που ήταν εξαιρετικοί και σε αυτό το ματς.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο αρχηγός του Ολυμπιακού ανέλαβε δράση κυρίως στο δημιουργικό τομέα. Μοίρασε τρεις ασίστ και πέτυχε ένα τρίποντο στο πρώτο τετράλεπτο κυριαρχώντας απολύτως στο παρκέ (7-12).

Παράλληλα, ο παλιός συμπαίκτης του, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αποφάσισε να εφαρμόσει την ίδια τακτική που είχε σε όλα τα τελευταία ματς που τον αντιμετώπισε ως προπονητής. Εδωσε εντολή στον Μιλάκνις να κινείται συνεχώς και να αλλάζει πλευρά μετά από διαδοχικά σκριν ώστε να κουράσει τον Σπανούλη. Η τακτική αυτή πέτυχε τουλάχιστον κατά το ήμισυ, καθώς ο Μιλάκνις ξεκίνησε με δυο εύστοχα τρίποντα. Η ίδια τακτική -σημαδεύοντας τον Σπανούλη- συνεχίστηκε και με τον Μίτσιτς με τον Σέρβο να διεισδύει περισσότερο προς το καλάθι.

Επιστροφή της Ζαλγκίρις

Οταν πια η Ζαλγκίρις βρήκε σταθερά πόντους κοντά στο καλάθι επιδιώκοντας να ποστάρει συνεχώς με τους Ντέιβις, Γιανκούνας και Καβαλιάουσκας, πήρε το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο έφθασε στο +6 (25-19, 11′).

Χωρίς τη δημιουργία του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει εύκολα πόντους από τα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου και μετά. Η είσοδος του φορμαρισμένου Τζαμέλ ΜακΛιν ωστόσο, στο παρκέ έδωσε την ευκαιρία στους Πειραιώτες να πάρουν μια σημαντική ανάσα και επιστρέψουν στο προβάδισμα του σκορ (25-27, 13′) κυρίως μετά από προσωπικές φάσεις του Αμερικανού.

Βοήθεια από όλους τους φόργουορντ

Η αμυντική προσήλωση του Ολυμπιακού ήταν σαφώς βελτιωμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και προσαρμόστηκε περισσότερο στις απαιτήσεις του αγώνα με τα πολλά ποσταρίσματα της Ζαλγκίρις, η οποία προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την λειψανδρεία των “ερυθρολεύκων” στη φροντ λάιν. Ο Παπανικολάου όμως, έκανε τα πάντα σε άμυνα και επίθεσ, ο Παπαπέτρου έκανε αρκετή αθόρυβη δουλειά, ενώ ο Τόμπσον ήταν αυτός που έκανε ένα βήμα μπροστά αμυντικά (σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις του) καλύπτοντας έτσι τα κενά των απουσιών.

Πολλά λάθη, αλλά έλεγχος του ρυθμού

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικά εύστοχος (14/25 σουτ στο πρώτο ημίχρονο), αλλά τα πολλά συνεχόμενα λάθη (έφθασε τα 10 στο 19′) του στέρησαν τη δυνατότητα να θεμελιώσει ένα ευρύτερο προβάδισμα ορίζοντας και το ρυθμό του αγώνα.

Η Ζαλγκίρις δεν μπορούσε να έχει διάρκεια και παρότι είχε σταθερά περισσότερες κατοχές από τον Ολυμπιακό (6 στο ημίχρονο), έμενε σταθερά πίσω στο σκορ οριακά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (36-38).

Γιανκούνας και Μιλάκνις “πλήγωσαν” τον Ολυμπιακό

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε με τους Γιανκούνας και Μιλάκνις να κάνουν ο,τι έχουν συνηθίσει να κάνουν καλά. Ο μεν πρώτος να σουτάρει με πρόσωπο στο καλάθι και ο δεύτερος να εκτελεί από μακριά ευστοχώντας σε δυο τρίποντα φθάνοντας τους 14 πόντους. Οι Λιθουανοί πήραν τον έλεγχο του αγώνα (48-44), ενώ οι Πειραιώτες έδειχναν εκτός ρυθμού επιθετικά με τον Παπανικολάου να είναι ο μοναδικός που σκόραρε εντός παιδιάς στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου.

Άμυνα τανάλια εγκλώβισε την Ζαλγκίρις

Ο Σφαιρόπουλος ωστόσο, δεν επέτρεψε στον Γιασικεβίτσιους να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Με σκληρή άμυνα και τον Μπόγρη να είναι εξαιρετικός κοντά στο καλάθι αμυντικά και την τριάδα των φόργουορντ, Παπανικολάου, Παπαπέτρου και Τόμπσον να κλείνουν τρύπες και να προσαρμόζονται άμεσα στις απαιτήσεις κυρίως στον αμυντικό τομέα. Ο Ολυμπιακός δεν δέχθηκε πόντο από το 25′ και μετά τρέχοντας σερί 9-0 για τα επόμενα έξι λεπτά με τον Παπανικολάου να φθάνει τους 11 πόντους (48-53, 30′).

Επιθετική δυστοκία Ολυμπιακού και μπλακ άουτ

Το σερί των “ερυθρολεύκων” σταμάτησε στο 31′ μετά από δυο σουτ του Γιανκούνας και ένα καλάθι του άποντου μέχρι εκείνο το σημείο Ουλανόβας. Ο Σπανούλης έσπασε το… άνυδρο σερί του Ολυμπιακού με τρίποντο μόλις πέρασε στο παρκέ, αλλά με δυο τρίποντα των Ουλανόβας και Πάνγκος η Ζαλγκίρις επανέκτησε το προβάδισμα (60-58, 35′) και τον έλεγχο του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να σκοράρει (πέτυχε μόλις δυο καλάθια στα πρώτα οκτώ λεπτά της τελευταίας περιόδου) μένοντας ουσιαστικά από δυνάμεις, όταν η Ζαλγκίρις πια βρήκε ρυθμό και σουτ από μακριά. Οι γηπεδούχοι με 3/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα προηγήθηκαν με 7 πόντους (65-58, 38′).

Οι Πειραιώτες αφυπνίστηκαν επιθετικά στο τελευταίο τρίλεπτο και προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους Στρέλνιεκς, Τόμπσον και Παπαπέτρου, οι οποίοι μείωσαν σε 69-66 66”, αλλά δυο καλάθια του Ουάιτ στο τελευταίο λεπτό σκότωσαν τις τελευταίες ελπίδες του Ολυμπιακού για ανατροπή.