ΤΣΣΚΑ: “Άλωσε” την Βασκονία και έμεινε μόνη στην κορυφή! (videos)

2017-12-29T22:22:19+00:00 2017-12-29T23:27:03+00:00.

29/Dec/17 22:22

Ένα πολύ δύσκολο και παράλληλα σπουδαίο διπλό, πήρε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην έδρα της δυνατής Μπασκόνια με 90-81!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για σχεδόν τρία δεκάλεπτα με την Μπασκόνια να παρουσιάζει μία εξαιρετική εικόνα, όμως στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο μίλησε η κλάση της “μαγικής” τριάδας των Ρώσων που αποτελείται από τους Σέρχι, Ντε Κολό και Κλάιμπερν οι οποίοι έκαναν και την διαφορά στο τέλος.

Πλέον η ΤΣΣΚΑ εδραιώθηκε στην πρώτη θέση με ρεκόρ 12-3, ενώ η Μπασκόνια “έπεσε” στο 7-8.

Τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η Μπασκόνια ξεκίνησα ιδανικά την αναμέτρηση και με τον Τόκο Σενγκέλια να βγάζει ενέργεια σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκε ακόμα και με +13 (18-5). Η είσοδος του Οθέλο Χάντερ ωστόσο και οι επιθετικές πρωτοβουλίες του Σέρχι επέτρεψαν την ΤΣΣΚΑ να “ροκανίσει” τη διαφορά πλησιάζοντας στο -5 (20-15).

Ο Φόιγκτμαν έβαλε τέλος στην επιθετική δυστοκία των Βάσκων με καλάθι από μέση απόσταση (22-16), ενώ λίγες κατοχές μετά ο Χουέρτας διαμόρφωσε το 26-18 σε μία απολαυστική πρώτη περίοδο.

Αντεπίθεση της ΤΣΣΚΑ και… φουλ επίθεση!

Ο πολύ γρήγορος ρυθμός στα επόμενα λεπτά ευνόησε το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη που με μπροστάρηδες τους Κλάιμπερν και Σέρχι ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση. Ο Αμερικάνος απέδειξε πως είναι χαρισματικός στο 1 εναντίον 1 βάζοντας μπροστά την ομάδα του (32-31), πριν η Μπασκόνια απαντήσει άμεσα για το 41-39.

Τα εκατέρωθεν καλάθια διαδεχόντουσαν το ένα το άλλο αφού οι άμυνες ήταν απούσες και τα ποσοστά ιδιαιτέρως υψηλά (Μπασκόνια 5/11 τρίποντα, ΤΣΣΚΑ 5/10 τρίποντα). Τον τελευταίο λόγο στο πρώτο ημίχρονο τον είχε ο Νάντο Ντε Κολό που ευστόχησε σε δύο διαδοχικές επιθέσεις για να στείλει τους Ρώσους στα αποδυτήρια με μικρό προβάδισμα (51-48).

“Φωτιά” ο Τορνίκε Σενγκέλια

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες συνέχισαν να τρέχουν με την ΤΣΣΚΑ να ξεφεύγει για πρώτη φορά στον αγώνα με +6 (62-56). Η ενέργεια του καταπληκτικού Σενγκέλια ωστόσο έκανε τη διαφορά μέσα στο ζωγραφιστό! Ο Γεωργιανός κέρδισε σχεδόν όλες τις μάχες που κέρδισε με αποτέλεσμα να σημειώνει από την τρίτη κιόλας περίοδο νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο ηγέτης των Βάσκων διαμόρφωσε το 64-62 από τη γραμμή των βολών και με την ενέργεια του παρέσυρε τους συμπαίκτες του για ένα εντυπωσιακό πεντάλεπτο που τους επέτρεψε να μπουν στο πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα με το σκορ στο υπέρ τους 72-70.

H ώρα της ρωσικής “τριάδας!

Ο Γάλλος γκαρντ διαθέτει την ποιότητα για να κάνει τη διαφορά. Μαζί με τον Ντε Κολό και καλή άμυνα οι Ρώσοι κατάφεραν να μπουν στο τελευταίο τρίλεπτο του ματς, με προβάδισμα 7 πόντων (82-75). Το συνολικό σερί τους ήταν 12-3 σε 7 λεπτά παιχνιδιού και σίγουρα ήταν εντυπωσιακό.

Μπορεί οι Βάσκοι να μείωσαν σε 82-78 (στο 38′), όμως ένα τρίποντο του Σέρχι στο 1 λεπτό (85-78) τελείωσε το ματς. Τελικό σκορ στην χώρα των Βάσκων 90-81 με την ΤΣΣΚΑ να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη!

Παίκτης-κλειδί: Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ ήταν απολαυστικός με 25 πόντους, 8 ασίστ και 8 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ήταν και ο Κλάιμπερν με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ. Επίσης ο Νάντο Ντε Κολό με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα ήταν καθοριστικός.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα που έπαιξε η ΤΣΣΚΑ στην τέταρτη περίοδο, όπου και είχε δεχθεί μόλις 3 πόντους σε 7 λεπτά, “κλειδώνοντας” ουσιαστικά το πολύτιμο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 48-51, 72-70, 81-90