Μπαρτσελόνα: Η επιστροφή των “μπλαουγκράνα” με θρίαμβο επί της ΤΣΣΚΑ! (vids)

2018-01-04T22:57:21+00:00 2018-01-04T23:53:56+00:00.

04/Jan/18 22:57

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε! Μετά το θρίαμβο της στη Μόσχα επί της Χίμκι, η ομάδα του Σίτο Αλόνσο “εκτέλεσε” και την πρωτοπόρο ΤΣΣΚΑ με εντυπωσιακό τρόπο (85-72) και πλέον βλέπει με μεγάλη αισιοδοξία το μέλλον και ας βρίσκεται πίσω δύο νίκες από τα πλέι οφ!

Με πειστικό, αποφασιστικό και κυριαρχικό τρόπο από το πρώτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα (χωρίς Σεραφέν και Σάντερς) δεν άφησε ούτε μία ευκαιρία στους παίκτες του Ιτούδη να αντιδράσουν, με τους τελευταίους να δείχνουν “λίγοι” μπροστά στους αντιπάλους τους. Οι άψογες συνεργασίες, οι σωστά μοιρασμένοι ρόλοι και το δημιουργικό παιχνίδι από νωρίς (μεγάλη η διαφορά στις ασίστ) συν την εξαιρετική άμυνα πάνω στην πλειοψηφία των παικτών της ΤΣΣΚΑ, ήταν τα κύρια στοιχεία που έκαναν τη διαφορά μέσα στο “Παλάου Μπλαουγκράνα”.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε έτσι τις έξι νίκες και τις δύο σερί (6-10) μετά το 0-5 που είχε μετρήσει, ενώ η ΤΣΣΚΑ είχε 6-1 νίκες μέχρι τη Βαρκελώνη (12-4 συνολικά) και την Παρασκευή (5/1) μπορεί ο Ολυμπιακός να την πιάσει στην κορυφή, ενώ ο Παναθηναϊκός Superfoods την πλησίασε στη μία επιτυχία διαφορά!

Εξέλιξη του αγώνα:

Εξαιρετική ήταν η εικόνα της Μπαρτσελόνα στο πρώτο μέρος, καθηλώνοντας την ΤΣΣΚΑ στο συντριπτικό μέρος αυτού. Σχεδόν με το καλησπέρα (6.40’) προηγήθηκε με 21-9 χάρη στους Ρίμπας και Χάνγκα (6π. ο μεν, 4ας. ο δε) και παρότι η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε μειώνοντας σε 21-15 και 25-17 στο δεκάλεπτο, η συνέχεια ανήκε και πάλι στους γηπεδούχους.

Στη δεύτερη περίοδο μάλιστα η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 16 πόντους (40-24 στο 15.30’’ και 44-28 λίγο αργότερα), με τον Τόμας Ερτέλ να αλωνίζει στο παρκέ (8π., 5ας.) ενώ γενικά ο Αλόνσο βρήκε λύσεις από πολλούς παίκτες. Σπουδαιότερο σημείο της διαφοράς ήταν οι άψογες συνεργασίες με τις ασίστ κάποια στιγμή να είναι στο 14-4.

Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε, όμως, να μαζέψει τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου χάρη σε έναν ανέλπιστο πρωταγωνιστή. Ο Βιτάλι Φριτζόν με 2/2 τρίποντα έσωσε την κατάσταση για την ομάδα του Ιτούδη, που κατάφερε στο τελευταίο δίλεπτο να μειώσει δραστικά και να κλείσει το ημίχρονο με 47-42, σκορ που προφανώς δεν αντικατόπτριζε τη διαφορά ισχύος στο διάστημα αυτό.

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ

Ο «ζεστός» από τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου Ντε Κολό (15π.) έφερε την ΤΣΣΚΑ σε απόσταση βολής για πρώτη φορά (53-50), αλλά η Μπάρτσα κρατούσε το προβάδισμα και χάρη στον αγέραστο Ναβάρο (2/2 τριπ. σερί, 10π.) αύξησε πάλι τη διαφορά (59-52 στο 26’)! Χάρη στην εξαιρετική της άμυνα στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου, σύντομα η Μπαρσελόνα έπιασε και πάλι διψήφια διαφορά υπέρ της, επιβάλλοντας ξανά την κυριαρχία της (65-52 με τρίποντο του Κόπονεν) και βάζοντας μεγάλους μπελάδες στην ΤΣΣΚΑ (67-55 στο 30′).

Μπελάδες που μεγάλωσαν αμέσως με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αφού η εξαιρετική Μπάρτσα μεγάλωσε ακόμα περισσότερο το χάντικαπ από την ΤΣΣΚΑ με σερί 9-0 (και 11-0 από το τέλος της προηγούμενης), δημιουργώντας έτσι τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (75-55)! Εκεί ουσιαστικά “κόπηκαν τα πόδια” της ΤΣΣΚΑ και κάθε διάθεση να απειλήσει τους γηπεδούχους. Μείωσαν σε 77-61 με τέσσερα λεπτά στο χρονόμετρο και 80-68 στο 38.30′ με 21π. του Ντε Κολό (με πολλές άστοχες βολές της Μπαρτσελόνα), αλλά ήταν πολύ αργά για να απειλήσει να “κλέψει” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί:

Μεταξύ πολλών διακριθέντων αφού το καρπούζι μοιράστηκε σε πολλούς παίκτες, ο Τόμας Ερτέλ ήταν ο παίκτης που εκτελεστικά και δημιουργικά ξεχώρισε από τους υπόλοιπους, κάνοντας άνω κάτω την άμυνα της ΤΣΣΚΑ με τις εμπνεύσεις του.

Που κρίθηκε:

Η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε στο συντριπτικό μέρος του 40λεπτου, ωστόσο η κρίσιμη καμπή του αγώνα ήταν όταν η ΤΣΣΚΑ πλησίασε σε 53-50. Εκεί οι γηπεδούχοι έκαναν ένα ξέσπασμα εμπνευσμένοι από δύο τρίποντα του αρχηγού τους, Χουάν Κάρλος Ναβάρο και με τη διαφορά που πήραν εξασφάλισαν το παιχνίδι με δικαιότατο τρόπο.

Δεκάλεπτα 25-17, 22-25, 20-13, 19-17:

Διαιτητές: Χριστοδούλου (Ελλ.), Ρότσα (Πορτ.), Μάικιτς (Σλοβεν.).