Η ελληνική πεντάδα, τα δύο ρεκόρ και ο πολυπράγμων Παπανικολάου! (vids)

2018-01-05T22:06:15+00:00 2018-01-05T22:58:44+00:00.

05/Jan/18 22:06

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÁÑÌÁÍÉ ÌÉËÁÍÏ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - ARMANI MILANO / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός είχε μια νίκη πολύ πιο εύκολη από όσο δείχνει το τελικό σκορ (87-80), βελτίωσε το ρεκόρ του και έπιασε ξανά στην κορυφή την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Το Eurohoops εστιάζει στην προσωπική απόδοση του κάθε παίκτη του Γιάννη Σφαιρόπουλου και κάνει ταμείο! Το πιο σημαντικό, είναι πως απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο χρησιμοποιήθηκαν και οι 12 παίκτες που είχε στην διάθεσή του ο Έλληνας προπονητής.

Βασικά στελέχη που έχουν επιβαρυνθεί ενεργειακά, “πήραν ανάσες”, άλλοι έπαιξαν περισσότερο από όσο συνηθίζουν και είχαμε και προσωπικά ρεκόρ από τον Γουίλτζερ (σε πόντους) και Τολιόπουλο (σε χρόνο συμμετοχής στην Ευρωλίγκα), όπως σημαντικό για τη συνέχεια είναι πως πήρε πολύ χρόνο συμμετοχής ο Βαγγέλης Μάντζαρης και έκανε μια εμφάνιση με “γεμάτα” νούμερα. Ακόμα ένα σημαντικό; Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 5 Έλληνες στην αρχική του πεντάδα!

Τζαμέλ Μακλίν

Έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση, δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά πράγματα, ούτε να “ανεβάσει στροφές” στο δικό του σκοράρισμα. Αγωνίστηκε για κάτι λιγότερο από 18 λεπτά και έβαλε 6 ποντους, ενώ μάζεψε 5 ριμπαόυντ και μοίρασε μια ασίστ. Ήταν μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία, να παίξει λιγότερο και να… κάνει οικονομία στην ενέργεια, διατηρώντας τον εξαιρετικό αγωνιστικό του ρυθμό.

Βασίλης Τολιόπουλος

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος του έδωσε την ευκαιρία απόντος του Ρόμπερτς και ο μικρός έδειξε για μια ακόμα φορά πως διαθέτει τα στοιχεία τόσο μπασκετικά, όσο και… πνευματικά! Εβγαλε πολλή ενέργεια και στα 7 λεπτά παρουσίας του στο παρκέ στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να πάρει σουτ είχε ένα κλέψιμο, δύο ασίστ και μια ακόμα μαγική ενέργεια και δημιουργία, την οποία δεν μπόρεσε να μετατρέψει σε καλάθι ο Μακλίν. Έκανε ρεκόρ συμμετοχής στην Ευρωλίγκα αγγίζοντας τα 15 λεπτά! Δεν μπόρεσε να σκοράρει (0/3 τρίποντα), αλλά είχε 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ και γενικά “ψήνεται” στο τοπ επίπεδο την φετινή σεζόν!

Ιωάννης Παπαπέτρου

Στο πρώτο κομμάτι συμμετοχής του που άγγιξε τα 10 λεπτά ήταν ορεξάτος και πολύ ουσιαστικός με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ και κάποιες καλές άμυνες! Στο δεύτερο ημίχρονο τον είδαμε να παίζει και στην θέση “3”. Τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους σε σχεδόν 23 λεπτά συμμετοχής και το γενικό συμπέρασμα είναι πως τον τελευταίο καιρό δείχνει να σταθεροποιεί την απόδοσή του σε πιο ικανοποιητικά ζητούμενα. Αυτό είναι και το ζητούμενο στην περίπτωση του Παπαπέτρου.

Βασίλης Σπανούλης

Όσο περνάει ο καιρός και παίρνει παιχνίδια στα πόδια του βρίσκει ρυθμό και γίνεται ο γνωστός της… πάσης, Σπανούλης! Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ολοκλήρωσε τον αγώνα απέναντι στην Αρμάνι με 14 πόντους, 7 ασίστ, 2 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο. Επιχείρησε μόλις 6 σουτ και έμεινε στο παρκέ για 20 λεπτά. Αν δεν είχε μειώσει το Μιλάνο, δεν θα είχε επιστρέψει στο παρκέ και θα είχε μείνει στα 18 λεπτά!

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Επέστρεψε από τον τραυματισμό του και ήταν φανερό από την διαχείρισή του πως το τεχνικό τιμ θέλει να τον βάλει στο ροτέσιον σταδιακά, χωρίς να τον πιέσει. Ο Σέρβος σέντερ είχε αρκετές καλές στιγμές στο ματς και έγραψε 8 πόντους, τρία ριμπάουντ και μια ασίστ. Αν η συγκομιδή του δεν σας εντυπωσιάζει, υπάρχει λόγος. Ο Μιλουτίνοφ έπαιξε συνολικά 9 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα!

Γιάνις Στρέλνιεκς

Αυτός κι αν πήρε ανάσες! Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος τον χρησιμοποίησε στο πρώτο ημίχρονο για 7 λεπτά κι αυτό ήταν, δεν πάτησε ξανά παρκέ! Ο Λετονός δεν πρόλαβε να κάνει πολλά πράγματα. Είχε ένα άστοχο τρίποντο και μια ασίστ. Έχει επιβαρυνθεί πολύ στην διάρκεια της σεζόν ως τώρα, λόγω των τραυματισμών των συμπαικτών του, ένιωσε και ένα σφίξιμο στο δικέφαλο του ποδιού του, οπότε δεν υπήρχε ο παραμικρός λόγος για να πάρει ρίσκο ο Σφαιρόπουλος και να το αφήσει περισσότερο στο παρκέ. Εμεινε εκτός για να προστατευτεί και αυτή ήταν φυσικά η ενδεδειγμένη διαχείριση.

Γιώργος Πρίντεζης

Ξεκίνησε ορεξάτος και ενεργητικός με δύο καλάθια και μια όμορφη ασίστ. Όπως ακριβώς και ο Σπανούλης, έτσι και ο υπαρχητός, αγωνίστηκε για 18 λεπτά. Πέτυχε 7 πόντους με 3/5 σουτ και μια ασίστ. Το πολύ σπάνιο για τον Πρίντεζη; Δεν πήρε κανένα ριμπάουντ! Εντάξει, δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία, αλλά σίγουρα είναι κάτι που δεν το βλέπουμε συχνά και λογικά θα αργήσει πολύ να επαναληφθεί!

Κώστας Παπανικολάου

Ενα ακόμα παιχνίδι στο οποίο ο διεθνής φόργουορντ του Ολυμπιακού έκανε… λίγο ως πολύ από όλα και συμμετείχε ενεργά σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Ο “Παπ” έβαλε 15 πόντους με 5/7 σουτ και πήρε 7 ριμπάουντ, ενώ είχε και μια ασίστ και 20 στ στο σύστημα αξιολόγησης, συν τις καλές άμυνες που δεν αποτυπώνονται στο φύλλο της στατιστικής. Είναι πια ο “ΠΑΠ” που όλοι ξέρουμε, αλλά ακόμα πιο ώριμος και συνειδητοποιημένος!

Βαγγέλης Μάντζαρης

Ακόμα μια… επιστροφή, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να του δίνει θέση στο αρχικό σχήμα του Ολυμπιακού. Έπαιξε περισσότερο από κάθε συμπαίκτη του (27,5 λεπτά) και βρήκε ανοιχτά σουτ για σποτ απ εκτελέσεις, κυρίως από δημιουργίες του Σπανούλη. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 8 πόντους (2/4 τρίποντα), 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ και σίγουρα ήταν ένα από τα μεγαλύτερα κέρδη της βραδιάς, αφού είναι σημαντικό να βρει πατήματα και αυτοπεποίθηση.

Γιώργος Μπόγρης

Ήταν μέλος της πεντάδας που ξεκίνησε τον αγώνα και είχε 5 Έλληνες! Σε 13 λεπτά παρουσίας στο παρκέ είχε ένα άστοχο σουτ από μέση απόσταση, τέσσερα ριμπάουντ μια ασίστ και μια εύστοχη βολή.

Κάιλ Γουίλτζερ

Το καλύτερο παιχνίδι του με την φανέλα του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα! Ο Καναδός από την πρώτη στιγμή που πάτησε παρκέ ήταν “ζεστός” και έβαλε 10 πόντους σε λιγότερα από 5 λεπτά, για να φτάσει τους 12 σε 8:35 συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο! Στην επανάληψη έπαιξε άλλο τόσο και στο τέλος της συνάντησης το κοντέρ έγραψε 15 πόντους με 3/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Άπαξ και ο χρόνος μετράει αντίστροφα για την επιστροφή του Κιμ Τιλί έχει ενδιαφέρον να δούμε τι θα γίνει με τον Γουίλτζερ, που δείχνει να προσαρμόζεται πια στα νέα δεδομένα του Ολυμπιακού και του ρόλου του!

Χόλις Τόμπσον

Ήταν διαθέσιμος, παρά την ίωση, αλλά προφανώς δεν είχε πολλές δυνάμεις και για αυτό χρησιμοποιήθηκε για λίγα λεπτά. Συγκεκριμένα, έπαιξε σχεδόν 12 λεπτά και ευστόχησε στο μοναδικό σουτ που επιχείρησε από μέση απόσταση, ενώ έκανε και ένα κλέψιμο. Όπως έχουμε πει αρκετές φορές σε αυτή την στήλη, είναι μεγάλο κλειδί για την πορεία της σεζόν, το να βρει τρόπο ο Ολυμπιακός να πάρει το 100% από αυτό τον παίκτη, ιδίως στα μεγάλα ματς της άνοιξης.