Εφιάλτης: Το “μαύρο” 3ο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού και η σύγκριση με Μπασκόνια! (video)

2018-01-12T22:53:39+00:00 2018-01-13T01:35:38+00:00.

12/Jan/18 22:53

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε στο παρκέ της “Fernando Buesa Arena” μόλις για ένα δεκάλεπτο αφού στο υπόλοιπο του αγώνα το παρκέ ήταν… κατηφορικό!

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

Η Μπασκόνια κυριάρχησε πλήρως στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να τρέξει επί μέρους σκορ 36-14, στο δεύτερο πιο “μαύρο” δεκάλεπτο στην σύγχρονη ιστορία των “ερυθρολεύκων”.

Αν αναρωτιέστε μάλιστα ποια είναι η χειρότερη επίδοση, θα πρέπει να ανατρέξετε στη σεζόν 2006/07 όταν η ελληνική ομάδα είχε δεχθεί 39 από την Εφές.

Η στατιστική των δύο αντιπάλων αποτυπώνει πλήρως την κατάρρευση των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου! Υπέπεσαν σε 4 λάθη, μάζεψαν 1 αμυντικό ριμπάουντ έναντι 8 των Βάσκων, κανένα επιθετικό και τα “έσπασαν” από κάθε απόσταση.

Πιο συγκεκριμένα, ο Ολυμπιακός είχε 0/4 τρίποντα και 5/9 δίποντα, την ώρα που η κακή του άμυνα επέτρεψε στην Μπασκόνια να πάρει “φωτιά” με 4/6 τρίποντα και 9/10 δίποντα! Απόλυτα φυσιολογικά είδε τη διαφορά να εκτινάσσεται…

Έτσι σούταραν Ολυμπιακός (μπλε) και Μπασκόνια (πορτοκαλί)