Οι “νυχτερίδες”… πλήγωσαν τους Καταλανούς!

2018-01-16T22:24:06+00:00 2018-01-16T22:24:06+00:00.

16/Jan/18 22:24

Μία μεγάλη νίκη στον πρώτο ισπανικό “εμφύλιο” της 18ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, πέτυχε στην έδρα της η Βαλένθια κόντρα στην Μπαρτσελόνα με 81-76!

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο έτοιμοι πνευματικά από την αρχή του ματς και προηγήθηκαν από νωρίς με διαφορές που κυμαίνονταν από τους 5-7 πόντους. Η Μπάρτσα δεν κατάφερε ποτέ να βρει ρυθμό και τελικά γνώρισε την ήττα.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον οι πρωταθλητές Ισπανίας έχουν ρεκόρ 6-12 και έπιασαν την Μπαρτσελόνα η οποία “έπεσε” στο ίδιο ρεκόρ.

Το παιχνίδι

Με ρυθμό ντέρμπι ξεκίνησε η αναμέτρηση, αλλά η καλύτερη άμυνα της Βαλένθια της έδωσε το προβάδισμα με 7-4 (στο 6′). Η διαφορά μεγάλωσε και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με double score (12-6 στο 6′), αλλά η Μπάρτσα μείωσε με τρίποντο του Ναβάρο (5π.), σε 14-12 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 22-14.

Κράτησε την διαφορά η Βαλένθια!

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, οι Καταλανοί μπήκαν δυνατά και με γρήγορο και εντυπωσιακό σερί 11-3 ισοφάρισαν σε 25-25 (στο 13′). Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα με 32-28 (στο 16′), με δικό τους σερί 7-3 αυτή την φορά. Η Βαλένθια διατήρησε ένα καλό προβάδισμα (38-31 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-36.

Ίδια εικόνα, αλλά μείωσε η Μπάρτσα

Το δεύτερο μέρος ανάμεσα στις δύο ισπανικές ομάδες ξεκίνησε με, την Μπάρτσα να μειώνει γρήγορα στο -2 (47-45 στο 23′) με σερί 9-4. Οι “νυχτερίδες” όμως αντέδρασαν και ανέβασαν ξανά την διαφορά στο +5 (54-49 στο 26′). Ο ρυθμός και η διαφορά δεν άλλαξαν (59-54 στο 28′) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 62-59.

“Καθάρισαν” με… άμυνα και ψυχή οι γηπεδούχοι!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του ντέρμπι, οι δύο ομάδες είχαν άγχος αλλά η Βαλένθια είχε το “πάνω χέρι” για την νίκη (66-61 στο 34′). Ένα μεγάλο τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς 4 λεπτά πριν το φινάλε, διαμόρφωσε το σκορ στο 71-63 και πλέον οι “νυχτερίδες” ήταν το φαβορί για την νίκη. Στο τελευταίο τρίλεπτο, οι Καταλανοί μείωσαν σε 71-66 (στο 37′), αλλά η Βάλενθια αντέδρασε προηγήθηκε με 75-66 (στο 39′), όμως ο Σάντερς με τρίποντο μείωσε σε 75-72!

Τελικά στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι έδειξαν ψυχή και “καθάρισαν” την νίκη με τις βολές του Ντούμπλιεβιτς (77-72 στα 32 δευτερόλεπτα). Τελικά η Βαλένθια πήρε την νίκη με 81-76!

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντούμπλιεβιτς ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, έχοντας για άξιο συμπαραστάτη του, τον Μαρτίνεθ που σημείωσε 13 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στην αρχή της τέταρτη περιόδου, η Βαλένθια περιόρισε την Μπαρτσελόνα σε 2 πόντους σε 5 λεπτά και πήρε μία διαφορά 8 πόντων “κλειδώνοντας” την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-36, 62-59, 81-76