Ολυμπιακός: Σκορ, ουσία και θέαμα, απέναντι σε άμυνα – χωνί! (video)

2018-01-16T21:57:01+00:00 2018-01-16T22:38:47+00:00.

16/Jan/18 21:57

Ο Ολυμπιακός είχε ένα εύκολο βράδυ απέναντι στην Μακάμπι και κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση την ομάδα του Νέβεν Σπάχια. Ήταν από εκείνα τα ματς που όσοι παίζουν, προσφέρουν και κάτι, για να χτιστούν οι μεγάλες διαφορές στο σκορ.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Το πιο σημαντικό από όλα είναι πως ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε την ευχέρεια όπως κύλησε ο αγώνας να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του, να μοιράσει τον χρόνο όπως ακριβώς ήθελε και να δώσει και “ανάσες” σε παίκτες – κλειδιά, αφού ο Ολυμπιακός έχει πολύ κρίσιμο αγώνα στη Μόσχα με την Χίμκι το απόγευμα της Πέμπτης.

Πλάνο που δεν… διαταράχθηκε ούτε από τον τραυματισμό του Τζαμέλ Μακλίν. Η Μακάμπι ήταν κακή, είχε τραγική αμυντική συμπεριφορά σε όλη την διάρκεια του αγώνα και όλα ήρθαν… εύκολα. Πάμε να δούμε τι έκανε ο κάθε παίκτης ξεχωριστά.

Τζαμέλ Μακλίν

Έκανε εκπληκτικό ξεκίνημα! Ο Αμερικανός του Ολυμπιακού πρόλαβε να βάλει 12 πόντους και να πάρει και 3 ριμπάουντ σε 5 λεπτά συμμετοχής. Ένιωσε σφίξιμο στην μέση και αποχώρησε από το γήπεδο, με προορισμό τα αποδυτήρια. Δυστυχώς, δεν ήταν σε θέση να παίξει ξανά και δεν επέστρεψε ποτέ στο παρκέ. Πλέον, το θέμα είναι να μην αποδειχτεί κάτι σοβαρό και να μπορέσει να τεθεί στην διάθεση του προπονητή του για το πολύ κρίσιμο παιχνίδι με την Χίμκι στη Μόσχα.

Ιωάννης Παπαπέτρου

Έβγαλε πολλή ενέργεια στο παρκέ και είχε δυναμική παρουσία στο πρώτο ημίχρονο με 5 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, μια τάπα και πολλές καλές στιγμές στην άμυνα, κυρίως στις βοήθειες. Ήταν το ίδιο καλός και στη συνέχεια του αγώνα. Ο διεθνής φόργουορντ έπαιξε σχεδόν 20 λεπτά και γέμισε την στατιστική του με 11 πόντους (4/8 σουτ), 4 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο.

Βασίλης Σπανούλης

Από το ξεκίνημα του αγώνα έδειξε διάθεση να τροφοδοτεί συστηματικά τους συμπαίκτες του. Ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 9 πόντους και 5 ασίστ και η αλήθεια είναι πως οι συμπαίκτες του του… χάλασαν αρκετές ακόμα. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού συνέχισε με ρυθμό και αποτελεσματικότητα, αγωνίστηκε 20 λεπτά και έγραψε 13 πόντους, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και δύο λάθη. Ο Ολυμπιακός θα τον χρειαστεί σε καλή βραδιά και στον αγώνα απέναντι στην Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Μετά από καιρό, επιτέλους, φάνηκε να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση. Εδώ που τα λέμε βοήθησε και η… αφελής και όχι σκληρή άμυνα της Μακάμπι. Ο Σέρβος έπαιξε 12 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο και το τελείωσε με 8 πόντους και 2 ριμπάουντ, χωρίς να χάσει σουτ, αφού από τα 4 καλάθια του σε αυτό το διάστημα τα τρία ήταν καρφώματα! Ο Μιλουτίνοφ έμεινε στο παρκέ για 20 λεπτά και είχε 12 πόντους (6/7 σουτ), 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Το χρειαζόταν πολύ αυτό το παιχνίδι, για να αρχίσει να βρίσκει ρυθμό και ψυχολογία ενόψει της πολύ δύσκολης συνέχειας.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος τον χρησιμοποίησε ως πρώτη αλλαγή στο ροτέσιον της περιφέρειας. Ο Λετονός που προσπαθεί να ξεπεράσει το ντεφορμάρισμά του είχε διάθεση, έγραψε γρήγορα 3 ασίστ χωρίς να πάρει σουτ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το περίεργο για τα δεδομένα του είναι πως έχασε δύο βολές! Ο Λετονός γκαρντ του Ολυμπιακού χρησιμοποιήθηκε για 15 λεπτά και δεν έβαλε σουτ εντός πεδιάς. Έμεινε στις 3 ασίστ και τα δύο ριμπάουντ, επιχειρώντας μόλις ένα σουτ για δύο πόντους. Που θα πάει, κάποια στιγμή θα “ανοίξει η κάνουλα” ξανά, για ένα παίκτη που ο Ολυμπιακός τον χρειάζεται πάρα πολύ για να βελτιώσει τις επιδόσεις του στην επίθεση.

Γιώργος Πρίντεζης

Είχε την τιμητική του, αφού έγινε ο πρώτος σε συμμετοχές στην ευρωπαϊκή ιστορία του Ολυμπιακού! Βρήκε κάποιες φάσεις για να ευστοχήσει στο ξεκίνημα, έχασε και 1-2 φάσεις που γενικά τις έχει και γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο της ομάδας που βρισκόταν στο ΣΕΦ. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε πολύ λίγο με προφανή στόχο να κρατήσει δυνάμεις, αφού υπάρχει νέο και πολύ δύσκολο ματς σε λιγότερες από 48 ώρες. Τελείωσε με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ: Ο ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ

Κώστας Παπανικολάου

Στο γνωστό του ρόλο! Σκόραρε, βοήθησε στην δημιουργία και τα ριμπάουντ, έπαιξε αφοσιωμένη άμυνα από αντίπαλα γκαρντ ως και παίκτες ρακέτας και ήταν από τους πολύτιμους παίκτες στη νίκη του Ολυμπιακού. Τελείωσε το ματς με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και έπαιξε λιγότερο από ότι συνηθίζει στην Ευρωλίγκα (23 λεπτά). Είναι από τους παίκτες που σίγουρα χρειάζεται “ανάσες” πόσο μάλλον τώρα που διανύουμε εβδομάδα με δύο αναμετρήσεις.

Βαγγέλης Μάντζαρης

Ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα του Ολυμπιακού με αρκετή διάθεση να είναι… επιθετικός και να προσπαθήσει τόσο να δημιουργήσει, όσο και να σκοράρει. Σε κάτι λιγότερο από 20 λεπτά, είχε 5 πόντους, 3 ριμπάουντ και δύο ασίστ με 1/4 τρίποντα. Ο Μάντζαρης είναι από τα βαρόμετρα της ομάδας, αρκεί να βάλει περισσότερα στοιχεία στο παιχνίδι του και να αυξήσει τα ποσοστά του ως αποδέκτης των δημιουργιών των συμπαικτών του.

Μπράιαν Ρόμπερτς

Στο πρώτο ημίχρονο πάτησε παρκέ για πέντε λεπτά και αυτό… ήταν. Αστόχησε σε ένα μακρινό σουτ, έχασε τον Πιερ Τζάκσον σε διαδοχικές φάσεις και ο Σφαιρόπουλος τον απέσυρε γρήγορα στο πάγκο. Στην επανάληψη ο Αμερικανός σκόραρε 5 πόντους με 2/6 σουτ, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Είναι πολύ σημαντικό και sos θέμα για τον Ολυμπιακό να συνέλθει ο Ρόμπερτς και να δείξει καλύτερο και πιο συνεπές πρόσωπο τόσο στο σκοράρισμα, όσο και στην δημιουργία, ένα τομέα όπου κακά τα ψέματα έχει δείξει ελάχιστα πράγματα ως τώρα.

Γιώργος Μπόγρης

Πάτησε παρκέ λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και αποθεώθηκε από τον κόσμο! Ο Έλληνας σέντερ έμεινε στο παρκέ για επτά λεπτά. Πέτυχε 5 πόντους, αλλά υπάρχει κάτι πολύ πιο εντυπωσιακό. Σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα πρόλαβε να μαζέψει 7 ριμπάουντ, τα 4 επιθετικά! Αν βελτιώσει την ψυχολογία και τον ρυθμό του, ίσως αποδειχτεί ικανός να δίνει κάποια ποιοτικά λεπτά και στην Ευρωλίγκα.

Κάιλ Γουίλτζερ

Ο τελευταίος παίκτης που έριξε στο παρκέ ο Γιάννης Σφαιρόπουλος. Πρόλαβε σε έξι λεπτά να σκοράρει 6 πόντους με 2 τρίποντα και να πάρει 3 ριμπάουντ. Έτσι κι αλλιώς ο ρόλος του Καναδού είναι συμπληρωματικός και απομένει να δούμε ποιο θα είναι το μέλλον του στην ομάδα όταν επιστρέψει από τον τραυματισμό ο Κιμ Τιλί.

Χόλις Τόμπσον

Τρία λεπτά αγωνίστηκε όλα κι όλα στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ο Γιάννης Σφαιρόπουλος του έδωσε ακόμα 13 λεπτά και ο Αμερικανός φόργουορντ έβαλε 7 πόντους με 2/8 σουτ, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Μπορεί να ήταν άστοχος, αλλά είναι πολύ καλύτερος να παίρνει πρωτοβουλίες και να αστοχεί, παρά να περνάει απαρατήρητος. Γιατί μόνο έτσι υπάρχουν ελπίδες να φτάσει σε ένα επίπεδο να βγάλει στο παρκέ τα καλά του στοιχεία και να προσφέρει σε μεγαλύτερη διάρκεια μέσα στα παιχνίδια και συνολικά στη σεζόν.