Αρμάνι: ”Σόκαρε” στο φινάλε τη Μπασκόνια, με φοβερό Θίοντορ! (vid)

2018-01-19T22:23:25+00:00 2018-01-20T01:10:48+00:00.

19/Jan/18 22:23

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν φοβερή και τρομερή και παρόλο που χρειάστηκε καλάθι του Θίοντορ στα τελευταία δευτερόλεπτα, τελικά ”άλωσε” την Βιτόρια με 83-82!

Η Μπασκόνια ήθελε τη νίκη για να μείνει μία ανάσα πίσω από τον μεγάλο στόχο, την 8άδα. Από την άλλη, η Αρμάνι θέλει να πάρει όσες περισσότερες νίκες μπορεί, προκειμένου να τερματίσει όσο πιο ψηλά μπορεί και ουσιαστικά να μην πάρει το… βραβείο της χειρότερης ομάδας στην διοργάνωση, βάσει βαθμολογίας.

Τελικά, επικράτησε το δεύτερο σενάριο και με το πέρας της 19ης αγωνιστικής, η Μπασκόνια ”έπεσε” στο 8-11, ενώ η ιταλική ομάδα ”ξεκόλλησε” από την τελευταία θέση, με 6-13.

Το πλέον αξιοθαύμαστο στοιχείο με την Αρμάνι είναι πως ΌΛΕΣ οι φετινές νίκες του ήρθαν σε ”διπλές” αγωνιστικές της Ευρωλίγκας! Σε 8 τέτοιους αγώνες, έχει ρεκόρ 6-2, ενώ σε μονές 0-11!

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Με τρομερή φόρα ξεκίνησε το ματς η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι. Η ιταλική ομάδα επέβαλε τον ρυθμό της και με οδηγό τα πολλά εύστοχα τρίποντα, πήρε κεφάλι στο σκορ, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-22).

Σε ίδια και ακόμα καλύτερα επίπεδα συνέχισε η επίθεση της Αρμάνι και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Άντριου Γκάουντλοκ και Μιντάουγκας Κουζμίνσκας πήραν την σκυτάλη από τον Τζόρταν Θίοντορ και οδήγησαν την ομάδα τους στο +11 (36-47), χάρη και στο 50% πίσω από τα 6,75μ.!

”Έκλεψε”… δικό της ματς!

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο μέρος. Οι Ιταλοί ήταν τρομεροί από τα τρίποντα, έπαιξαν πιεστική άμυνα και ανάγκασαν τους Ισπανούς να μείνουν σε χαμηλό σκορ. Η διαφορά ήταν μόνιμα στους 10 και τα τελευταία 10 λεπτά βρήκαν στο 65-56 τους φιλοξενούμενους.

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ακόμα και καθυστερημένα. Με τον χρόνο να λιγοστεύει, η Μπασκόνια μείωσε την διαφορά σε έναν (75-76), με λιγότερα από 2 λεπτά να μένουν. Ένα σερί 9-0 των Ισπανών έφερε το 77-77. Δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Μπομπουά έκανε το 82-81, όμως ο Θίοντορ δεν λύγισε από την πίεση και με ντράιβ ”έγραψε” το 82-83! Η Μπασκόνια είχε 6” στην διάθεσή της, όμως ο Σενγκέλια έγινε ο μοιραίος.

Πού κρίθηκε: Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Μίτσοφ μεταφράστηκε σε 2/2 βολές από τον Γκρέιτζερ και στην συνέχεια δύο καλάθια του Σενγκέλια και ένα τρίποντο του Τίμα, όλα ”αναπάντητα”, έφεραν στο 77-77 το ματς.

Τελικά, το ματς πήγε στην τελευταία φάση, εκεί ο Θίοντορ με υπέροχο ντράιβ δεν αστόχησε και έδωσε την 6η φετινή νίκη στην ομάδα του, μιας και στα 6” που απέμεναν, ο Σενγκέλια αστόχησε.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζόρνταν Θίοντορ ήταν απολαυστικός! Μετά το τρομερό του ξεκίνημα με 8 πόντους στην πρώτη περίοδο, ”σώπασε” για αρκετή ώρα, όμως γύρισε για να τελείωσει τη δουλειά, έχοντας μάλιστα και το νικητήριο καλάθι!

16 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα για τον Αμερικανό αστέρα της Αρμάνι!

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 36-47, 56-65, 82-83.