“Άλωσαν” με… Τίμα οι Βάσκοι την Ανδαλουσία! (video)

2018-01-25T22:32:16+00:00 2018-01-26T00:50:42+00:00.

25/Jan/18 22:32

Ένα τεράστιο διπλό μέσα στην Ανδαλουσία κόντρα στην Ουνικάχα Μάλαγα, πήρε η Μπασκόνια με 85-83, χάρη στον Γιάνις Τίμα!

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος και γενικά στις κρίσιμες του αγώνα η Μπασκόνια έδειξε πιο έτοιμη να πάρει την νίκη κάτι που τελικά κατάφερε, με τον Λετονό φόργουορντ.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες στο 8-11 και πλέον η Μπασκόνια έχει 9-11 και αυξάνει τις ελπίδες πρόκρισης της στα πλέιοφς.

Το παιχνίδι

Καλύτερη η Μάλαγα, αντέδρασε η Μπασκόνια

Εξαιρετικά ξεκίνησε η Μάλαγα στο παιχνίδι και προηγήθηκε από νωρίς με 9-4 (στο 4′), με την Μπασκόνια να παίζει πολύ βιαστικά και να κάνει πολλά λάθη(2). Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά και στο +11 (17-6 στο 7′), με τους γηπεδούχους να κάνουν το τέλειο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με ένα σερί 13-4 της Μπασκόνια και σκορ 21-19.

Ισπανικό ντέρμπι!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα στην Ανδαλουσία, οι Βάσκοι κατάφεραν με ένα ακόμα καλάθι του Γκρέιντζερ, να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά με 25-24 (στο 13′). Το παιχνίδι είχε πάρει έναν “τρελό” ρυθμό, κάτι που βοήθησε την Μπασκόνια να αυξήσει ακόμα πιο πολύ το προβάδισμα (32-28 στο 16′) της. Η Ουνικάχα κατάφερε να μειώσει στον πόντο (38-37 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 46-43.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε στην Ανδαλουσία…

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με, τους φιλοξενούμενες να διατηρούν το προβάδισμα στο σκορ (54-50 στο 24′). Η διαφορά για την Μπασκόνια έφτασε για πρώτη φορά τους 8 πόντους (62-54 στο 27′), όμως η Μάλαγα μείωσε άμεσα σε 67-62 (στο 28′). Η τρίτη περίοδος έληξε με 67-64.

Θρίλερ και στο τέλος… Τίμα!

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα μείωσε στους 2 πόντους (70-68 στο 33′) και προσπαθούσαν να μην αφήσουν την Μπασκόνια να ξεφύγει στο σκορ. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μάλιστα και μπροστά με 73-72, όμως με τρίποντο του Σενγκέλια η Μπασκόνια πήρε ξανά το προβάδισμα (75-73 στο 36′). 2 λεπτά πριν το φινάλε, η Μπασκόνια κρατούσε το προβάδισμα με 79-77 και ήταν το φαβορί για τη νίκη.

Στο τελευταίο λεπτό, το σκορ ήταν 83-79 υπέρ των Βάσκων, όμως ο Ντίεθ με κλέψιμο στα 15′ πριν το τέλος ισοφάρισε σε 83-83! Τελικά ο εξαιρετικός Τίμα με καλάθι του στα 2′ δευτερόλεπτα έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 85-83!

Παίκτης-κλειδί: Ο Τίμα ήταν ο πρώτος σκόρερ των Βάσκων με 17 πόντους και πέτυχε και το νικητήριο καλάθι, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γκρέιντζερ με 13 πόντους και 8 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στο καλάθι φυσικά του Τίμα στα 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος που έκρινε το ματς, αλλά και στην άμυνα των Βάσκων στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 46-43, 64-67, 83-85