Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε στη ματσάρα με Ρεάλ και “αγκάλιασε” την πρωτιά!

2018-02-01T20:00:55+00:00 2018-02-01T20:12:44+00:00.

01/Feb/18 20:00

Η ΤΣΣΚΑ άντεξε στην αντεπίθεση της Ρεάλ Μαδρίτης με αποτέλεσμα να επικρατήσει με 93-87 και να “αγκαλιάσει” την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πραγματοποίησε καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, αλλά όχι τόσο καλό δεύτερο, κάτι που επέτρεψε στους αντιπάλους να πιστέψουν στη νίκη.

Οι Σέρχι (18π, 5ασ), Κλάιμπερν (11π, 10ρ) και Χίγκινς (16π) βρέθηκαν σε πολύ καλό βράδυ και βοήθησαν την ομάδα τους να κερδίσει με βασικό “όπλο” την επίθεση της.

Για λογαριασμό της Ρεάλ, ο Λούκα Ντόντσιτς σημείωσε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα χωρίς ωστόσο η προσπάθεια του να είναι αρκετή.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Δείτε πως διαμορφώνεται η βαθμολογία

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση αφού μετά το αρχικό 0-3, κατάφερε να τρέξει σερί 10-0 και να αναγκάσει τον Πάμπλο Λάσο να ζητήσει άμεσα τάιμ άουτ. Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε, με τον Ουίλ Κλάιμπερν να σκοράρει εκ νέου και τον Χάινς να ευστοχεί από μέση απόσταση για το 19-5.

Ο Ντόντσιτς ήρθε από τον πάγκο αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει (0/2 σουτ) την Ρεάλ, την ώρα που ο Σέρχι πέτυχε το δεύτερο τρίποντο του για να στείλει τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (+19, 24-5). Το απολαυστικό πρώτο δεκάλεπτο των Ρώσων ολοκληρώθηκε τελικά στο 33-11 χάρη στο καταπληκτικό 5/7 τρίποντα αλλά και το μόλις 1 λάθος.

Αξίζει να αναφερθεί πως η συγκεκριμένη επίδοση και το -22 στην πρώτη περίοδο είναι η χειρότερη στην ιστορία της “βασίλισσας”!

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έγινε πιο αργός, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βελτιώσουν την άμυνα τους και με τον Ντόντσιτς να βοηθάει σε σκορ και δημιουργία πλησίασαν στο 37-20. Ο Σλοβένος γκαρντ όμως υπέπεσε σε λάθη, ένα από τα οποία χάρισαν δύο εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό (43-22).

Ο Πάμπλο Λάσο είδε τους παίκτες του να παρουσιάζονται κατώτεροι των περιστάσεων σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα το προβάδισμα της ΤΣΣΚΑ να φτάσει το +23 (54-31) στο ημίχρονο. Ενδεικτικό της πολύ κακής παρουσίας της Ρεάλ ήταν οι 5 τελικές πάσες για 8 λάθη, τα οποία έδωσαν 11 εύκολους πόντους στους αντιπάλους.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, η Ρεάλ Μαδρίτης προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης με τον Λούκα Ντόντσιτς να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του. Το παιδί – θαύμα του Σλοβένικου μπάσκετ έβγαλε άμυνες και έδωσε σπουδαίες λύσεις στην επίθεση για το 59-42 στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Η ενέργεια του βοήθησε τους φιλοξενούμενους να αυξήσουν την πίεση αλλά πρώτα ο Χίγκινς (71-55) και στη συνέχεια ο ο Ντε Κολό (78-60), διατήρησαν την ΤΣΣΚΑ σταθερά μπροστά με απόσταση ασφαλείας.

Η μεγάλη αντεπίθεση της Ρεάλ

Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι οι Ισπανοί κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς καλάθι για σχεδόν 5 λεπτά. Αντιθέτως, το σύνολο του Λάσο έβγαλε ενέργεια, βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι και με σερί 10-0 πλησίασε ακόμα και στο -8 (78-70) αυξάνοντας την πίεση στους γηπεδούχους.

Ο Δημήτρης Ιτούδης κάλεσε τάιμ άουτ για να προλάβει τα χειρότερα και είδε τον Φριτζόν να δίνει μεγάλη βοήθεια πρώτα με τρίποντο (83-70) και στη συνέχεια με ένα εύστοχο ζευγάρι βολών (85-75), περίπου 4.00′ πριν το τέλος.

Τα χρονιά περιθώρια είχαν στενέψει αφού, παρά το γεγονός πως η Ρεάλ σκόραρε συνεχώς, το ίδιο έκανε και η ΤΣΣΚΑ με αποτέλεσμα να διατηρεί προβάδισμα νίκης (89-78) με 2.38′ στο ρολόι.

H τελευταία ευκαιρία της “βασίλισσας” για να ανατρέψει την κατάσταση χάθηκε όταν με 1.13′ και το σκορ στο 91-83  ο Καμπάτσο αστόχησε για τρεις! Έκτοτε οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με το αποτέλεσμα και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πλησιάσουν μέχρι το τελικό 93-87.

Τα δεκάλεπτα: 33-11, 54-31, 78-60, 93-87