Αρμάνι: ”Σκότωσε” τη Μπαρτσελόνα στην έδρα της, με εκτέλεση Μπερτάνς! (video)

2018-02-01T20:57:29+00:00 2018-02-01T22:44:48+00:00.

01/Feb/18 20:57

Η Μπαρτσελόνα χρειαζόταν τη νίκη, για να έχει ελπίδες για πρόκριση στα πλέι οφς, όμως η Αρμάνι Μιλάνο της έκανε ζημιά και με σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα, ”έκλεψε” τη νίκη!

Η Μπαρτσελόνα έχει μείνει πίσω και χρειάζεται όσες το δυνατόν περισσότερες νίκες, προκειμένου να προλάβει το… τρένο των πλέι οφς. Ο εντός έδρας αγώνας απέναντι στην 15η Αρμάνι Μιλάνο ήταν μία καλή ευκαιρία για να ξεκινήσει το νικηφόρο σερί, όμως δεν τα κατάφερε!

Με το τελικό  83-81, οι Ισπανοί βρίσκονται στο 7-14, με τους Ιταλούς να τους ”πιάνουν” με το ίδιο ρεκόρ! Αξίζει να σημειώσουμε πως έπρεπε να περάσουν 12 χρόνια, για να πανηγυρίσει νίκη στην Ισπανία επί των ”Μπλαουγκράνα”.

Δείτε εδω τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε το ματς, με σαφή διάθεση να ”χτυπήσει” στη ρακέτα την Αρμάνι. Από τα πρώτα λεπτά ο Άντε Τόμιτς ήταν το σημείο αναφοράς στις επιθέσεις των Ισπανών. Η επιθετική γραμμή κοντών των Ιταλών, με Άντριου Γκάουντλοκ και Τζόρνταν Θίοντορ ”μίλησε” και κράτησε κοντά στο σκορ τους φιλοξενούμενους.

Γρήγορα όμως, Πάου Ρίμπας και Πέττερι Κόπονεν έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους, με το τέλος του ημιχρόνου (48-42).

Το έκανε ντέρμπι και το πήρε στο τέλος!

Με τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, η Αρμάνι έδειξε ότι μπορεί να είναι στις τελευταίες θέσεις, όμως στο βράδυ της μπορεία να κάνει την έκπληξη και να κερδίσει οποιονδήποτε και οπουδήποτε. Ντάβιντε Πάσκολο και Αρτούρας Γκουντάιντις ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και προσπέρασαν στο σκορ (58-60) στο 28ο λεπτό! Η ιταλική πρωτοπορία κράτησε μέχρι το τέλος της περιόδου (62-64).

Όπως αναμενόταν, τα τελευταία 10 λεπτά ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι! Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, όμως η ομάδα από το Μιλάνο είχε το πάνω χέρι. Και αυτό γιατί είδε τον Γκάουντλοκ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο ημίχρονο και τον Γκουντάιντις να δηλώνει παρών.

Η Μπαρτσελόνα όμως είχε τον Τόμιτς και την… φανέλα και δεν άφησε το παιχνίδι. Με 8” στο ρολόι, ο ψηλός της Μπαρτσελόνα ευστόχησε σε 2 βολές και έκανε το 81-81. O Ντάιρις Μπερτάνς με σουτ από τα 5 μέτρα έκανε το 83-81, ο Βίκτορ Κλαβέρ δεν ευστόχησε στο σουτ της νίκης, όπως και ο Αντριέν Μόερμαν και η Αρμάνι έφυγε με ένα τρομερό ”διπλό” από την Ισπανία!

Πού κρίθηκε: Το σουτ του Μπερτάνς στα 5” πριν τη λήξη αποδείχθηκε και νικητήριο! Στην επαναφορά της Μπαρτσελόνα, οι Κλαβέρ-Μόερμαν δεν μπόρεσε να ευστοχήσει και οι Ιταλοί πήραν τους βαθμούς της νίκης!

Παίκτης-κλειδί: Στατιστικά, Άντριου Γκάουντλοκ και Αρτούρας Γκουντάιντις ήταν τρομεροί. Ο πρώτος μέτρησε 20 πόντους και ο δεύτερος 16 πόντους και 9 ριμπάουντ. Όμως τίποτα δεν θα είχε γίνει, αν ο Μπέρτανς δεν ευστοχούσε στο μεγάλο σουτ της νίκης! Αν και έβαλε μόλις 5 πόντους, οι 2 από αυτούς ήταν όλη η ουσία!

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 48-42, 62-64, 81-83.