Κριτική: Άνοιξε πρώτος πυρ ο αρχηγός, πήρε… φωτιά ο Ολυμπιακός! (videos)

2018-02-01T22:14:01+00:00 2018-02-01T22:53:48+00:00.

01/Feb/18 22:14

Ο Ολυμπιακός αυτή την φορά έπαιξε καλό μπάσκετ, είχε “διαστημικό” ποσοστό στο τρίποντο, είχε πάθος και είχε και ηγέτη που ξεκίνησε στο ματς “αφιονισμένος” και έδωσε το έναυσμα για να ακολουθήσει όλη η ομάδα και να πάρει μια μεγάλη νίκη.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ήταν ένα βράδυ, μια εμφάνιση, μια νίκη που την χρειαζόταν πολύ ο Ολυμπιακός. Για να… αναπνεύσει βαθμολογικά και ψυχολογικά, να κερδίσει αυτοπεποίθηση, ηρεμία και να κοιτάξει το άμεσο μέλλον, που είναι δύσκολο, με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Οι κόκκινοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από την αρχή ως το τέλος. Έκαναν ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο επιθετικά, βρέθηκαν σε τρομερή βραδιά έξω από τα 6μ.75, ευτύχησαν να δουν αρκετούς παίκτες σε καλή κατάσταση και όλα ήρθαν πιο εύκολα από ό,τι τα φανταζόταν ακόμα και ο πιο αισιόδοξος οπαδός της ομάδας.

Ο Σπανούλης έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ο Πρίντεζης ήταν εξαιρετικός, ο Στρέλνιεκς επιτέλους βρήκε το… χέρι του, ο Παπανικολάου τα έκανε όλα και αρκετοί ακόμα έβαλαν το δικό τους λιθαράκι για την άνετη νίκη επί των πρωταθλητών Ευρώπης. Πάμε να δούμε τι έκανε ο κάθε παίκτης του Ολυμπιακού ξεχωριστά!

Τζαμέλ Μακλίν

Ο Αμερικανός στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε 8,5 λεπτά και σε αυτό το διάστημα πήρε μόλις μια προσπάθεια και έκανε μια ασίστ. Τουλάχιστον στην άμυνα προσπαθούσε και έβγαζε ενέργεια. Στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε χώρο για να κάνει το κομμάτι του και στην επίθεση. Παρότι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο άποντος, το κοντέρ έγραψε 12 πόντους με 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Ο Ολυμπιακός χρειάζεται τον “ζεστό” Μακλίν επιθετικά, για ευνόητους λόγους.

Βασίλης Σπανούλης

Έκανε το… απόλυτο πρώτο δεκάλεπτο και συνέχισε με εντυπωσιακό τρόπο σε όλο το παιχνίδι! Πρόλαβε σε αυτό το διάστημα να βάλει 14 πόντους με 5/5 σουτ, όλα μέσα, τιμωρώντας την άμυνα της Φενέρ που στην αρχή του παιχνιδιού τουλάχιστον, φαινόταν να σκέφτεται περισσότερο τις πάσες του, παρά τις εκτελέσεις του. Στο τρίτο δεκάλεπτο που η Φενέρ προσπάθησε να σκαρώσει αντεπίθεση, ο αρχηγός με απλές, αλλά ουσιαστικές κινήσεις έβαλε ξανά το νερό στο αυλάκι και έδειξε πως αυτό το βράδυ ο Ολυμπιακός δεν γίνεται να χάσει. Τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους (6/9 σουτ), 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος και 6 κερδισμένα φάουλ! Πέρα από τα νούμερα, με τον τρόπο που ξεκίνησε στην αναμέτρηση έδωσε το έναυσμα και όλος ο Ολυμπιακός πήρε… φωτιά!

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Στα ίδια καθόλου ικανοποιητικά επίπεδα ο Σέρβος. Πήρε σχεδόν 12 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο και στην επίθεση πέρασε εντελώς απαρατήρητος. Πήρε μόλις ένα σουτ, μάζεψε ένα ριμπάουντ και έκανε μια ασίστ. Στην άμυνα είχε επίσης προβλήματα, γιατί δυσκολευόταν να ακολουθήσει τον Τζέισον Τόμπσον στα 5 μέτρα, το σημείο από το οποίο συνήθως εκτελεί ο Αμερικανός. Σε σχεδόν 20 λεπτά συμμετοχής δεν κατάφερε να βάλει καλάθι, σκόραρε μόνο από βολές και πήρε μόλις ένα ριμπάουντ. Συνεχίζεται το ντεφορμάρισμα για τον Σέρβο, αλλά που θα πάει, κάποια στιγμή θα ανέβει.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Επιτέλους! Ο πραγματικός Γιάνις Στρέλνιεκς, ο Λετονός με το baby face και το δολοφονικό ένστικτο “ξύπνησε” από τον λήθαργο και έδειξε τι μπορεί να κάνει εκτελώντας την Φενέρ. Ο τύπος σε 18 λεπτά συμμετοχής σκόραρε 19 πόντους με 4/4 τρίποντα, πήρε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε ένα κλέψιμο και είχε 22 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Ήταν ο βασικός λόγος που η ομάδα μπόρεσε να έχει τόσο μεγάλη διάρκεια στην επίθεση και κατάφερε να φτάσει στους 95 πόντους. Το λέγαμε κάθε φορά που ο Στρέλνιεκς ήταν σκιά του εαυτού του. Στο σετ παιχνίδι, μετά τον Σπανούλη είναι ο παίκτης με την μεγαλύτερη ποιότητα.

Κώστας Παπανικολάου

Δυναμίτης. Ξεκίνησε με σούπερ άμυνες, με συμμετοχή σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, με ωραία κοψίματα προς το καλάθι και τελειώματα. Μοναδικό ψεγάδι στην εμφάνισή του στο πρώτο ημίχρονο ένα αχρείαστο φάουλ στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου, όταν έδωσε το δικαίωμα στον Γκούντουριτς να σουτάρει 3 βολές. Ο “Παπ” μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο πολύ δυνατά, πήγαινε στις φάσεις με “σπασμένα τα φρένα” και για αυτό αποθεώθηκε από τον κόσμο. Σε 28,5 λεπτά συμμετοχής έγραψε 9 πόντους, 3 ριμπαόυντ, 4 κλεψίματα, μια ασίστ και έκανε πολλά παραπάνω πράγματα που δεν αποτυπώνονται στην στατιστική.

Γιώργος Πρίντεζης

Ξεκίνησε ιδανικά στον αγώνα! Ο Ομπράντοβιτς είχε ξεκινήσει με τον Βέσελι στο “4”. Ο Γιώργος τον τράβηξε έξω, έβαλε δύο τρίποντα, ευστόχησε σε μια προσωπική ενέργεια στο ποστ, πήγαινε δυνατά στα ριμπάουντ, ενώ βοήθησε και δημιουργικά βγάζοντας την μπάλα στη περιφέρεια για ελεύθερα τρίποντα. Είχε πολλές καλές στιγμές και στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς να πάρει πολλές προσπάθειες. Τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους με 5/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και μια σειρά από εξαιρετικές άμυνες, απέναντι σε πολλούς διαφορετικούς αντιπάλους. Η ενέργεια που του έλειπε σε πολλά από τα τελευταία παιχνίδια… εμφανίστηκε!

Βαγγέλης Μάντζαρης

Αρκετά ορεξάτος και ενεργητικός για τα δεδομένα του. Έπαιξε αρκετά καλή άμυνα, έδωσε δύο ασίστ στο πρώτο ημίχρονο και γενικά είχε καθαρό μυαλό. Ο Βαγγέλης έμεινε στο παρκέ για 22 λεπτά και είχε 6 πόντους με 2/3 σουτ, 1 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 3 ασίστ. Αυτό που θα μείνει είναι ένα πολύ δυναμικό ντράιβ που έκανε, κερδίζοντας την άμυνα της Φενέρ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Αυτές οι φάσεις είναι ακριβώς ότι του λείπει για να αλλάξει επίπεδο και πρέπει να τις δουλέψει πάνω από όλα μπασκετικά και αγωνιστικά – σωματικά και μετά πνευματικά. Ο Ολυμπιακός έχει ανάγκη ένα βελτιωμένο Μάντζαρη.

Μπράιαν Ρόμπερτς

Όταν πάτησε παρκέ προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός έχασε τον “δαιμονισμένο” ρυθμό που είχε στην επίθεση. Ο Αμερικανός δεν μπορούσε να περάσει ούτε το κέντρο με ασφάλεια, κολλούσε στην πίεση των αντιπάλων και έτσι “μπούκωσε”όλη η επίθεση, αφού η μπάλα έμεινε στα χέρια του για πολλά δευτερόλεπτα, χωρίς να δημιουργείται καμία κατάσταση. Έκανε και τρία φάουλ. Μοναδικό θετικό στο παιχνίδι του στο πρώτο ημίχρονο και τα 6 λεπτά συμμετοχής του ένα εύστοχο τρίποντο σε τρανζίσιον κατάσταση. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ήταν καλύτερη, αλλά με την άμυνα της Φενέρ να έχει υποχωρήσει σε ότι αφορά την πίεση πάνω στη μπάλα. Στα 11 λεπτά που έπαιξε συνολικά σκόραρε 7 πόντους με 3/5 σουτ, είχε ένα ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και για μια ακόμα φορά μηδέν ασίστ.

Κάιλ Γουίλτζερ

Χρησιμοποιήθηκε πέντε λεπτά στο πρώτο ημίχρονο σε ένα σχήμα που δεν βγήκε στον κόουτς Σφαιρόπουλο και αποσύρθηκε στον πάγκο με ένα άστοχο τρίποντο. Προς το τέλος του αγώνα πήρε ακόμα 6 λεπτά συμμετοχής από τον προπονητή του. Τελικά έβαλε ένα τρίποντο και τελείωσε με 3 πόντους και 1/4 σουτ.

Χόλις Τόμπσον

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος τον εμπιστεύτηκε σε ολόκληρο το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Παπανικολάου να έχει δύο φάουλ και ο Αμερικανός ειλικρινά διεκδικεί το όσκαρ… αφηρημάδας! Σε τουλάχιστον 3-4 διαφορετικές φάσεις φάνηκε να μην έχει ούτε αίσθηση του χρόνου, ούτε του χώρου. Έκανε τρία φάουλ, έχασε δύο βολές και ένα δίποντο και αυτό ήταν. Μπήκε ξανά στο παρκέ λίγο πριν το τέλος του αγώνα και πέτυχε ένα καλάθι, ενώ… πρόλαβε να αποβληθεί με πέντε φάουλ.

Βασίλης ΤολιόπουλοςΓιώργος Μπόγρης

Τους παραθέτουμε μαζί γιατί αμφότεροι πάτησαν στο παρκέ περίπου 90 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα και φυσικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να κριθούν. Σωστά ως ενεργά μέλη της ομάδας, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος τους έδωσε την ευκαιρία να πατήσουν παρκέ σε ένα πολύ σημαντικό βράδυ για τον Ολυμπιακό, που προσπαθεί να αφήσει πίσω του τα διαδοχικά άσχημα παιχνίδια που έκανε και να κοιτάξει μπροστά.