Ζαλγκίρις: Με περίπατο στην Πόλη “βλέπει” τετράδα!

2018-02-23T20:12:06+00:00 2018-02-23T22:55:07+00:00.

23/Feb/18 20:12

Η Ζαλγκίρις πέρασε δια περιπάτου από την Κωνσταντινούπολη επικρατώντας με 86-70 της αδιάφορης βαθμολογικά Έφες Αναντολού και παρέμεινε ζωντανή για πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας!

Ο Σάρας συνεχίζει τα θαύματα με την ομάδα του, φτάνοντας πλέον στη βαθμολογία τον Παναθηναϊκό Superfoods (κρατάει και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία) αλλά και τη Χίμκι που έφτασε ως εκεί μετά την επιτυχία της επί των “πρασίνων”. Στην παρούσα φάση πάντως οι Ρώσοι του Μπαρτζώκα υπερέχουν επί της Ζαλγκίρις με δύο νίκες στα μεταξύ τους ματς, ισοβαθμία που ο Γιασικεβίτσιους θα θελήσει να αποφύγει αν γίνεται.

Το παιχνίδι είχε μικρό ενδιαφέρον μετά το πρώτο ημίχρονο που η Ζαλγκίρις ξέφυγε με εννιά πόντους και σταδιακά το κράτησε και το αύξησε αποφεύγοντας κάθε κίνδυνο από τους τελευταίους της βαθμολογίας κυπελλούχους Τουρκίας.

Εξέλιξη του αγώνα:

Καλύτερη ήταν η Έφες Αναντολού στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά αυτό δεν αντικατοπτριζόταν στο σκορ (23-21), καθώς η Ζαλγκίρις κατάφερε να μειώσει στο τέλος από το -7 (16-9 στο 6.30’). Η Έφες με 4/6 τρίποντα, τα 3/3 ο Τόνι Ντάγκλας, πήγε να ξεφύγει αλλά δεν μπόρεσε να συνεχίσει σε αυτό το ρυθμό.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκε άμεσα η Ζαλγκίρις με διπλά καλή παρουσία στην άμυνα και την επίθεση. Ο Βασίλιε Μίτσιτς άλλαξε το ρυθμό (7π.) και μαζί του ο νεαρός Βαλίνσκας που ήρθαν από τον πάγκο και γύρισαν τούμπα το παιχνίδι, βάζοντας την ομάδα τους μπροστά με 35-27 στο 15′! Ο Μπροκ Μότουμ ήταν αυτός που κράτησε την ομάδα του από την κατηφόρα που είχε πάρει (10π.) και οι γηπεδούχοι έφεραν ξανά το ματς στο τρίποντο (35-38) αλλά το τελευταίο τρίλεπτο ανήκε αποκλειστικά στα παιδιά του Σάρας. Με παροιμιώδη πλουραλισμό και θετική ενέργεια στην άμυνα, η Ζαλγκίρις ξέφυγε με +9 (45-36) και μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με λιγότερο βάρος στους ώμους.

Το μαξιλάρι ασφαλείας που εξασφάλισε η πρωταθλήτρια Λιθουανίας στο πρώτο μέρος στάθηκε ικανό για να τη σπρώξει σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Μπράντον Ντέιβις με τον Άαρον Ουάιτ πήραν την επιθετική σκυτάλη (12+11 πόντοι) και συντήρησαν το γερό προβάδισμα της ομάδας τους (49-60 στο 26′) παρότι ο Έρικ Μακόλουμ έβαλε το όνομα του δίπλα στους Μότουμ και Ντάγκλας στους παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων της Έφες. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 56-68, χωρίς η Ζαλγκίρις να νιώσει πίεση και δείχνοντας πως κρατούσε απόλυτα τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Κάτι που αποδείχτηκε και στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Η Ζαλγκίρις ξέφυγε με 78-61 στο 33′ και η ήδη καταρρακωμένη ευρωπαϊκή ψυχολογία της Έφες δεν υπήρχε περίπτωση να ανυψωθεί απέναντι σε μία ομάδα που ήθελε περισσότερο τη νίκη αφενός και αφετέρου έπαιξε πολύ καλύτερα. Το 81-64 στο 36′ δεν άφηνε άλλα περιθώρια και εκεί κρίθηκαν τα πάντα.

Δείτε τα στατιστικά εδώ

Παίκτης-κλειδί:

Ο Άαρον Ουάιτ ήταν αλάνθαστος στα σουτ και έπαιξε σημαντικό ρόλο στο διάστημα που η Ζαλγκίρις πήρε τη διαφορά, αποδεικνύοντας για πολλοστή φορά πόσο πολύτιμος φόργουορντ είναι.

Που κρίθηκε:

Η Ζαλγκίρις πήρε αυτό που ήθελε επιβάλλοντας το παιχνίδι στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο. Παίρνοντας το προβάδισμα και τη διαφορά και χάρη στον πλουραλισμό και τα καλά της ποσοστά, έδειξε ποιος είναι το αφεντικό και κέρδισε δίκαια.

Δεκάλεπτα: 23-21, 13-24, 20-23, 14-18

Διαιτητές: Πέρεθ-Πέρεθ (Ισπ.), Μπελόσεβιτς (Σερβ.), Κορομηλάς (Ελλ.)