“Τρένο” η Ζαλγκίρις (και) κόντρα στην Μπάρτσα! (video)

2018-03-01T21:02:48+00:00 2018-03-01T23:01:17+00:00.

01/Mar/18 21:02

Η Ζαλγκίρις Κάουνας είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα και το απέδειξε για ακόμα μία φορά επικρατώντας τόσο άνετα όσο δείχνει το τελικό 90-74 κόντρα στην Μπαρτσελόνα!

Το δίδυμο των Πάνγκος (18π, 5ασ) και Τουπάν (21π, 3ρ) έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην άμυνα των Καταλανών που πλέον έχουν απειροελάχιστες πιθανότητες για να βρεθούν στην πρώτη οχτάρα.

Αντιθέτως, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βρίσκεται σταθερά στις ομάδες που διεκδικούν την είσοδο στην τετράδα και έχει κάθε λόγο να πιστεύει πως θα τα καταφέρει.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες προτίμησαν τις οργανωμένες επιθέσεις στο ξεκίνημα της αναμέτρησης αλλά παρουσιάστηκαν αρκετά άστοχες με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει χαμηλά (9-9) μέχρι το 6ο λεπτό. Η Ζαλγκίρις κατάφερε να ξεφύγει για πρώτη φορά με +6 (15-9) δια χειρός Καβαλιάουσκας, όμως η Μπαρτσελόνα βρήκε άμεσες λύσεις στο πρόσωπο του Κόπονεν (16-15). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά στο 19-15 χάρη σε τρίποντο του Μιλάκνις ακριβώς με τη λήξη!

Προϊόντος του χρόνου, το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του και με κορυφαίο του παρκέ τον Κέβιν Πάνγκος, διαμόρφωσε το 27-19. Οι Καταλανοί παρουσίασαν μεγάλα αμυντικά κενά και είδαν τη διαφορά να αυξάνεται ακόμα και στο +11 (40-29), έπειτα από καλάθι του Ντέιβις!

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως η Μπάρτσα δέχθηκε 25 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια κυνηγώντας στο σκορ με 44-34. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε 11 λάθη για μόλις 9 ασίστ επιβεβαιώνοντας το πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ζαλγκίρις ξεκίνησε με διάθεση να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη και τα κατάφερε. Ο Κέβιν Πάνγκος συνέχισε να δίνει σπουδαίες λύσεις σε εκτέλεση και δημιουργία φτάνοντας νωρίς τους 14 πόντους για το 53-41.

Το επί μέρους σκορ των Λιθουανών αυξήθηκε στο 12-4 και το προβάδισμα έφτασε ακόμα και το +19 (63-44), με την Μπαρτσελόνα να έχει παραδοθεί στις ορέξεις των αντιπάλων. Παίκτες-κλειδιά όπως οι Ερτέλ (6 λάθη) και Χάνγκα (0 ασίστ, 0 ριμπάουντ) βρέθηκαν σε κακό βράδυ και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί.

Το 70-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου αποδεικνύει την πλήρη κυριαρχία της Ζαλγκίρις και την απογοητευτική εικόνα που παρουσίασαν οι Ισπανοί για ακόμα μία εβδομάδα.

Το τελευταίο κομμάτι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Αξέλ Τουπάν να κάνει… πάρτι κόντρα στην άμυνα της Μπαρτσελόνα! Ο Γάλλος πέτυχε 12 από τους συνολικά 21 πόντους (4/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα) στα τελευταία δέκα λεπτά με αποτέλεσμα να είναι ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης.

Η Ζαλγκίρις βρισκόταν σταθερά μπροστά με 81-61 στο 35′ και 87-67 στο 38′, με την Μπάρτσα μειώνει στο τελικό 90-74 χάρη στον κορυφαίο της παίκτη, Πιερ Οριόλα (18π),

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 44-34, 70-50, 90-74