Μπασκόνια: Πήρε το ντέρμπι επί της Βαλένθια και… ελπίζει!

2018-03-08T22:13:57+00:00 2018-03-08T22:49:21+00:00.

08/Mar/18 22:13

Ακόμα ένα ισπανικό ντέρμπι στην Ευρωλίγκα, με την Βαλένθια να είναι μπροστά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του ματς, όμως η Μπασκόνια ”μίλησε” στο φινάλε και πήρε πολύτιμη νίκη, με σκορ 81-71!

Ισπανικό ”εμφύλιο”, έναν από τους πολλούς, επιφύλασσε η 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η Βαλένθια ήταν στο 9-15 και εκτός διεκδίκησης μίας θέσης για την οκτάδα, με τη Μπασκόνια να έχει βάσιμες ελπίδες για την προνομιούχο οκτάδα, έχοντας 11-13.

Τελικά, μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι, οι Βάσκοι πήραν το ”διπλό” και έμειναν στην 9η θέση (12-13), μία νίκη πίσω από την 8η Μακάμπι (13-12).

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλύτερα το ματς με 6-0, όμως ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο είχε τις λύσεις και με 8 προσωπικούς πόντους, έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του. Ενδεικτικό είναι πως οι φιλοξενούμενοι σκόραραν 10 πόντους σε 7,5 λεπτά και με το τέλος του δεκαλέπτου έμειναν πίσω με 4 (20-16).

Στη δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι των δύο στην επίθεση έγινε πιο ισορροπημένο. Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς πήρε τα ηνία στο σκοράρισμα και με 9 πόντους κράτησε μπροστά στο σκορ την Βαλένθια. Σκορ ημιχρόνου 36-31.

Ντέρμπι μέχρι το 37′ και… Μπασκόνια!

Το δεύτερο μέρος ήταν μία συνέχεια του πρώτου. Βαλένθια και Μπασκόνια έδωσαν μία πτραγματική μάχη, με το ματς να είναι πέρα για πέρα ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι είχαν τα πρωτιά, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για λίγο μπροστά, όμως το σκορ ”έκλεισε” και πάλι υπέρ των ”Νυχτερίδων”.

Και μπορεί να μην ”ξεκόλλησε” από την Μπασκόνια η Βαλένθια, είδε όμως το δίδυμο Ντούμπλιεβιτς-Σαν Εμετέριο να την οδηγεί εκ του ασφαλούς. Όπως είπαμε όμως, το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και οι δύο ομάδες πήγαιναν ”χέρι-χέρι”. Ενδεικτικό είναι πως η διαφορά δεν ξέφυγε πάνω από τους 4!

Στο τέλος, η Μπασκόνια, έχοντας ”καυτούς” του Χουέρτας-Φόιγτμαν, έδειξε χαρακτήρα και εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των αντιπάλων της και την δική της ψυχραιμία. Το 71-68 του 37′ έγινε 71-76, ο Μαρσελίνιο Χούερτας που ήταν εξαιρετικός κέρδισε φάουλ σε τρίποντο, είχε 3/3 και με λιγότερο από λεπτό να απομένει, οι Βάσκοι ”κλείδωσαν” τη νίκη, με το τελικό 81-71!

Πού κρίθηκε: Το σερί 13-0 της Μπασκόνια στο τελευταίο τετράλεπτο ήταν το απόλυτο ”κλειδί” για τη νίκη! Το φάουλ στον Χουέρτας (με 50” στο ρολόι) μεταφράστηκε σε 3/3 βολές και έδωσαν τη νίκη, που την κρατάσει ζωντανή για την οκτάδα!

Παίκτης-κλειδί: Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας πραγματοποίησε την κορυφαία εμφανίσή του φέτος και με 19 πόντους και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές! Ο Βραζιλιάνος μάλιστα είχε 3/3 βολές στο τέλος, πόντοι που αποδείχθηκαν πολύτιμοι για το τελικό 81-71.

Πολύ καλός και ο Γιόχανες Φόιγκτμαν με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-31, 55-53, 71-81.