Μπασκόνια: Ισοπέδωσε την Ζαλγκίρις και ”βλέπει” πλέι οφς!

2018-03-15T22:35:03+00:00 2018-03-15T22:55:16+00:00.

15/Mar/18 22:35

Η Μπασκόνια κυνηγάει τα πλέι οφς και απόψε απέδειξε πως θέλει να βρίσκεται στην 8άδα, κερδίζοντας με 84-64 την Ζαλγκίρις Κάουνας!

Η Μπασκόνια του 12-13 υποδέχθηκε την Ζαλγκίρις του 15-10 και ήθελε πάση θυσία τη νίκη, προκειμένου να μείνει μία ανάσα από την 8η προνομιούχο θέση. Η αποστολή ήταν δύσκολη, καθώς αντίπαλος είναι η ομάδα-έκπληξη της φετινής Ευρωλίγκας, ενώ η απουσία του Τορνίκε Σενγκέλια ήταν πλήγμα.

Παρόλα αυτά, ήταν καταιγιστική και με επιθετική ραψωδία, πήρε ακόμα μία πολύτιμη νίκη, με σκορ 84-64 και είναι όγδοη, με 13-13 (ίδιο ρεκόρ και η Μακάμπι). Αντίθετα, η ομάδα του Κάουνας είναι στο 15-11, μαζί με την Χίμκι.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Η Μπασκόνια, με την γνωστή ώθηση που παίρνει από την ”Fernando Buesa Arena” και με ένα γρήγορο 8-0, πήρε κεφάλι στο σκορ. Οι Λιθουανοί χρειάστηκαν 3:25′ για να σκοράρουν και συνολικά 7:30′ για να ευστοχήσουν σε δίποντο! Οι δύο ομάδες είχαν οδηγό το τρίποντο, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι και ευστοχότεροι και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με 27-19.

Με τον Τζέισον Γκρέιντζερ να δείχνει τον δρόμο, η Μπασκόνια ανέβασε το προβάδισμά της ακόμα και στο +12, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να μην πάει καλά, κυρίως στην επίθεση και το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 43-33.

To… έληξε στο 3ο δεκάλεπτο!

Στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε και το… τέλος του αγώνα. Η Μπασκόνια ήταν εντυπωσιακή και με τους Φόιγκτμαν-Πουαριέ να είναι ασταμάτητοι, έκανε το 51-43, 67-43! To σερί 16-0 έγινε τα τελευταία 5 λεπτά της περιόδου, κάτι που αποτελείωσε την Ζαλγκίρις, πριν καν μπούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί, η υπόθεση ήταν απλά διαδικαστική και περιμέναμε το τελικό σκορ, καθώς οι Λιθουανοί δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν ποτέ. Οι Βάσκοι ήταν στο βράδυ τους, δεν χαλάρωσαν και τελείωσαν το ματς με +20 (84-64)!

Πού κρίθηκε: Στο 25ο λεπτό το σκορ ήταν 51-43. Κάπου εκεί, οι Ισπανοί πάτησαν γκάζι και με ένα 16-0, πήραν τεράστια διαφορά και ουσιαστικά ”κλείδωσαν” τη νίκη, την 13η για εφέτος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζέισον Γκρέιντζερ ήταν από την αρχή ο ηγέτης, στην προσπάθεια των νικητών. Τελείωσε το ματς με 20 πόντους (5/7 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ! Από κοντά και ο Βίνσεντ Πουαριέ με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 43-33, 67-45, 84-64.