Μπάμπεργκ: Νίκη… παρηγοριάς επί της Μάλαγα με κορυφαίο Χίκμαν!

2018-03-23T20:59:01+00:00 2018-03-23T21:08:52+00:00.

23/Mar/18 20:59

Αν και πήγε να… αυτοκτονήσει στο τέλος, η Μπάμπεργκ πήρε τη νίκη με 93-88 επί της Μάλαγα, με τον Ρίκι Χίκμαν να κάνει πράγματα και θαύματα!

Πλέον, υπάρχουν αρκετά ματς στις τελευταίες αγωνιστικές της Ευρωλίγκας, με κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον. Μία τέτοια περίπτωση και το παιχνίδι της Μπάμπεργκ με την Ουνικάχα Μάλαγα. Οι Γερμανοί του 10-17 υποδέχθηκαν τους Ισπανούς του 11-16.

Το τελικό 93-88, έδωσε τη νίκη στους πρώτους, με τον αγώνα να είναι μία άτυπη μονομαχία Χίκμαν-Νέντοβιτς!

Αναλυτικά εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Μπάμπεργκ προερχόταν από μία ”βαριά” ήττα στην έδρα της Μπασκόνια και ήθελε μία νίκη, πάντα με καλή εμφάνιση, για να… ξεχάσει την ”100άρα” στην Ισπανία και το έδειξε από το πρώτο λεπτό. Με τον Ρίκι Χίκμαν να είναι απλά ασταμάτητος, το πρώτο δεκάλεπτο ”έκλεισε” στο 28-19, με τον Αμερικανό να έχει ήδη τους μισούς πόντους της ομάδας του!

Με τον Όγκουστιν Ρούμπιτ να μπαίνει στην εξίσωση και γενικά όλη την ομάδα να ανεβάζει στροφές στην επίθεση, οι πρωταθλητές Γερμανίας δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους παίκτες του Πλάθα, που είδε την Μάλαγα να μένει πίσω ακόμα και 15 πόντους! Η Μπάμπεργκ ήταν ”φωτιά” στην επίθεση και με ποσοστό 57% από τα 6,75μ., πήγε στα αποδυτήρια με +13 (55-42)!

Το έκανε ντέρμπι αλλά το έχασε!

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου ”σταμάτησε” τον φρενήρη ρυθμό των γηπεδούχων, με την Μάλαγα να βγαίνει στο παρκέ αποφασισμένη να αντιδράσει. Νεμάνια Νέντοβιτς και Κάρλος Σουάρεθ βγήκαν μπροστά, όμως η διαφορά επέστρεφε σε διψήφιο αριθμό, κάθε φορά που ”έπεφτε” στους 9. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι έριξαν σε μονοψήφιο αριθμό το προβάδισμα και είχαν 10 λεπτά μπροστά τους για να υλοποίησουν την ανατροπή.

Και σε αυτούς τους ρυθμούς συνέχισε η ισπανική ομάδα. Το 80-70 του 32′, έγινε 80-77 και είχαμε και πάλι ουσιαστικό ματς! Η Μπάμπεργκ είχε ”κολλήσει”, ο Νέντοβιτς ήταν απίστευτος και κάπως έτσι, η Μάλαγα μείωσε σε 1 (87-86 στο -32”). Όμως ένα τρίποντο του Ντορέλ Ράιτ στο -13”, ήταν μαχαιριά για τους Ισπανούς! Πάντως, η Μάλαγα είχε μια τελευτάια ελπίδα να πάει στο έξτρα πεντάλεπτο, όμως ο Άνταμ Βαζίνσκι έκανε λάθος στο -3” και στέρησε κάθε μηδένισε τις ελπίδες για παράταση. Με 2/2 βολές του Ραντόσεβιτς, διαμορφώθηκε το τελικό σκορ, 93-88.

Πού κρίθηκε: Αν και η Μάλαγα έφερε το σκορ στο -1, δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Και αυτό οφείλεται σε τεράστιο βαθμό στο τεράστιο τρίποντο του Ράιτ, που έκανε το 90-86! Αν και η Μάλαγα είχε 3 δευτερόλεπτα στην διάθέση της, για να πάει το ματς στην παράταση (91-88), δεν μπόρεσε καν να σουτάρει, μετά το λάθος του Άνταμ Βαζίνσκι και έφυγε ηττημένη από τη Βαμβέργη.

Παίκτης-κλειδί: Το θέμα ήταν ποιος θα κέρδιζε. Ο Χίκμαν ήταν 3 πόντους μακριά από ρεκόρ καριέρας (30), όμως οι 28 μαζί με τη νίκη, είναι… παρηγοριά. Είχε επίσης 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, σε 22΄αγώνα! Από κοντά και ο Ντορέλ Ράιτ με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Όσο για τον Νίκο Ζήση, είχε 7 πόντους και 4 ασίστ, σε 23′.

Το αντίπαλο δέος του MVP Χίκμαν απόψε, ο Νέντοβιτς, έκανε ό,τι μπορούσε, όμως οι 26 πόντοι του και οι 5 ασίστ του δεν έφταναν στη Μάλαγα για το ”διπλό”.

Tα δεκάλεπτα: 28-19, 55-42, 77-68, 93-88.

Photo credit: euroleague