Μπασκόνια: Έκλεισε θέση στα πλέι οφ, εκτός η Μακάμπι!

2018-03-29T22:44:00+00:00 2018-03-29T23:29:24+00:00.

29/Mar/18 22:44

Στο πιο σημαντικό ματς της 29ης αγωνιστικής, η Μπασκόνια επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 83-72 και πανηγυρίζει την πρόκρισή της στα πλέι οφ!

Ματς… πλέι οφ αυτό ανάμεσα σε Μπάσκονια και Μακάμπι, με τις δύο ομάδες να ”καίγονται” για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι ήθελαν το θετικό αποτέλεσμα για να κλείσουν για θέση στην 8άδα, ενώ οι φιλοξενούμενοι κυνηγούσαν την τελευταία τους ελπίδα για πρόκριση.

Οι Βάσκοι, αν και δεν έκαναν τέλειο ματς, κέρδισαν με 83-72, έφτασαν τις 6 συνεχόμενες νίκες και πανηγυρίζουν την παρουσία τους στην κορυφαία 8άδα! Από την άλλη, η ομάδα του Τελ Αβίβ μένει με την πικρή γεύση του αποκλεισμού.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Μακάμπι μπήκε στο ματς, όντας μία ομάδα που παίζει ένα ”do or die” ματς! Οι παίκτες της βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, όμως η Μπασκόνια ”χτύπησε” μέσα στη ρακέτα και με τους Ιλιμάν Ντιόπ και Βινσέντ Πουαριέ θα έχουν συνολικά 11 πόντους, τους μισούς δηλαδή της ομάδας τους στο πρώτο δεκάλεπτο (22-18).

Ακόμα καλύτερα συνέχισε η δεύτερη περίοδος για τους Βάσκους. Ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν επιβεβαίωσε την ανοδική του πορεία και μετρούσε ήδη 8 πόντους σε 10′! Κάπως έτσι, ήρθε και η διψήφια διαφορά (34-24), οι ΝτεΣόν Τόμας και Πιέρ Τζάκσον είχαν διαφορετική άποψη και με 8-0 σερί, πλησίασαν στους 2. Η Μπασκόνια πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη, όμως οι Ισραηλινοί έκαναν αυτό που έπρεπε, ρίχνοντας την διαφορά στους 4 (38-34).

Πλησίασε αλλά δεν προσπέρασε

Οι δύο ομάδες είχαν κολλήσει στην επίθεση στις αρχές του δεύτερου μέρους, όμως αποφάσισαν να πατήσουν το γκάζι μετά το 25! Η Μπασκόνια, με Τζέισον Γκρέιντζερ και Τορνίκε Σενγκέλια έφτασε και πάλι στο +10, η Μακάμπι έβρισκε λύσεις και μείωνε κάθε φορά που φαινόταν να χάνει τον έλεγχο. Όχι μόνο έμενε κοντά στο σκορ, αλλά είδε να ”πιάνει” στους 53 πόντους τον αντίπαλό της. Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι για τα καλά.

Τα τελευταία δέκα λεπτά θα έβγαζαν τον νικητή. Η Μπασκόνια μπήκε με μικρό προβάδισμα 3 πόντων στην 4η περίοδο και είχαμε επανάληψη όλου του αγώνα. Οι Ισπανοί έφευγαν μπροστά και οι Ισραηλινοί έβρισκαν τον τρόπο να μειώνουν εκ νέου! Ο Άρτιομ Παραχούσκι πάτησε παρκέ μετά από αρκετή ώρα και έκανε μεγάλη ζημιά μέσα στο ”ζωγραφιστό”, όμως ο Πατρίσιο Καρίνο είχε την απαραίτητη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και διατήρησε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Η Μακάμπι προσπαθούσε να πάρει κεφάλι, όμως οι γηπεδούχοι είχαν πολλούς παίκτες σε καλή ημέρα και με σύμμαχο τις αρκετές εύστοχες βολές, διατηρήθηκαν πρωτοπόροι. Η Μακάμπι φάνηκε να χάνει την ενέργειά της (6 παίκτες πάνω από 20 λεπτά) και με 2 λεπτά να μένουν, η διαφορά των 9 πόντων ήταν αδύνατο να καλυφθεί.

Πού κρίθηκε: Η Μακάμπι ήταν μέσα στο παιχνίδι σε αρκετά διαστήματα του ματς. Κομβικότερο όλων όμως ήταν λίγα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν έκανε το 53-53, όμως είδε και πάλι την πλάτη της Μπασκόνια. Ενδεικτικό είναι πως μετά το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Σπάχια και οι παίκτες του δεν πέρασαν ποτέ ξανά μπροστά σε σκορ!

Παίκτης-κλειδί: Ο Φόιγκτμαν ήταν και πάλι πολύ καλός, έχοντας 14 πόντους και 4 ριμπάουντ. Καθοριστικός και ο Ροντρίγκ Μπομπουά, που ”αθόρυβα” έφτασε τους 10 πόντους, μαζί με 4 ριμπάουντ, όπως και ο Σενγκέλια με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-34, 56-53, 83-72.

Photo credit: euroleague