Ατρόμητη Ζαλγκίρις! Ηττα Ολυμπιακού, πανηγύρια Παναθηναϊκού!

2018-04-06T20:13:32+00:00 2018-04-07T07:26:47+00:00.

Lefteris Moutis

06/Apr/18 20:13

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο ΣΕΦ στην παράταση από τη Ζαλγκίρις Κάουνας μετά από ένα συγκλονιστικό ματς γεμάτο ανατροπές!

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πλεονέκτημα έδρας μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τη Ζαλγκίρις στο μισοάδειο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός κατέληξε τρίτος στη βαθμολογία της Ευρωλίγκας, μετά τη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Μπάμπεργκ. Οι “πράσινοι” πήραν το αβαντάζ έδρας όπως πέρσι με τη Φενερμπαχτσέ χάρη στη νίκη της Ζαλγκίρις στην έδρα του Ολυμπιακού.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Οι “ερυθρόλευκοι” ηττήθηκαν στην παράταση σε ένα ματς που είχε τα πάντα: σασπένς, ανατροπές, μεγάλες εμφανίσεις και αγωνία για τον Ολυμπιακό μέχρι να λήξει ο αγώνας της Ρεάλ. Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν εξαιρετικός ξανά, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ βοήθησε πολύ, ενώ λόγω των απουσιών πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής δικαιώνοντας τον Σφαιρόπουλο και οι Τόμπσον, Γουίλτζερ και Ρόμπερτς.

Διαβάστε ξανά την live κάλυψη του αγώνα από το Eurohoops

Βάσει των αποτελεσμάτων της Πέμπτης η Ζαλγκίρις ήξερε ότι θα τερμάτιζε έκτη σε κάθε περίπτωση και θα έπρεπε να συμβούν δυο συγκεκριμένα αποτελέσματα (νίκη επί του Ολυμπιακού και νίκη της Ρεάλ επί της Μπάμπεργκ) για να επηρεάσει τη… μοίρα της και να μην αντιμετωπίσει τους “ερυθρολεύκους” στα πλέι οφ. Και όμως, παρά το κακό ξεκίνημα της ήταν άκρως ανταγωνιστική και πήρε μια σπουδαία νίκη!

Οι Πειραιώτες από την άλλη πλευρά, ήξεραν ότι με νίκη θα ανανέωναν το ραντεβού τους με τη Ζαλγκίρις στα προημιτελικά και σε ήττα θα εξαρτιόνταν από τη Ρεάλ αν θα συναντούσαν τη “βασίλισσα”. Ωστόσο, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος παρέταξε τον πιο “λαβωμένο” ίσως Ολυμπιακό της φετινής χρονιάς, καθώς πέρα από τον μακροχρόνια τραυματία Αγραβάνη, έμειναν εκτός οι τραυματίες Πρίντεζης, Τιλί, ΜακΛιν και Παπανικολάου.

Σπανούλης σε playoffs mood

Παρόλα αυτά, ο Βασίλης Σπανούλης ήταν εκεί! Ο αρχηγός έδωσε το σύνθημα από νωρίς αρχίζοντας να τρυπάει την άμυνα των Λιθουανών σε κάθε ευκαιρία! Ο “Kill-Bill” έφθασε τους 7 πόντους στο 6′ και με συμπαραστάτη τον “αναστηθέντα” Χόλις Τόμπσον, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο δεκάλεπτο παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ!

Ο Ουίλτζερ έκανε -σπάνιες για τα δικά του δεδομένα- κινήσεις στο ποστ και ο Μιλουτίνοφ ήταν κυρίαρχος στις δυο ρακέτες χωρίς να παίρνει πολλές επιθέσεις πάνω του, αλλά και να παίζει πολύ καλή άμυνα. Αποτέλεσμα αυτού ήταν και τα γρήγορα φάουλ του Παούλιους Γιανκούνας, ο οποίος έφθασε τα τρία στην αρχή της δεύτερης περιόδου και βγήκε νωρίς εκτός κλίματος αγώνα.

Ολα έμοιαζαν ιδανικά για τους Πειραιώτες στα πρώτα λεπτά και έτσι το προβάδισμά τους έφθασε και στο +15 (25-10) στο πρώτο δεκάλεπτο με το εξαιρετικό ποσοστό στα  δίποντα (10/13) να δείχνει πολλά…

Αντίδραση της Ζαλγκίρις, αλλά ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα

Η Ζαλγκίρις κατάφερε να αντιδράσει μόνο όταν πέρασε στο παρκέ ο Ααρον Ουάιτ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή του σε αθλητικότητα έναντι των ψηλών του Ολυμπιακού και 7 πόντους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν ο κύριος λόγος για τη μείωση της διαφοράς (32-25, 17′).

Ο Ολυμπιακός έχασε το ρυθμό και την αποτελεσματικότητα του πρώτου δεκαλέπτου, παρότι διατήρησε την καλή κυκλοφορία της μπάλας και έτσι χωρίς τον Σπανούλη στο παρκέ πέτυχε μόλις δυο καλάθια εντός παιδιάς μέχρι το 18′. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ωστόσο, των Πειραιωτών ήταν τα αβίαστα λάθη, καθώς έκαναν 6 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ είχαν μόλις 2 στην πρώτη!

Τα τρία συνεχόμενα τρίποντα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, από τους Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς και Μπράουν (το πρώτο του στη φετινή Ευρωλίγκα μετά από 0/13), κράτησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Ωστόσο, η Ζαλγκίρις έμοιαζε μαχητική και απειλητική εξαιτίας των 7 επιθετικών ριμπάουντ που είχε μαζέψει στο πρώτο ημίχρονο, έναντι 9 αμυντικών του Ολυμπιακού.

“Ανάσταση” Ρόμπερτς και… Ζαλγκίρις

Οι “ερυθρόλευκοι” επανήλθαν στο τρίτο δεκαλέπτο στο καλό ρυθμό στην επίθεση χωρίς να χρειάζονται τον αρχηγό τους να κάνει τα… μαγικά του. Αυτός που βγήκε μπροστά επιθετικά ήταν ο Μπράιαν Ρόμπερτς με ένα γκολ-φάουλ και δυο τρίποντα! Ο Αμερικανός γκαρντ αποτέλεσε ιδανικό συμπλήρωμα του Σπανούλη χωρίς να φοβάται να πάρει επιθετικές πρωτοβουλίες. Η διαφορά έφθασε στο +16 (59-43, 26′) και όλα έμοιαζαν να κυλούν ήρεμα προς μια νίκη του Ολυμπιακού… Φευ!

Η Ζαλγκίρις βρήκε ρυθμό με τον αειθαλή Ούντριχ να κάνει το πρώτο ίσως καλό παιχνίδι από τότε που υπέγραψε στους Λιθουανούς. Οι Λιθουανοί πέτυχαν συνεχόμενα καλάθια απέναντι σε ανισορροπία της άμυνας του Ολυμπιακού και έτρεξαν σερί 15-0 μειώνοντας στον πόντο (59-58, 31′)!

…και ο Ολυμπιακός κυνηγούσε

Ο Ολυμπιακός έμοιαζε χαμένος και παρασυρμένος από το μομέντουμ της Ζαλγκίρις με τον Μάντζαρη να είναι ο πρώτος που … έσπασε το ρόδι με 4 συνεχόμενους πόντους. Ωστόσο, η είσοδος του Μπόγρη στο παρκέ έδωσε νέα “πνοή” στον Γιανκούνας, ο οποίος πέτυχε 5 πόντους σε ένα λεπτό χτυπώντας τις αμυντικές αδυναμίες του (65-64, 33′). Ο Μιλουτίνοφ πέρασε πολύ γρήγορα στη θέση του Μπόγρη, αλλά η Ζαλγκίρις είχε πια ρυθμό.

Τη σκυτάλη από τον Ούντριχ και τον Γιανκούνας πήρε ο Ντέιβις, ο οποίος πέτυχε 7/8 βολές σε ένα τρίλεπτο προσπαθώντας συνεχώς να εκμεταλλευτεί το μέγεθος του έναντι των τριών περιφερειακών του Ολυμπιακού που βρίσκονταν ταυτόχρονα στο παρκέ. Αμέσως μετά το Μιλάκνις ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε για πρώτη φορά στον αγώνα προβάδισμα στη Ζαλγκίρις (71-74, 37′) και ο Ουλανόβας ανέβασε τη διαφορά στους 4 πόντους (73-77, 38′).

Δραματικό φινάλε και παράταση!

Ο Μιλουτίνοφ πέτυχε γκολ-φάουλ, αλλά είχε 3/5 βολές αδυνατώντας να δώσει ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (76-77, 77 δεύτερα πριν το φινάλε). Ο Μιλάκνις πέτυχε τρίποντο-μαχαιριά στα 59”, αλλά ο Μιουτίνοφ κάρφωσε για το 78-80. Στην επόμενη επίθεση ο Ούντριχ έκανε λάθος στα 25” και ο Κάιλ Γουίλτζερ κάρφωσε με μανία στα 5” πριν το τέλος για την ισοφάριση (80-80)!

Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας ο Παούλιους Γιανκούνας αστόχησε μπροστά στον Νίκολα Μιλουτίνοφ και το ματς οδηγήθηκε σε παράταση!

Από μηχανής Θεός Γουίλτζερ… αλλά ο Γιανκούνας τον τελευταίο λόγο

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να σκοράρει με κανένα τρόπο και έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο πετώντας στα… σκουπίδια τις καλές άμυνες που έβγαζε. Ο Βασίλης Σπανούλης έχασε τρεις κατοχές και το… ρόδι έσπασε ο Μιλουτίνοφ με 2/2 βολές, ενώ είχε πετύχει 4 πόντους η Ζαλγκίρις με τους Ντέιβις και Μιλάκνις (82-84). Ο Γουίλτζερ αστόχησε σε τρίποντο, οι Λιθουανοί αστόχησαν και στα 10” ο Μπόμπι Μπράουν επέλεξε να πάει γρήγορα σε επίθεση, είχε 1/2 βολές, αλλά ο Γουίλτζερ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ευστόχησε δίνοντας το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (85-84, 8,4” πριν το τέλος)!

Στην τελευταία επίθεση ο Ουλανόβας πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο (Μπράουν) και εφόρμησε προς το καλάθι από τον αριστερό διάδρομο, ο Μιλουτίνοφ βγήκε να του κόψει τον δρόμο και το κατάφερε αφού το λέι απ του Λιθουανού δεν βρήκε στόχο, αλλά ο Γιανκούνας πήγε στο επιθετικό ριμπάουντ χωρίς πίεση και με φόλοου έκανε το 86-85 για τη Ζαλγκίρις στα 2,9″. Στην τελευταία επίθεση ο Σπανούλης πήρε ελεύθερο τρίποντο από την κορυφή, αλλά αστόχησε και έτσι οι Λιθουανοί πήραν το μεγάλο “διπλό” στο ΣΕΦ.