ΤΣΣΚΑ: Γλίτωσε το “πατατράκ”, φωνάζει η Χίμκι!

2018-04-17T21:06:53+00:00 2018-04-17T21:18:36+00:00.

17/Apr/18 21:06

Με μεγάλη δυσκολία, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κέρδισε στην έδρα της Χίμκι με 98-95 και έκανε το 1-0 στην σειρά των playoffs της Ευρωλίγκας, παρά την απώλεια του Νάντο Ντε Κολό στο πρώτο ημίχρονο.

Μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο η Χίμκι, ήταν καλύτερο όμως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας την “οδήγησε” σε ένα… καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο πήρε και την νίκη, χάρη στους εξαιρετικούς Σέρχι και Χάντερ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχει παράπονα από την διαιτησία, λόγω λάθος σφυρίγματος των διαιτητών σε πάτημα γραμμής του Βιάλτσεφ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ!

Πλέον μετά το αποψινό 1-0 στην σειρά, οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες ξανά στην έδρα της ΤΣΣΚΑ (19/4), για το game 2.

Το παιχνίδι

Εξαιρετική εκκίνηση για Χίμκι

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, η Χίμκι η οποία κατάφερε να “τρέξει” στον αιφνιδιασμό και προηγήθηκε με 10-7 (στο 3′). Με 2/2 τρίποντα του Μάρκοβιτς η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, για πρώτη φορά στο ματς προηγήθηκε με 8 πόντους διαφορά (20-12 στο 5′). Οι φιλοξενούμενοι πήραν ακόμα και διψήφιο προβάδισμα (25-14 στο 7′), όμως η ΤΣΣΚΑ μείωσε γρήγορα σε 25-18. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με buzzer beater τρίποντο του Άντερσον και 34-25, υπέρ της Χίμκι!

Ήταν ασταμάτητοι οι φιλοξενούμενοι!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, η Χίμκι διατηρούσε το διψήφιο προβάδισμα της (39-29 στο 13′), με την ΤΣΣΚΑ να έχει σοβαρό αμυντικό πρόβλημα. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, μείωσαν με σερί 6-0 το σκορ σε 39-35 (στο 15′) και έδειξαν να βρίσκουν ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι δεν “πανικοβλήθηκαν” από το come back της ΤΣΣΚΑ και διατήρησαν το προβάδισμα τους (46-40 στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Χίμκι στο +8 (54-46).

Ευρωλίγκα: Το χειρότερο ημίχρονο στην ιστορία της ΤΣΣΚΑ στα playoffs!

*Ο Βίαλτσεφ σημείωσε 13 πόντους από το πρώτο ημίχρονο, πραγματοποιώντας ρεκόρ καριέρας στους πόντους με την Χίμκι στην Ευρωλίγκα.

Επέστρεψε η ΤΣΣΚΑ

Το δεύτερο ημίχρονο του “εμφυλίου” ξεκίνησε με, την ΤΣΣΚΑ παρότι έχασε με τραυματισμό τον Ντε Κολό, να “τρέχει” ένα σερί 8-4 και να μειώνει μετά από πολλή ώρα στο -2 (58-54 στο 24′). Το ματς πλέον ήταν ένα σκληρό ντέρμπι και η Χίμκι κρατούσε το προβάδισμα με 64-59 (στο 26′). Με τρίποντο του Κουλάγκιν και επιμέρους σκορ 5-0 η “αρκούδα” ισοφάρισε σε 64-64 και όλα ξεκινούσαν πάλι από την αρχή στο ματς. Η τρίτη περίοδος έληξε, με την Χίμκι τελικά μπροστά με 75-72.

“Καθάρισε” δύσκολα τελικά η ΤΣΣΚΑ!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του ντέρμπι της Μόσχας, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με εντυπωσιακό σερί 9-0 και προηγήθηκαν με 81-75 (στο 33′). Το πρώτο καλάθι της Χίμκι, στο δεκάλεπτο ήταν τρίποντο του Βιάλτσεφ, με το οποίο μείωσε σε 83-78, περίπου 6΄λεπτά πριν το τέλος. Στο 36ο λεπτό, το σκορ ήταν 90-85 υπέρ της ομάδας του κόουτς Ιτούδη, η οποία πλέον ήταν το φαβορί για τη νίκη.

Περίπου 2′ λεπτά πριν το φινάλε στην Μόσχα, ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί μετά από ένα τρίποντο του Σέρχι (93-87). Ο Σβεντ με ένα μεγάλο τρίποντο 1:30 λεπτό πριν την λήξη, μείωσε σε 93-90 και έβαλε “φωτιά” στο ματς.  Ο Χάντερ στα 23′ δευτερόλεπτα με καλάθι “κλείδωσε” το 1-0 για την ΤΣΣΚΑ, κάνοντας το σκορ 95-90. Η Χίμκι σε κρίσιμη φάση στα τελευταία δευτερόλεπτα εκφράζει δικαιολογημένα παράπονα για πάτημα γραμμής του Βιάλτσεφ, το οποίο σφύριξαν οι διαιτητές. Τελικά στο φινάλε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κέρδισε με 98-95.

Δείτε την φάση που “φωνάζει” η Χίμκι:

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάντερ με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης και ο Κλάιμπερν με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ έκαναν την διαφορά για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στο κρίσιμο σημείο της τέταρτης περιόδου. Επίσης ο Σέρχι Ροντρίγκεθ ήταν εξαιρετικός με 23 πόντους και 5 ασίστ.

*Ο Οθέλλο Χάντερ έκανε ρεκόρ καριέρας στο ranking με 28 βαθμούς που συγκέντρωσε, με το προηγούμενο του να είναι οι 26 βαθμοί αξιολόγησης την σεζόν 2014-15  στο παιχνίδι του Ολυμπιακού με την Γαλατασαράι.

Που κρίθηκε: Στο εντυπωσιακό σερί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας 11-0 στην 4η περίοδο και στην αστοχία της Χίμκι σε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο, ειδικά από την περιφέρεια.

Τα δεκάλεπτα: 25-34, 46-54, 72-75, 98-95