Ευρωλίγκα: Το χειρότερο ημίχρονο στην ιστορία της ΤΣΣΚΑ στα playoffs

2018-04-17T19:58:50+00:00 2018-04-17T20:07:13+00:00.

Giannis Askounis

17/Apr/18 19:58

Αρνητικό ρεκόρ σημείωσε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεχόμενη 34 πόντους στο πρώτο 10άλεπτο του ματς με τη Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Το παιχνίδι, που διεξάγεται την Τρίτη (17/4), είναι το πρώτο των δύο ρωσικών συλλόγων για τα playoffs της Ευρωλίγκας. Το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη δεν ξεκίνησε τόσο καλά, καθώς βρέθηκε πίσω με 34-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου και με 54-46 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι 52 πόντοι που δέχθηκε στο πρώτο 20άλεπτο αποτελεί αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας στα playoffs της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης. Το προηγούμενο αρνητικό ρεκόρ της ΤΣΣΚΑ σημειώθηκε το 2016, όταν ο Ερυθρός Αστέρας πέτυχε 48 πόντους σε βάρος της. Στους 41 πόντους είχε σταματήσει ο Παναθηναϊκός το 2014.

Μέχρι σήμερα, είχε δεχθεί 28 πόντους στο πρώτο 10άλεπτο εντός έδρας αγώνα των playoffs του 2016 με τον Ερυθρό Αστέρα και 27 σε εντός έδρας ματς των playoffs με τον Ολυμπιακό το 2008, ποτέ παραπάνω! Συνολικά στα playoffs το αρνητικό ρεκόρ των Μοσχοβιτών ήταν το παθητικό 31 πόντων σε ματς με την Μπασκόνια το 2013, ενώ το 2015 δέχθηκε 30 από τον Παναθηναϊκό.

Συνολικά σε όλα τα παιχνίδια της στην Ευρωλίγκα, μόνο το 2017 δέχθηκε 34 πόντους σε ένα δεκάλεπτο, σε παιχνίδι με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην κανονική περίοδο του 2016-17. Μένει να δούμε αν απόψε θα βελτιωθεί στο δεύτερο 20άλεπτο, ώστε να αποφύγει την εντός έδρας ήττα από τη Χίμκι.