Ένα… βήμα από το Βελιγράδι η Φενέρμπαχτσε (videos)

2018-04-20T21:40:51+00:00 2018-04-20T23:26:54+00:00.

Giannis Askounis

20/Apr/18 21:40

Δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά η Φενέρμπαχτσε μπήκε μπροστά με 2-0 στη σειρά της με την Μπασκόνια χάρη σε νίκη με 95-89.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Οι Βάσκοι ήταν μαχητικοί την Παρασκευή (20/4) στο “Ulker Sports Arena”, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν το μπρέικ και να ισοφαρίσουν σε 1-1 τη σειρά των playoffs της Ευρωλίγκας πριν αντιμετωπίσουν τη Φενέρ στην έδρα τους. Εν τέλει, ο τουρκικός σύλλογος εξασφάλισε το θετικό αποτέλεσμα και βρέθηκε μία νίκη μακριά από το Final Four του Βελιγραδίου. Αν πάρει ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Μπασκόνια, η ομάδα της γειτονικής μας χώρας θα παίξει στο Final Four της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης για τέταρτη σερί χρονιά.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του ματς των playoffs της Ευρωλίγκας.

Εξέλιξη Αγώνα
Στο πρώτο 10άλεπτο, η Φενέρ έμεινε πίσω με 6-0, αλλά ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε άμεσα τάιμ άουτ. Η εικόνα των γηπεδούχων βελτιώθηκε και η διαφορά ανέβηκε στους οκτώ πόντους πριν ολοκληρωθεί η περίοδος. Οκτώ πόντους πέτυχε ο Γιαν Βέσελι και 5 ο Μπραντ Ουαναμέικερ. Οκτώ “έγραψε” ο Γιάνις Τίμα για τους Βάσκους.

Η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους εννέα πόντους, όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 48-39, αλλά το συγκρότημα του Πέδρο Μαρτίνεθ ήταν μπροστά ή πιο κοντά στο σκορ στο υπόλοιπο διάστημα της περιόδου. Από πέντε πόντους πέτυχαν στο 10άλεπτο οι Κώστας Σλούκας, Νίκολο Μέλι και Τζίτζι Ντατόμε.

Ούτε στο τρίτο 10άλεπτο κατάφεραν να ξεφύγουν οι πρωταθλητές Ευρώπης. Βρέθηκαν στο +7 χάρη σε 68-61, αλλά η Μπασκόνια απάντησε με σερί 6-0. Εννέα από τους 18 πόντους της Φενέρ στην περίοδο σημείωσε ο Νίκολα Κάλινιτς. Από την άλλη “έγραψε” πέντε πόντους ο Βενσάν Πουαριέ.

Η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους εννέα πόντους στην τελευταία περίοδο, αλλά οι φιλοξενούμενοι τη μείωσαν μέχρι τους τέσσερις πριν παραδοθούν. Με εννέα πόντους στο τέταρτο 10άλεπτο οδήγησε την ομάδα του στη νίκη ο Μπραντ Ουαναμέικερ. Οκτώ πόντους σημείωσε στο τελευταίο 10άλεπτο ο Ματ Τζάνινγκ για τους Βάσκους.

Παίκτης-Κλειδί
Ο 28άχρονος Ουαναμέικερ πέτυχε δύο clutch τρίποντα και ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 19 πόντους (7/8 β., 3/4 δ., 2/4 τρ.). Συνολικά κέρδισε οκτώ φάουλ και “έγραψε” 31 ράνκινγκ όντας ο πολυτιμότερος παίκτης της Φενέρμπαχτσε.

Πού κρίθηκε;
Οι γηπεδούχοι ήταν το φαβορί και πήραν τη νίκη, αλλά δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Η υπεροχή τους στα ριμπάουντ (30-19) τους βοήθησε να “ελέγξουν” το παιχνίδι και στο τέλος να κάνουν το “4X4” στα φετινά τους παιχνίδια με την Μπασκόνια.