Ολυμπιακός: “Στο Κάουνας ερχόμαστε να σας… κερδίσουμε”! (vids)

2018-04-20T22:26:48+00:00 2018-04-20T23:08:56+00:00.

Lefteris Moutis

20/Apr/18 22:26

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÆÁËÃÊÉÑÉÓ ÊÁÏÕÍÁÓ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - ZALGIRIS KAUNAS (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 79-68 τη Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ στο δεύτερο αγώνα των play offs της Ευρωλίγκας, ισοφάρισε σε 1-1 και πλέον χρειάζεται μια τουλάχιστον νίκη στη Λιθουανία για να γίνει ξανά αφεντικό της σειράς!

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι “ερυθρόλευκοι” επιβλήθηκαν των μαχητικών Λιθουανών στο “καυτό” ΣΕΦ με τους οπαδούς να δίνουν το… σύνθημα για τη συνέχεια της σειράς: “Στο Κάουνας ερχόμαστε να σας… κερδίσουμε (sic)”!

Το πάθος για τη νίκη ήταν τεράστιο πριν ακόμα από το τζάμπολ! Η ένταση αυτή βγήκε στο παρκέ πολλές φορές από τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου που έπαιξαν με αυταπάρνηση, θυσίασαν το κορμί τους και έδειξαν ότι με την πλάτη στον τοίχο ξέρουν να αντιδρούν.

Διαβάστε εδώ ξανά την live κάλυψη του αγώνα από το Eurohoops

Ο κορυφαίος των Πειραιωτών ήταν ο Τζαμέλ ΜακΛιν με 21 πόντους και μεγάλη προσπάθεια στην άμυνα. Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν και πάλι εκεί, πέτυχε 17 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ, ενώ σπουδαία ήταν η συνεισφορά των Παπαπέτρου και Παπανικολάου σε τομείς που δεν φαίνονται στη στατιστική, ενώ οι Μάντζαρης και Στρέλνιεκς ήταν καταλυτικοί σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του παιχνιδιού

Αυταπάρνηση

Ο Ολυμπιακός τελείωσε το πρώτο ματς λαβωμένος, καθώς ο Νίκολα Μιλουτίνοφ τέθηκε νοκ άουτ για το επόμενο δεκαήμερο και προστέθηκε στη λίστα των τραυματιών. Ωστόσο, τις τελευταίες ώρες πριν το κρίσιμο δεύτερο αγώνα με τη Ζαλγκίρις, οι Παπανικολάου και Μπόγρης δήλωσαν παρόντες παρά τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν και οι Στρέλνιεκς, Πρίντεζης αγωνίστηκαν μολονότι και εκείνοι δεν είχαν συνέλθει πλήρως από τους τραυματισμούς τους. Η σημασία του αγώνα άλλωστε ήταν τέτοια που απαιτούσε συστράτευση! Στο παρκέ και στις εξέδρες!

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι με τον Μίτσιτς να παίρνει πολλές προσπάθειες στο πρώτο τρίλεπτο θέλοντας να φθείρει κυρίως τον Βασίλη Σπανούλη που άρχισε με τρία γρήγορα λάθη (8-13, 7′).

Χορευτής ΜακΛιν στη ρακέτα και Σπανούλης-Στρέλνιεκς στην περιφέρεια

Ο Ολυμπιακός επιθετικά αποφάσισε να εκμεταλλευτεί τον Τζαμέλ ΜακΛιν, ο οποίος στο πρώτο ματς δεν πήρε πολλές προσπάθειες, αλλά ούτε και τροφοδοτήθηκε σωστά. Αυτή τη φορά όμως, ο Αμερικανός σέντερ ήταν αποτελεσματικότατος μετά από pick n roll, αλλά και προσωπικές φάσεις με πρόσωπο στο καλάθι και μετά από επιθετικά ριμπάουντ!

Ο ΜακΛιν κράτησε όρθιους τους “ερυθρολεύκους” και ο Σπανούλης με τον Στρέλνιεκς τους έβαλαν μπροστά στο σκορ. Ο αρχηγός έδωσε το σύνθημα με γκολ-φάουλ, ο Λετονός τον ακολούθησε με 7 πόντους και δυο τρίποντα και ο Σπανούλης συνέχισε το σερί με ένα ακόμα τρίποντο στο εξαιρετικό 11-0 σερί που έφερε το +10 (25-15, 13′).

Σκληρή άμυνα και η Ζαλγκίρις εκτός ρυθμού

Ο πρωταγωνιστής του πρώτου αγώνα, Μπράντον Ντέιβις ήταν εκτός πνεύματος αγώνα στ πρώτο ημίχρονο, καθώς χρεώθηκε με φάουλ και δεν είχε τους χώρους που ήθελε για να δράσει και οι Πάνγκος-Μιλάκνις έκαναν ζημιά σε μεμονωμένες φάσεις κυρίως όταν έβγαιναν από τα σκριν που έστηναν οι ψηλοί της Ζαλγκίρις. Μεγαλύτερη ζημιά έκανε ο Μίτσιτς, ο οποίος από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ήταν εξαιρετικός και δημιουργικά φθάνοντας τις 5 ασίστ στο ημίχρονο.

Ο Σφαιρόπουλος άνοιξε αναγκαστικά το ροτέισον και είδε τους παίκτες του να βγάζουν αρκετές άμυνες όταν οι Λιθουανοί προσπαθούσαν να ανακτήσουν το ρυθμό και τον έλεγχο του αγώνα ώστε να μη συμβεί ό,τι και στον αγώνα της Τετάρτης.

Ελλείψει άλλου σέντερ (ο Μπόγρης του έδωσε πολύτιμες ανάσες για δίλεπτα) ο ΜακΛιν συνέχισε να κυριαρχεί επιθετικά φθάνοντας τους 14 πόντους στο ημίχρονο, ενώ ήταν σπουδαίος και αμυντικά! Η διαφορά έφθασε στο +13 (41-28, 20′) με τρίποντο του Μπόμπι Μπράουν και ο παράγοντας που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Πειραιωτών σε σχέση με τον πρώτο αγώνα ήταν η κυριαρχία στα επιθετικά ριμπάουντ και τα παραπάνω λάθη των Λιθουανών, τα οποία έφεραν 7 παραπάνω κατοχές στο ημίχρονο.

Πάρτι του Ντέιβις και αβαντάζ της Ζαλγκίρις

Δυο ολιγωρίες και 4 πόντοι του Ουάιτ στα τελευταία δευτερόλεπτα και η έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου επιβεβαίωσαν πως ο Γιασικεβίτσιους είχε και εναλλακτικά πλάνα στο μπλοκάκι του για να χτυπήσει τις αμυντικές αδυναμίες του Ολυμπιακού. Ο Ντέιβις βρήκε ρυθμό απέναντι στον ΜακΛιν παίζοντας με πλάτη προς το καλάθι και πέτυχε 10 πόντους σε διάστημα 4 λεπτών ανατρέποντας πλήρως την εικόνα του αγώνα. Η Ζαλγκίρις ισοφάρισε σε 50-50 (26′) τρέχοντας επιμέρους σκορ 15-5, κατά τη διάρκεια της πλήρους κυριαρχίας του Ντέιβις.

Οι Ντέιβις και ΜακΛιν αποσύρθηκαν στον πάγκο με τον Μπόγρη να καταφέρνει να δώσει ανάσες στον ΜακΛιν, τον Καβαλιάσουσκας να μην προξενεί ζημιά και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με τις δυο ομάδες στα ίσα (54-54), παρότι το μομέντουμ ήταν καταφανέστατα υπέρ των φιλοξενούμενων.

Τρίποντες ανάσες και γανιτένια άμυνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στην τελευταία περίοδο με μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα, κατάφερε να βγάλει εκτός ρυθμού τη Ζαλγκίρις και τον Ντέιβις και με τρεις τρίποντες “βόμβες” πήρε πολύτιμο αβαντάζ 9 πόντων! Οι Μάντζαρης, Παπανικολάου (έκανε τρομερή δουλειά αμυντικά) και Πρίντεζης ευστόχησαν πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, όταν οι φιλοξενούμενοι έδειχναν μπλοκαρισμένοι και στο 34′ το σκορ (63-54) και το μομέντουμ είχε έρθει πλέον στα χέρια των “ερυθρολεύκων”.

Η Ζαλγκίρις πέτυχε τον πρώτο της πόντο στην τελευταία περίοδο στο 36′ με 1/2 βολές του Ντέιβις και έπειτα συνέχισε να χάνει ευκαιρίες να πλησιάσει στο σκορ. Στα πρώτα επτά λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου είχε 1/2 βολές, 0/3 δίποντα, 0/2 δίποντα και 3 λάθη!

Ο Ολυμπιακός δεν εφησύχασε, ο Πρίντεζης πέτυχε ένα καλάθι, ο Σπανούλης είχε 3/3 βολές, ο ΜακΛιν πέτυχε δυο ακόμα καλάθια και η διαφορά έφθασε στο +13 (70-57, 38′) με το επιμέρους σκορ υπέρ των γηπεδούχων να φθάνει στο 16-3!

Η Ζαλγκίρις μείωσε σε 72-64 στα 1’48” πριν το φινάλε, αλλά  ο Σπανούλης με 2/2 βολές και ο Παπαπέτρου με γκολ-φάουλ “καθάρισαν” τον αγώνα.

Έτσι, ο Ολυμπιακός έφθασε τη σειρά στο 1-1 και την επόμενη εβδομάδα ταξιδεύει στο Κάουνας, όπου θα προσπαθήσει να πάρει τουλάχιστον μια νίκη για να ανακτήσει το πλεονέκτημα της έδρας και επιστρέψει στο ΣΕΦ για πέμπτο ματς ή να πάρει απευθείας το εισιτήριο για το Final Four στο Βελιγράδι, επικρατώντας δυο φορές στην έδρα της Ζαλγκίρις.

Το τρίτο ματς της σειράς θα γίνει την ερχόμενη Τρίτη (24/4), ενώ το τέταρτο την Πέμπτη (26/4), αμφότερα στην “Zalgirio arena”.

Photo credit: Eurokinissi