Ολυμπιακός – Κριτική: Σε τέτοιο μπασκετικό χουνέρι, πως να υπάρξει διακριθέντας;

2018-04-24T21:16:30+00:00 2018-04-24T21:16:30+00:00.

24/Apr/18 21:16

Η Ζαλγκίρις όχι απλά κέρδισε τον Ολυμπιακό, αλλά του έκανε… τσάμπα σεμινάριο μπάσκετ. Σε ένα ματς που η μια ομάδα κυριαρχεί τόσο ολοκληρωτικά, τόσο καθολικά έναντι της άλλης, η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει λόγος για ατομική κριτική.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός υστερούσε… δραματικά σε όλα. Στην τακτική, στην ενέργεια, στην σκληράδα, στην αμυντική του συμπεριφορά και αποτελεσματικότητα και φυσικά στην επίθεση που ήταν κουραστικά… προβλέψιμος, χωρίς εκπλήξεις, χωρίς έξτρα πρωταγωνιστές, χωρίς ιδέες και έμπνευση.

Σα να μην έφταναν όλα αυτά, ήταν πολύ κατώτεροι των περιστάσεων και κομβικοί παίκτες που έχουν τραβήξει την ομάδα ολόκληρη τη σεζόν. Πάμε να δούμε τι έκανε ο κάθε παίκτης του κόουτς Σφαιρόπουλου ξεχωριστά, αν και λέω και πάλι πως δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Σε ένα τέτοιο “μπασκετικό ναυάγιο” δεν υπάρχει κανένας λόγος να δείχνεις με το δάκτυλο τον κάθε… ναυαγό ξεχωριστά.

Τζαμέλ Μακλίν

Ξεκίνησε δυνατά με 1-2 καλές άμυνες και ενεργητικότητα στην επίθεση. Έβαλε δύο καλάθια νωρίς στο ματς, δημιούργησε δύο φορές για τους συμπαίκτες του, αλλά στο δεύτερο κομμάτι της χρησιμοποίησής του στο πρώτο ημίχρονο δεν φάνηκε ιδιαίτερα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια συνολική καθίζηση και ο Αμερικανός σέντερ δεν αποτέλεσε την εξαίρεση… Η άμυνα είχε προσαρμοστεί πάνω του και δεν είχε τρόπο να προσφέρει λύσεις.

Μπόμπι Μπράουν

Επιστρατεύτηκε για πρώτη φορά από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο 1.22” πριν το τέλος του ημιχρόνου… Πήρε ένα σουτ και αστόχησε. Ο προπονητής του Ολυμπιακού τον ξεκίνησε στην επανάληψη. Ο Αμερικανός αστόχησε σε σουτ που σωστά πήρε από τη περιφέρεια, έκανε αντιαθλητικό φάουλ στη προσπάθειά του να κόψει το τρανζίσιον του Πάνγκος και κάπου εκεί εξαντλήθηκε η ευκαιρία του στον τρίτο προημιτελικό. Μπήκε ξανά για το τέλος του αγώνα. Δεν σκόραρε και είχε 0/3 σουτ, 0/2 βολές, ένα ριμπάουντ και μια ασίστ. Μέλος κι αυτός της… συνολικής “μπασκετικής παραφωνίας”.

Ιωάννης Παπαπέτρου

Ξεκίνησε βασικός για μια ακόμα φορά. Δεν μπόρεσε στο πρώτο ημίχρονο να προσφέρει κάποιες λύσεις στην επίθεση, ενώ και στην άμυνα είχε κακή επικοινωνία πάνω στις αλλαγές με τους συμπαίκτες του, με συνέπεια να βάλει η Ζαλγκίρις 1-2 εύκολα καλάθια. Ο μοναδικός τομέας στον οποίο πραγματικά έδωσε λύσεις ως ένα σημείο ήταν τα ριμπάουντ. Σε 24 λεπτά έβαλε 5 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ.

Βασίλης Σπανούλης

Ήταν… απελπιστικό να βλέπεις την επίθεση του Ολυμπιακού να “τρέχει” με ένα παίκτη να προσπαθεί να δημιουργήσει, να μπουκάρει, να σκοράρει και σχεδόν όλους τους υπόλοιπους να μην συμμετέχουν. Ο Σπανούλης ήταν ο πιο κινητικός παίκτης της ομάδας από την αρχή, έφαγε πολλή πίεση από τους αντιπάλους του και έβαλε κάποια προσωπικά καλάθια. Το πρόβλημα ήταν πως δεν είχε δημιουργία σε αυτό το διάστημα, ενώ ως γνωστόν είναι ο κύριος πόλος του Ολυμπιακού σε αυτό τον τομέα. Η άμυνα της ομάδας του Γιασικεβίτσιους κατάφερε να του κόψει τη δημιουργία και στο δεύτερο ημίχρονο με… καταστροφικές συνέπειες για την επίθεση. Τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους (0/6 τρίποντα), 2 ασίστ και ένα λάθος σε 23 λεπτά.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Επαιξε με δική του απόφαση, αλλά φαινόταν πως δεν πατούσε καλά στο γήπεδο. Έχασε αρκετές φάσεις στην άμυνα, δεν μπόρεσε να μειώσει έστω λίγο την τεράστια κυριαρχία της Ζαλγκίρις στο ποστ και προς το τέλος του ημιχρόνου έβαλε το πρώτο του καλάθι με γκολ – φάουλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Στα 10 λεπτά που αγωνίστηκε συνολικά είχε 3 πόντους, 1 ριμπάουντ και μια ασίστ. Ίσως, το να μπει στην εξίσωση ο Σέρβος όντας ανέτοιμος, έκανε “κακό” και στον Μακλίν που προερχόταν από μεγάλη – σόλο εμφάνιση στο “5”. Έτσι φάνηκε, τουλάχιστον.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Επαιξε 4 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Αυτό που προσέφερε ήταν τρεις εύστοχες ελεύθερες βολές. Στη συνέχεια προσπάθησε να πάρει πάνω του κάποιες κατοχές, να βοηθήσει λίγο τον Ολυμπιακό να βρει καμία λύση της προκοπής επιθετικά, αλλά όχι… Πέρα από κάποιες καλές αποφάσεις στη δημιουργία (3 ασίστ) ο Λετονός που έπαιξε… προστέθηκε στη λίστα των παικτών που ενώ είχαν την θέληση, δεν είχαν τον τρόπο.

Κιμ Τιλί

Έδωσε ένα τρίποντο στον Ολυμπιακό στην μοναδική προσπάθεια που πήρε στα πρώτα 20 λεπτά. Ούτε ο Γάλλος μπόρεσε να… συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα στην άμυνα της ομάδας στο ποστ. Στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε χρόνο μέσα στο γενικό… χάλι, αλλά δεν μπόρεσε να δώσει κάτι στους τομείς που υστερούσε δραματικά η ομάδα. Στην σκληράδα, στην άμυνα και στην επίθεση.

Γιώργος Πρίντεζης

Σκιά του εαυτού του, δεν του βγήκε ούτε μια φάση στο πρώτο ημίχρονο, όπου σε σχεδόν 12 λεπτά έμεινε άποντος με 0/4 σουτ και ένα λάθος. Η μικρό – επέμβαση που έκανε πριν ένα μήνα για έναν όχι και τόσο σημαντικό λόγο (κάλος στο πόδι) φαίνεται πως τον άφησε πάρα πολύ πίσω. Εντελως εκτός ρυθμού, μοιάζει να του λείπουν ο ρυθμός, τα πατήματα και πλέον και η ψυχολογία. Η κατάσταση του Πρίντεζη, έχει στοιχίσει στον Ολυμπιακό στη διάρκεια της σειράς. Έπαιξε 24 λεπτά και είχε 1/10 σουτ (3 πόντους) και τρία ριμπάουντ… Καμία σχέση με τον Πρίντεζη που βλέπουμε όλα τα προηγούμενα χρόνια στα κρίσιμα.

Κώστας Παπανικολάου

Τίποτα ιδιαίτερο από τον “Παπ” στο πρώτο κομμάτι της συμμετοχής του στο ματς, ούτε καν σε αυτά τα στοιχεία του παιχνιδιού που δεν φαίνονται τόσο στη στατιστική και στα οποία συνήθως είναι καλός. Έβαλε 6 πόντους (τους 4 στο τελευταίο λεπτό), πήρε μόλις ένα ριμπάουντ, είχε δύο κλεψίματα και καμία ασίστ. Αν ο Ολυμπιακός θέλει να έχει τύχη να γυρίσει την σειρά στην Αθήνα, χρειάζεται μεταξύ πολλών άλλων πραγμάτων και έναν ψυχωμένο και πολυδιάστατο Παπανικολάου.

Βαγγέλης Μάντζαρης

Δεν κατάφερε να δώσει λύσεις στη δημιουργία, όπως έκανε στο δεύτερο ματς, είχε προβλήματα στην άμυνα, τόσο στη προσωπική, όσο και στην επικοινωνία με τους ψηλούς πάνω στις αλλαγές και στο εκτελεστικό κομμάτι. Ένα τρίποντο έβαλε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και αυτό ήταν όλο. Αγωνίστηκε για 17 λεπτά και έγραψε 3 πόντους με 1/3 σουτ, 2 ασίστ και τίποτε άλλο.

Μπράιαν Ρόμπερτς

Ξεκίνησε τέλεια στην επίθεση με 9 γρήγορους πόντους, που φάνηκε ότι μπορούν να του ανεβάσουν την ψυχολογία και την… αυτοπεποίθηση. Για κάποιο ανεξήγητο λόγο ο κόουτς Σφαιρόπουλος τον άφησε για πάρα πολλή ώρα στο πάγκο, δεν τον ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο και τον έβαλε τελευταίο από ολα τα γκαρντ στο ροτέσιον. Όταν επέστρεψε στο παρκέ, πρώτον είχε χάσει τον ρυθμό του και δεύτερον όλα είχαν κριθεί. Σε 17:34 είχε 11 πόντους με ένα χαμένο σουτ, 2 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο.

Γιώργος Μπόγρης

Μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο, όταν η Ζαλγκίρις είχε εξασφαλίσει προ πολλού τη νίκη και το κλίμα ήταν πανηγυρικό στο γήπεδο. Δεν μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω από το να τρέχει πάνω – κάτω το γήπεδο και να περιμένει κι εκείνος, όπως όλοι στον Ολυμπιακό να τελειώσει το “βασανιστήριο”.