Ολυμπιακός: Καταστροφικό ναυάγιο, δίδαξε μπάσκετ η Ζαλγκίρις!

2018-04-24T20:58:59+00:00 2018-04-24T21:14:13+00:00.

Lefteris Moutis

24/Apr/18 20:58

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÆÁËÃÊÉÑÉÓ ÊÁÏÕÍÁÓ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / ZALGIRIS KAUNAS - OLYMPIAKOS (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα (80-60) από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας στο τρίτο ματς της σειράς μετά από κάκιστη εμφάνιση. Πλέον αναζητά νίκη στο τέταρτο ματς για να μείνει ζωντανός.

Αποστολή στο Κάουνας: Νίκος Βαρλάς/ varlas@eurohoops.net

Οι Πειραιώτες δεν ήταν ανταγωνιστικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ηττήθηκαν με 20 πόντους διαφορά, έμειναν πίσω με 2-1 νίκες και πρέπει να κάνουν μια ανατροπή ανάλογη της περσινής κόντρα στην Αναντολού Εφές για να προκριθούν στο Final Four του Βελιγραδίου. Το τέταρτο παιχνίδι των playoffs έχει προγραμματιστεί για το βράδυ της Πέμπτης (20:00) με τη Ζαλγκίρις πλέον να θέλει μια νίκη για να πάρει το πολυπόθητο εισιτήριο για το Βελιγράδι.

Διαβάστε ξανά τη live κάλυψη του αγώνα από το Eurohoops

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κυνηγούσε συνεχώς στο σκορ και δεν μπορούσε να απειλήσει τη Ζαλγκίρις που ήταν πολύ διαβασμένη, έτοιμη να προσαρμοστεί στην κάθε συνθήκη του αγώνα παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπράντον Ντέιβις με 18 πόντους και 6/8 σουτ. Σπουδαία δουλειά έκανε ο Γιανκούνας σε κρίσιμο σημείο στο τρίτο δεκάλεπτο με 9 συνεχόμενους πόντους, ενώ έκαναν τη διαφορά στην περιφέρεια οι Πάνγκος και Μίτσιτς.

Από πλευράς Ολυμπιακού ο Βασίλης Σπανούλης ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους (8/9 βολές, 3/12 σουτ) και ακολούθησε ο Μπράιαν Ρόμπερτς με 11 πόντους (4/5 σουτ).

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος για μια ακόμα φορά έπρεπε να περιμένει μέχρι την τελευταία στιγμή για να δει ποιους παίκτες θα μπορούσε να είχε στη διάθεση του. Ολοι όμως, όσοι ήταν αμφίβολοι δήλωσαν έτοιμοι για να αγωνιστούν παρά τους πόνους και τις ενοχλήσεις που συνέχισαν να νιώθουν. Οι Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης, Παπανικολάου και Μπόγρης πήραν την ευθύνη και μπήκαν στη μάχη για το τρίτο ματς στο Κάουνας εμπνέοντας και τους συμπαίκτες τους με το παράδειγμα τους!

Καλός Ρόμπερτς στο ξεκίνημα, ισορρόπησε γρήγορα η Ζαλγκίρις

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ήταν πολύ ενθαρρυντικό με τον Ρόμπερτς να είναι πρωταγωνιστής με 9 πόντους στα πρώτα 8 λεπτά έχοντας 3/3 σουτ και 2/2 βολές. Οι “ερυθρόλευκοι” έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο πρώτο πεντάλεπτο (4-10).

Η συνέχεια ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη. Η Ζαλγκίρις άρχισε να βρίσκει ρυθμό εκμεταλλευόμενη λάθη, αβλεψίες και έλλειψη συγκέντρωσης των Πειραιωτών που παρασύρθηκαν από την είσοδο του Ούντριχ και την αθλητικότητα των Ντέιβις και Τουπάν.

Η Ζαλγκίρις επέβαλε το ρυθμό της

Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν πρώτη φορά λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (19-16, 10′), αλλά πολύ γρήγορα βρήκαν ρυθμό και αμυντικά απενεργοποιώντας πλήρως την επίθεση των “ερυθρολεύκων”. Είναι χαρακτηριστικό ότι στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός πέτυχε μόλις ένα εντός παιδιάς καλάθι μέχρι το 18′ και συνολικά μόλις δυο από το 5′ μέχρι το 18′. Οι Ντέιβις και Πάνγκος έκαναν πάρτι εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +16 (42-26, 17′) με 12-0 σερί και τον Σπανούλη να πετυχαίνει το πρώτο του εντός παιδιάς καλάθι στο 18′ μετά από 0/6 σουτ! Μέχρι τότε ο αρχηγός και ο “υπαρχηγός” είχαν 0/10 σουτ συνολικά…

Η διαφορά έφθασε στο +17 (47-30, 19′), αλλά ο Ολυμπιακός με ένα γκολ-φάουλ του Μιλουτίνοφ και ένα τρίποντο του Μάντζαρη μάζεψε τη διαφορά (47-36) στο ημίχρονο και έβαλε τις βάσεις για να αρχίσει να γίνεται πιο ανταγωνιστικός.

Μείωση της διαφοράς, αλλά ο Γιανκούνας έκανε πάρτι

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” βελτιώθηκαν πάρα πολύ στην άμυνα επιτρέποντας μόνο στον κακό τους δαίμονα, Μπράντον Ντέιβις να σκοράρει. Η διαφορά δεν έπεσε αρκετά, διότι στα πρώτα πέντε λεπτά σκόραρε μόνο ο Παπαπέτρου με τρίποντο. Η αφύπνιση του Σπανούλη έφερε σερί 7-0 και τη διαφορά στους 7 πόντους (53-46, 26′), αλλά ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε μια αλλαγή που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Ζαλγκίρις.

Εδωσε εντολή στον άφαντο σε όλη τη σειρά μέχρι τώρα, Παούλιους Γιανκούνας, να χτυπήσει τους ψηλούς του Ολυμπιακού με σουτ μέσης απόστασης. Ο Λιθουανός ψηλός πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους με τους “ερυθρολεύκους” να σκοράρουν μόλις μια βολή με τον Τιλί. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 πόντους (62-47, 29′) με τους Μιλουτίνοφ και ΜακΛιν να αδυνατούν να σταματήσουν τον Γιανκούνας.

Ηρθε η κατηφόρα…

Ο Γιανκούνας ανέδειξε ακόμα περισσότερο την αδυναμία του Ολυμπιακού να προστατεύσει τη ρακέτα του, καθώς μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι σούταραν με 75% στα δίποντα (21/28), ποσοστό εξωφρενικά μεγαλύτερο από τα πρώτα δυο παιχνίδια. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να περιορίσει επιθετικά τους γηπεδούχους, αλλά ταυτόχρονα ήταν και κακός επιθετικά, χωρίς δημιουργία και πλάνο στο παιχνίδι του.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν σκόραραν σε κανένα δεκάλεπτο πάνω από 20 πόντους, έχασαν από τη Ζαλγκίρις όλες τις περιόδους και δεν κατάφεραν να είναι ποτέ ανταγωνιστικοί στην πραγματικότητα.

Πλέον το ραντεβού των δυο ομάδων ανανεώθηκε για την Πέμπτη, όπου οι Πειραιώτες θέλουν να κερδίσουν για να μείνουν ζωντανοί και να στείλουν τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι.

Photo credit: Eurokinissi